اب مروارید

آب‌مروارید در سالمندان

افزایش سن در هر فردی بیماری‌هایی را همراه خود دارد. یکی از شایع‌ترین علل افت بینایی در افراد بالای ۴۰ سال آب‌مروارید است. آب‌مروارید اثرات متفاوت و متعددی بر دستگاه بینایی گذاشته و در صورت درمان نکردن گاها منجر به نابینایی نیز خواهد شد. مبتلا شدن به بیماری آب‌مروارید با افزایش سن ارتباطی مستقیم دارد. با توجه به اینکه سن سالمندان بالای ۶۵ سال محسوب می‌شود پس اکثر سالمندان بیماری آب‌مروارید را در خود تجربه کرده و به درمانان می‌پردازند.

بیماری آب‌مروارید برای سالمندان ۶۵ تا ۷۰ سال ۵۰ درصد پیش‌بینی‌شده و احتمال مبتلا شدن

به این بیماری در سالمندان بالای ۷۰ سال به بیش از ۷۵ درصد خواهد رسید.

آب‌مروارید چیست؟

کدر شدن عدسی چشم که به‌صورت طبیعی شفاف است را آب‌مروارید یا کاتاراکت می‌گویند. آب‌مروارید به دلیل کم کردن عبور نور باعث خواهد شد که تصاویر را به‌صورت واضح نبینیم. سیر این بیماری به این صورت است که ابتدا عدسی چشم تار شده و با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی به‌مرورزمان باعث مختل شدن بینایی چشم خواهد شد. این بیماری یکی از بیماری‌هایی است که با افزایش سن رخ خواهد داد درنتیجه در سالمندان بسیار رایج است و باعث آسیب رسیدن به عدسی چشم می‌شود. عدسی چشم اگر تحت عمل جراحی قرار نگیرد، باعث بروز نابینایی در فرد خواهد شد که طبیعتاً تبعات سنگین‌تری برای فرد خواهد داشت.

برخی از افراد نیز هستند که در دوران جوانی به‌خوبی تغذیه‌شده و این بیماری در اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، آسیب اکسیداتیو، عفونت‌های ویروسی، مواد سمی و اختلالات ژنتیکی در آن‌ها ظاهر می‌شود.

علائم آب‌مروارید

آب‌مروارید یا کاتاراکت بیماری است که در سالمندان بسیار رایج بوده و با افزایش سن رخ می‌دهد به همین علت فرد در اوایل ابتلا به این بیماری ممکن است متوجه آن نشود. یکی از خطراتی که بیماران مبتلابه آب‌مروارید را تهدید می‌کند رانندگی در شب است که بسیار خطرناک و خطرآفرین خواهد بود.

از دیگر علائم آب‌مروارید می‌توان به دید کدر و تار، دشواری دید در شب یا نور کم، حساسیت به نورهای مستقیم و خیره‌کننده، دیدن هاله در اطراف چراغ‌ها، محو شدن یا زرد شدن رنگ‌ها، احتیاج به نور بیشتر برای مطالعه، تغییر مکرر نمره عینک، دوبینی در یک‌چشم اشاره کرد.
یکی از توصیه‌های مهم پزشکان به افراد بعد از سن چهل‌سالگی معاینه چشم به‌صورت دوره و منظم است.

راه‌های پیشگیری از آب‌مروارید

برای مبتلا نشدن به بیماری آب‌مروارید باید مصرف داروهایی از قبیل کورتون که تأثیرگذار روی عدسی چشم است را کاهش داده و زیر نظر پزشک مصرف کنیم. باید توجه داشته باشیم بیماری‌های چشمی همانند دیابت که در سالمندان بسیار شایع است را به‌سرعت درمان کنیم تا باعث ایجاد بیماری آب‌مروارید در فرد نشود. برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری می‌توان از عینک‌های آفتابی و کلاه‌های نقاب‌دار استفاده کرد. سعی کنید در رژیم غذایی خود مقدار بسیار زیادی از ویتامین A   مانند میوه سبزی‌ها و مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنید. یکی از مواردی گه در بین سالمندان رایج است استفاده از سیگار است که یکی از دلایل عمده بیماری آب‌مروارید به شمار می‌رود.

روش‌های درمان آب‌مروارید

تنها راه درمان این بیماری جراحی و خارج کردن عدسی کدر شده از چشم خواهد بود. اگر علائم آب‌مروارید به‌صورت خفیف است تغییر نمره عینک یک راهکار موقتی برای حل این مشکل خواهد بود. اما هیچ‌گونه دارو، روش تغذیه، ورزش یا وسایل نوری وجود ندارد که باعث درمان یا جلوگیری از آب‌مروارید شوند. در برخی از بیماران نیز پس از گذشت زمان لنز داخل چشم کدر شده و نیاز به شفاف‌سازی مجدد به‌وسیله لیزر خواهد داشت. در نظر داشته باشید سالمندان و افراد بیماری که چشم خود را تحت عمل جراحی آب‌مروارید قرار داده‌اند باید به مدت  یک‌ماه از چشم خود به‌خوبی مراقبت کرده و از مالش دادن آن پرهیز نمایند.

مراقبت‌های بعد از جراحی آب‌مروارید

پس از عمل جراحی بعد از استراحت کوتاه‌مدت زیر نظر پزشکان، مرخص خواهید شد. برای تسریع در زمان بهبودی و درمان کامل به توصیه‌های پزشکان توجه و از داروهای تجویزشده آن‌ها استفاده کنید. به‌خصوص به یاد داشته باشید که قطره‌هایی که برای شما تجویزشده است را سر موقع استفاده کرده و آن‌ها را به چشم خود بریزید. همچنین افراد سالمند و کسانی که چشم خود را عمل کرده‌اند باید توجه داشته باشند که هنگام خوابیدن به پشت خوابیده و از خوابیدن به سمت چشم عمل شده و یا به‌طرف شکم خودداری کنند.

در نور زیاد و مکان‌هایی که احساس می‌کنید باعث اذیت شدن چشم شما خواهد شد از عینک‌های آفتابی بهره ببرید. در هفته اولی که چشم خود را عمل کرده‌اید از انجام فعالیت‌های شدید از قبیل ورزش کردن، سجده کردن و … و همچنین از ورود آب، گردوخاک و یا چیزهای دیگر به چشم جلوگیری کنید تا به‌صورت ناخواسته باعث عفونت چشم نشوید. در چند روز اول بعد از عمل، دید تار داشته و به‌تدریج بهتر خواهد شد. اگر درد یا کاهش دید دارید، با چشم‌پزشکتان ارتباط بگیرید.

امروز به دلیل پیشرفت جامعه چشم‌پزشکی در ایران و جهان، عمل چشم به‌سادگی انجام‌شده و هرگونه استرس و نگرانی بی‌مورد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *