آب درمانی

نعمت‌های خداوند به اندازه‌ای بی‌ شمار و با ارزش هستند که انسان‌ها توانایی نام بردن تک‌ تک آن‌ها را ندارند. یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌هایی که می‌توان بر روی زمین پهناور مشاهده کرد که خواص و فواید بی نظیر آن غیر قابل انکار است، آب می‌باشد.

احتمالا درباره مزیت‌های حتمی آب برای بدن، اطلاعات کافی دارید و می‌دانید که انسان بدون آب، تنها مدت کوتاهی را می‌تواند زنده بماند.

جدای از این مورد، امروز در این بخش از مقالات آموزشی توانیتو، قرار است به خواص دیگر آب، این نعمت بزرگ الهی، تحت عنوان آب درمانی بپردازیم.

آب درمانی چیست؟!

هیدروپاتی، یکی از روش‌های بسیار جالب برای کمک کردن به درمان برخی از بیماری‌ها به وسیله آب است. جالب است بدانید که این روش درمانی، از زمان‌های بسیار دور در بین انسان‌ها رواج داشته است‌. حتی جانداران دیگر نیز می‌دانند که برای درمان امراض می‌توانند از آب استفاده کنند.

همانطور که می‌دانید، یکی از مهم‌ترین موادی که می‌تواند در جهت تنظیم سلامتی و شادابی بدن موثر واقع شود آب است. نقش آب علاوه بر این مورد، در هنگام وجود انواع مشکلات ارتوپدی و حضور انواع بیماری‌ها، توانایی این را دارد که به بدن، جهت رسیدگی به این قبیل مشکلات کمک کند. به همین منظور آب را می‌توان جزو یکی از شیوه‌های درمانی، برای حل بسیاری از مشکلات جسمی‌ و روحی نام برد.

در واقع این روش برای افرادی استفاده می‌شود که برای مشکلات خود، به فیزیوتراپ‌ها مراجعه کرده‌اند، اما بدنشان نسبت به فیزیوتراپی خارج از آب، نتیجه مطلوب را نشان نمی‌دهد. به همین منظور به شیوه‌های آب درمانی رجوع کرده و می‌توانند نتایج بسیار شگفت‌آوری بگیرند.

آب درمانی چگونه انجام میشود؟!

برای افرادی که تصمیم به آب درمانی دارند، باید بگوییم که در این روش، آب استخر حتما باید در دمای گرم قرار داشته باشد.

عموما برای این امر دمایی بین ۲۹ تا ۳۴ درجه سانتی گراد را در نظر می‌گیرند. اگر علت را جویا شوید، باید بگوییم که این دمای آب می‌تواند آرامش نسبی را برای فرد فراهم کرده و همچنین درد‌های جسمی را نیز کاهش می‌دهد و به طور کلی، موثر‌تر واقع می‌شود.

افراد در دمای مورد نظر، می‌توانند به انجام فعالیت‌های ورزشی و شنا بپردازند. این امر است که نتیجه مطلوب را برای درمان بیماری‌ها، برای فرد خواهد داشت.

فواید آب درمانی چیست!؟

جالب است بدانید، زمانی که در آب در حال تمرینات ورزشی و یا شنا کردن هستید، تغییرات جالبی در بافت‌های بدن شما پدید می‌آید. این تغییرات می‌توانند درجه حرارت بدن شما را افزایش داده و سوخت و ساز بدن را نیز بیشتر کند. نتیجه مطلوب این امر این است که می‌توان با افزایش حرارت بدن، به تند شدن جریان خون کمک کرد.

افرادی که در آب به جای خشکی، به انجام تمرینات ورزشی می‌پردازند و یا شنا می‌کنند، راحت‌تر می‌توانند عضلات خود را تقویت کنند. چرا که زمانی که در آب هستیم، احساس بی وزنی خواهیم داشت. از جمله مزیت‌های این امر این است که می‌توان به انواع گرفتگی عضلات، تقویت آن‌ها و همچنین به جلوگیری از پوکی استخوان کمک کنیم.

همچنین مقاومت آب، بسیار شدید‌تر از مقاومت هواست. در نتیجه فرد در هنگام انجام تمرینات ورزشی عضلات بیشتری را درگیر می‌کند.

همین فشار هیدروستاتیکی، می‌تواند عملکرد شش‌ها و قلب افراد درون آب را تنظیم کند. در نتیجه همین امر سلامتی افراد را بیشتر از قبل تنظیم می‌کند.

شیوه‌های گفته شده در مطالب فوق، شامل قرار گرفتن بدن در آب و شنا کردن است. اما می‌توان گفت که با نوشیدن آب نیز می‌توان به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک کرد و از روش آب درمانی جهت کمک کردن به سلامت بدن، بهره برد.

از دیگر مزایای آب درمانی می‌توان به لاغری اشاره کرد. اگر افراد تصمیم به تعدیل وزن خود دارند، یکی از روش‌های بسیار مفرح و آرامش بخش که کمترین میزان خستگی را برای فرد دارد، شنا کردن و آب درمانی است.

همانطور که ذکر شد، به دلیل اینکه آب درمانی، عموما در آب‌های گرم صورت می‌پذیرد، این گرما می‌تواند انبساط رگ‌های خونی فرد را منجر شود. استراحت عضلات از دیگر مزایایی است که افراد استفاده کننده از این روش، از آن بهره‌مند خواهند بود.

در صورتی که احساس می‌کنید که در استرس‌های روزمره دست و پنجه نرم می‌کنید و یا دچار بی خوابی شده‌اید، آب می‌تواند به کمک شما بیاید. پس از آن غافل نشوید. چرا که در این شیوه، درمانگر شما، با توجه به نوع مشکلاتتان، جریان‌های آب را به سمت قسمت‌های مورد نیاز سوق می‌دهد. بنابراین بیشترین تاثیر را خواهد داشت.

افرادی که از شیوه آب درمانی استفاده می‌کنند می‌توانند امیدوار باشند که این شیوه بسیار جالب و کهن، درمان افسردگی آن‌ها را نیز برعهده بگیرد. چرا که آرامشی که آب گرم بر بدن افراد وارد می‌کند، احساس رضایت خاطری را به فرد می‌دهد که با تکرار مکرر آن، حتما افسردگی نیز رو به کاهش می‌گذارد.

یکی دیگر از مزایای بسیار مهم آب درمانی، کمک کردن به تقویت پوست و مو است. این روش، می‌تواند به شما در جهت شادابی پوستتان و همچنین سلامت و زیبایی موهایتان، کمک کرده و تاثیرگذار باشد.

اگر فردی هستید که به آب درمانی علاقه‌مندید، باید به شما این مژده را بدهیم که این شیوه درمانی، در راستای تقویت روده‌ها نیز یاری‌رسان شما خواهد بود. افرادی که از مشکلاتی مانند یبوست رنج می‌برند، می‌توانند آب درمانی را جزو برنامه‌های روزانه خود قرار دهند و تاثیرات این شیوه درمانی‌ را در حل مشکلاتشان مشاهده کنند.

همچنین کمک کردن آب به تنفس بهتر و تقویت ریه، غیرقابل انکار است. استفاده کردن از آب درمانی، می‌تواند به شما جهت کاهش عفونت های مربوط به این عضو حیاتی کمک کرده و در تنفس بهینه به شما یاری رساند.

سخن پایانی:

با توجه به توضیحات فوق، دیگر نیازی نیست که اهمیت و ارزش بسیار بالای آب درمانی را توضیح دهیم. احتمالا متوجه شده باشید که آب درمانی از جمله روش‌های بسیار پر کاربرد و مطلوب جهت کاهش انواع دردها و مشکلات جسمی و روحی مختلف است.

ارزش و اهمیت این ماده شگفت‌انگیز را نمی‌توان به هیچ طریق در تصور هیچ انسانی جای داد؛ چرا که بدون اندازه است. در طول زندگی، افراد تمام مدت را به آب نیاز دارند. حتی برای درمان بیماری‌هایشان. به همین منظور می‌توان درک کرد که اگر می‌گویند آب سرمنشا حیات است به چه معنی است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *