آرتروز

درمان آرتروز و در مفاصل با استفاده از ارتز ها

آرتروز چیست و دلایل آن چه می تواند باشد

یکی از مشکلاتی که در جوامع امروزی اکثر افراد با آن مواجه هستند عادات نادرست در نشستن، راه رفتن، ورزش و یا روزمرگی های دیگر است. برای مثال گاهی با بلند کردن اجسام سنگین باعث ساییده شدن مفاصل کمر و زانوی خود می شویم و اغلب از عواقب آن بی خبریم. مواردی مانند دفورمه شدن ستون فقرات، گردن، استخوان های لگن و مفاصل زانو و مچ دست و پا، دردهای آرتروزی از قبیل آرتروز زانو، ستون فقرات کمری و گردنی، مچ دست، امکان دارد به دلایل گفته شده و یا دلایل دیگر مانند مبتلا شدن به بیماری های کمبود ویتامین و املاح معدنی در بدن، به وجود بیاید.
در برخی موارد نیز این مشکلات به صورت مادر زادی مانند در رفتگی لگن نوزاد ممکن است وجود داشته باشد که نیاز به تشخیص و درمان زودهنگام دارد زیرا هر چه سن فرد بالاتر برود و روند درمان بسیار سخت و طولانی تر خواهد شد.
سوالی که ذهن این افراد را درگیر می کند این است که راه درمانی برای این مشکلات وجود دارد یا باید تا آخر عمر گرفتار آن باشند. در پاسخ به این سوال باید بگویم که پزشکان و متخصصان در این امور با استفاده از علم و دانش روز دنیا به دستاوردهایی در این زمینه ها دست یافته اند و راه هایی برای درمان( ارتز ) و یا حتی پیشگیری از این مشکلات را به جامعه عرضه نموده اند. در این مقاله سعی داریم شما با برخی از این موارد آشنا کنیم. با ما همراه باشید. متخصصان توانیتو در این زمینه میتوانند با دادن یک مشاوره ارتز و پروتز شما را راهنمایی کنند تا بتوانید هر چه سریع تر به درمان مشکل خود بپردازید.

استفاده از وسیله های کمکی به نام ارتز

در زمان های گذشته برای رفع این مشکل از آتل و یا وسیله های شکسته بندی استفاده می شد، اما با پیشرفت علم و تکنولوژی های روز دنیا وسایلی با نام وسیله های کمکی (ارتز) ساخته شد که البته بیشتر مردم این وسایل را به همان نام های قدیمی شان می شناسند. نکته قابل توجهی که در تولید این وسیله ها وجود دارد این است که از موارد عالی و ضد حساسیت در آنها استفاده شده است، در نتیجه می تواند به راحتی و با خیالی آسوده مورد استفاده قرار گیرند. مهمترین مزیت استفاده ازاین وسایل این است که دقت بسیار زیادی در ساخت آنها بکار میرود و مطابق با استایل هرفرد ساخته می شوند. اگر بخواهیم به صورت کلی ارتز را معرفی کنیم می توان گفت که ارتز به وسایلی گفته می شود که در جهت حمایت از اندام و مفاصل، تسریع و تکمیل توانبخشی، اصلاح فرم و راستای بخشی از بدن و یا تطابق با عضو حساس یا دردناک به منظور افزایش راحتی بیمار به کار می روند.

انواع ارتز از لحاظ کاربردی

ارتز ها با توجه به کارکردی که دارند به چند گروه کلی تقسیم میشوند که به شرح زیر است:
– حمایت از اندام یا مفصل آسیب دیده : Supportive Orthoses
این ارتزها به منظور جلوگیری از بازگشت آسیب یا تشدید آن به وجود آمده اند. که بیشتر ورزشکاران آسیب دیده از فشار های ورزشی از آن استفاده می کنند.

 ارتز زانو

– کمک به درمان یا توانبخشی اندام پس از آسیب:Rehabilitative Orthoses
ارتزهایی مانند Tennis elbowدر کاهش التهاب تاندون های آسیب دیده یا -Cock
upدر کاهش تنش بر روی عصب مدیان و یا انواع ارتزهای KAFO ،AFOو HKAFO
که در توانبخشی افراد ضایعه نخاعی یا آسیبهای اعصاب محیطی به کار میرود
– اصلاح راستا و یا شکل اندام : Corrective Orthoses
این دسته از ارتزها به متخصصان توانبخشی امکان می دهد تا بد راستایی یا دفورمیتی بخشی از بدن را بدون نیاز به عمل جراحی درمان کنند. در این دسته ارتزهایی ازجمله انواع کفی طبی با هدف اصلاح صافی کف پای کودکان، زانوبندهای سختِ سه نقطه فشار جهت اصلاح ناهنجاری های زانو ضربدری و زانو پرانتزی، بانداژ پاولیک جهت اصلاح فرم سر استخوان ران در نوزادان، انواع ارتزهای ستون فقرات به منظور اصلاح قوز یا اسکولیوز (انحراف جانبی ستون فقرات) و همچنین ارتز اصلاح کننده فرم جمجمه در برخی نوزادان کاربرد دارند.
– ارتزهای تطابقی : Accommodative
که بیشتر با هدف افزایش راحتی فرد به کار می روند و اغلب از مواد نرم و گاهی از مواد سخت و نیمه سخت ساخته می شوند. از جمله این ارتزها میتوان به کفی های تطابقی جهت توزیع یکنواخت وزن کف پا در افرادی که از قوس بیش از حد کف پا رنج می برند، نام برد.

معرفی برخی ارتزهای ساخته شده

در این قسمت به معرفی تعدادی از ارتز های ساخته شده توسط پزشکان میپردازیم. هر کدام از این ارتز ها برای رفع یکی از مشکلات و درد های مفاصلی مورد استفاده قرار میگیرد.
– ارتز یا بریس پی تی بی : Patellar Tendon Bearing
این وسیله در شکستگی های ساق پا برای تسریع در جوش خوردن استخوان کاربرد دارد.
– کفی طبی:
این وسیله با اهداف مختلفی از جمله اصلاح صافی کف پا در کودکان، توزیع یکنواخت فشار کف پایی در افراد با قوس بیش از حد کف پا، اصلاح راستای خط وزن بدن از طریق لبه های داخلی و خارجی و تاثیر بر مچ و زانو، کاهش فعالیت عضلانی در صافی کف پا، کاهش کشیدگی فاسیای کف پایی، کاهش درد ناشی از خار پاشنه یا درد سر متاتارسها و … مورد استفاده قرار میگیرد.
– ارتز : AFO
این ارتز ها برای افراد مبتلا به بیماری های عصبی-عضلانی و اسکلتی-عضلانی،که مشکلات مچ و کف پار دارند تجویز می شود. این ارتز که به طور رایج به آن اسپلینت آفو هم گفته میشود، در گستره وسیعی از اختلالات، ناهنجاریها و دفورمیتی ها به کار میرود و می توان گفت که بسته به نوع ساخت آن می تواند نوعی ارتز حمایتی و یا ارتز توانبخشی محسوب شود. در مجموع این ارتز ها برای حمایت از مچ و کف پا برای افرادی که کنترل کمی روی مچ و کف پای خود دارند ساخته شده است.
– بریس بوستون:
این وسیله از خانواده ارتزهای اصلاحی است که در کنترل و کاهش بدراستایی جانبی ستون فقرات (اسکولیوز) کاربرد دارد. این بریس با اعمال فشار به انحناهای ناهنجار ستون فقرات دو مزیت زیر را در پی دارد:
الف) جلوگیری از تشدید انحنا؛ در مواردی که انحنای ستون فقرات فرد بنا به دلایلی از
جمله وجود مهره گوه ای شکل قابلیت اصلاح ندارد، پوشیدن این بریس کمک می کند که قوس ستون فقرات تا پایان سن رشد ثابت بماند تا عمل جراحی اصلاحی ستون فقرات را برای
جراحان آسانتر کند.
ب) کاهش شدت انحنا؛ این موضوع بیشتر در افراد زیر سن بلوغ جسمانی میسر است.
قابل ذکر است چنانچه انحراف ستون فقرات بدون هیچ دلیل مشخصی و ناشناخته یا وضعیتی و یا ناشی از عدم تعادل عضلانی باشد می توان امیدوار بود که با استفاده از بریس و انجام تمرینات اصلاحی به طور مرتب انحراف ستون فقرات فرد به طور قابل قبولی بهبود یابد. اسکولیوزهای (انحراف ساون فقرات) ناشی از مهره های گوه ای یا مهره نیمه (همی ورتبرا) حتی در سنین پایین تر از بلوغ جسمانی قابل اصلاح نیست و بریس تنها از تشدید آن جلوگیری می کند تا در زمان مناسب با عمل جراحی اصلاح گردد. این بریس در کنترل انحناهای با راس) T9نهمین مهره سینه ای( و پایین تر قابلیت دارد. نحوه پوشیدن آن هم به مرور باید به ۲۳ ساعت در شبانه روز برسد.

انحنا ستون فقرات

– بریس شنو :Chennaue brace
این بریس که از وسایل نسبتاً مدرن در اصلاح اسکولیوز (انحراف جانبی ستون فقرات) می باشد عملکردی تقریبا شبیه به بوستون دارد با این تفاوت که نوع فشارهای اعمالی به ستون فقرات در این بریس اصلاح و بهینه شده اند و به عبارتی می توان گفت که نوعی بوستون مدرن است. این بریس در اصلاح انحنای همراه با چرخش ستون فقرات کاربرد دارد.
– ماسک سوختگی صورت:
این وسیله که مدتهاست در کشورهای پیشرفته پس از سوختگی های صورت و به منظور جلوگیری از رشد بافتهای اسکار مورد استفاده قرار می گیرد، توسط متخصصان ما در توانیتو به صورتی کاملا بهینه درآمده به طوری که ایرادات نمونه های اروپایی در آن برطرف شده است. این ماسک ها به صورت سفارشی و مطابق با صورت افراد تهیه می شود تا هر دو جنبه زیبایی و کاربردی را همزمان رعایت شده باشد.

سایت توانیتو در اقدامی جدید، روش هایی برای درمان درد های مفاصلی و بدایستایی اسکلتی بدن در ابعاد مختلف، با کمک متخصصین در این زمینه را به شما دوستان معرفی میکند و شما میتوانید با داشتن یه مشاوره آنلاین پزشکی از این خدمات توانبخشی برای درمان خود استفاده کنید. در مقاله های بعدی سعی داریم به معرذفی کامل این مشکلات و راه های درمان آنها به طور مفصل صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

یک نظر

    1. معصومه عبادی پاسخ

      سلام شمارتون رو بزارین باهاتون تماس گرفته میشه شماره مجموعه ما داخل سایت هست میتونید تماس بیگرن در خدمتتون هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *