توانیتو توانمند سازی برای همه

آخرین یافته‌های محققان و WHO در خصوص کرونا

آ

تحقیقات جدید چه بعدی از ویروس کرونا را به نمایش گذاشته است؟

در این مقاله با آخرین یافته‌های WHO همراه باشید …

سازمان بهداشت جهانی((WHO یکی از آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که نقش یک مرجعیت سازمان دهنده را بر بهداشت جامعه جهانی ایفا می‌کند. این آژانس در ۶ آوریل سال ۱۹۴۸ در ژنو(سوییس) تاسیس شد و حکم سرپرستی را از سازمان بهداشت سابق، که خود آژانسی در جامعه ملل بود، برگرفت.

WHO علاوه بر هماهنگ کردن تلاش‌های بین المللی برای پایش بیماری‌های عفونی، از برنامه‌هایی برای پیشگیری و درمان چنین بیماری‌هایی حمایت می‌کند. این سازمان از تولید و توزیع واکسن‌های موثر و بی خطر، شیوه‌های تشخیص داروها حمایت کرده و همچنین براساس پیمان‌های بین المللی ممکن است ماموریت‌های جدیدی را بر عهده بگیرد.

سایت«توانیتو»به عنوان یکی از برترین درگاه‌های آنلاین اینترنتی، این امکان را به افراد دارای معلولیت و سالمندان عزیز می‌دهد تا بدون مشکلات کنونی و به سادگی ممکن، بدون مراجعه به چنین مراکزی، از خدمات مربوط به خود بهره ببرند.

COVID-19 یک بیماری تنفسی است و افراد آلوده به آن که مرز آلودگی خفیف تا متوسط را تجربه می‌کنند، بدون نیاز به درمان خاص بهبود می‌یابند. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند : بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان به احتمال زیاد به بیماری جدی مبتلا می‌شوند.

بهترین راه حل برای جلوگیری و کند کردن انتقال بیماری، آگاهی کامل در ایجاد و نحوه شیوع آن است. شستن دست‌ها با استفاده از مواد شوینده و الکل‌های استاندارد، استفاده از دستکش و ماسک‌های بهداشتی در صورت لزوم و عدم برخورد دست‌های آلوده به صورت خود و دیگران، ما را از عفونت محافظت می‌کند.

در درجه اول از طریق قطرات بزاق و ترشحات بینی فرد آلوده، ویروس COVID-19 گسترش می‌یابد.

در حال حاضر، هیچ واکسن یا درمان خاصی برای این ویروس وجود ندارد. با این حال، WHO و بسیاری از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در سرتاسر جهان در حال بررسی و تحقیقات موثری هستند تا به محض دسترسی به یافته‌های بالینی با ارزش، اطلاعات جدیدی را ارایه دهند.

سازمان بهداشت جهانی پس از مطالعات جدید بیان کردند : کرونا ویروس در برخی شرایط می‌تواند در هوا بماند، پس ضروری است در هر شرایطی اقدامات احتیاطی لازم را در نظر بگیرید.

دکتر ماریا ون کرکوو، رییس بخش بیماری‌های نوظهورWHO در میان جمع خبرنگاران گفت : این ویروس از طریق قطرات و ترشحات مایع و بیشتر از راه عطسه و سرفه منتقل می‌شود.این راه انتقال مخصوصا در مراکز بهداشتی مثل بیمارستان و درمانگاه بسیار حایز اهمیت است، زیرا در این مناطق به دلیل وجود افراد آلوده به ویروس، امکان وجود چنین ذراتی در هوا بیشتر است.

علاوه بر انتقال بیماری انسان به انسان، قطرات ناشی از عطسه و سرفه و همچنین میکروب‌هایی که روی اشیاء بی جان رها می‌شوند، به راحتی موجب گسترش آن‌ها در محیط اطراف می‌شود.

دانشمندان بصورت خاص در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه رطوبت، دما و نور ماوراء بنفش بر این بیماری تاثیر می‌گذارد و همچنین مدت زمان زندگی آن در سطوح مختلف چگونه است.

رابرت ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، ماه گذشته به کنگره گفت : سازمان بهداشت جهانی در حال ارزیابی و چگونگی ماندگاری ویروس COVID-19 بر روی سطوح است. ردفیلد در جلسه دادرسی مجلس گفت : ماندگاری کرونا ویروس در مس و فولاد چیزی در حدود ۲ ساعت، مقوا و پلاستیک ۲ تا ۵ روز و در ظروف استیل بین ۳ تا ۲۸ روز است.

  • در مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب، ویروسCOVID-19 قابل انتقال است؟

با توجه به شواهدی که تاکنون به دست آمده است، این ویروس در همه مناطق، از جمله مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب می‌تواند منتقل شود. پس لازم است صرف نظر از شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید، اقدامات لازم را اتخاذ کنید. بهترین راه برای محافظت از خود شستشوی مکرر دست‌ها است.

  • آیا کرونا ویروس از طریق گزش پشه منتقل می‌شود؟

تا به امروز هیچگونه اطلاعات و مدارکی مبنی بر انتقال ویروس کرونا توسط نیش پشه‌ها وجود ندارد و اصلی ترین راه انتقال آن، از طریق سرفه، عطسه و سطوح آلوده گزارش شده است.

  • اسکنرهای حرارتی در تشخیص افراد آلوده به کرونا ویروس چه مقدار موثر است؟

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که دچار تب شده‌اند،(یعنی درجه حرارت بالاتر ازحد طبیعی بدن)به دلیل عفونت با کرونا ویروس موثر است. با این حال، آن‌ها نمی‌توانند افرادی را که به تازگی آلوده شده‌اند و هنوز به تب مبتلا نشده‌اند را شناسایی کند. این امر به این دلیل است که بین ۲ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا افرادی که آلوده می‌شوند، بیمار شده و دچار تب شوند.

  • آیا خوردن الکل و کلر می‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد؟

خیر. خوردن و آشامیدن الکل و کلر نه تنها تاثیری بر روی این ویروس ندارد، بلکه خاصیت سمی آن‌ها تاثیرات جبران ناپذیری را برای شخص به وجود می‌آورد.

توجه داشته باشید که الکل و کلر می‌توانند برای ضد عفونی کردن سطوح مفید باشد، اما لازم است طبق توصیه‌های مناسب استفاده شود.

  • آیا خوردن سیر می‌تواند به جلوگیری از عفونت ویروس کرونا کمک کند؟

سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. با این حال، هیچ شواهدی از شیوع این بیماری در دست نیست که خوردن سیر مردم را از کرونا ویروس محافظت می‌کند.

توانیتو، موسسه خیریه یا مردم نهاد نیست. شرکت«توانا توسعه تدبیر»با نام تجاری«توانیتو»می‌کوشد تا با استفاده از بکارگیری کارشناسان مجرب در امر سلامت، نیازهای خاص و خدمات مربوط به شهروندان دارای معلولیت را فراهم کند.

نتیجه گیری…

از زمانیکه بشر به یاد دارد، ویروس‌ها و باکتری‌ها حوادث زیادی را بر جای گذاشته‌اند.

این موجودات بیماری زا تا جاییکه موجب بیماری زایی نشوند، مشکلی ایجاد نمی‌کنند، ولی هرزمان که اثر بدی برجای بگذارند، باید به مبارزه با آن‌ها برخواست. اما گاهی ممکن است مشکلاتی نیز وجود داشته باشد، بخصوص زمانیکه ساختارشان دچار تغییرات اساسی شود.

در حال حاضر مشکلی که دنیا با آن دست و پنجه نرم می‌کند، ویروس کرونا است، سازمان بهداشت جهان و بسیاری از آزمایشگاهات مجهز دنیا در حال تحقیق و بررسی در جهت ساخت دارویی برای آن می‌باشند.‌

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها