ارتوز های کاربردی

ارتوز های کاربردی و انواع آن

ارتوز یا بریس

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد دلایل بسیار زیادی باعث ایجاد مشکل برای مفاصل بدن در مقاطع مختلف سنی وجود دارد و برای برطرف کردن آن ها، مهمترین و اصلیترین درمان استفاده از وسایل کمکی به نام ارتوز است که هر یک از این وسایل مناسب برای یکی از اعضا بدن به طور اختصاصی ساخته می شوند. اگر بخواهیم یک نگاه کلی به ارتوز داشته باشیم، می توان چنین گفت که: ارتوز یک وسیله ارتوپدی به صورت پیش ساخته یا سفارشی است که بر روی بدن پوشیده می شود، و حرکت اعضای خاص بدن را در صفحات مختلف آناتومیکی کنترل می کند. انواع ارتوز از لحاظ مواد سازنده آنها به صورت کلی به سه دسته ارتوز های سخت، ارتوزهای نیمه سخت و ارتوز های نرم تقسیم بندی می شود. هر کدام از موارد یاد شده کاربرد های مخصوص به خود را دارند که به شرح زیر است:

ارتوزهای سفت و سخت یا “ارتوزهای عملکردی” از موادی مانند ترموپلاستیک یا فیبر کربن ساخته می شوند.که برای کفش های پیاده روی یا کفش های با انگشتان بسته و پاشنه های کوتاه بهترین گزینه هستند. این نوع از ارتوزها برای تسکین درد و کشیدگی پا و همچنین درد در پاها ، ران ها و کمر طراحی شده است.

ارتوز های نیمه سخت در مواردی بکار می روند که نوع و شدت ناهنجاری نه به حدی است که اندام نیازمند بی حرکتی کامل باشد و نه می توان اجازه حرکت آزادانه را به اندام داد. در این موارد ارتوز های نیمه سخت تجویز می شوند که راحتی بیشتری را در حین استفاده نسبت به ارتوز های سخت برای بیمار فراهم می کنند.

ارتوزهای نرم یا “ارتوزهای سازگار” از مواد فشرده سازی شده و نرم ساخته می شوند. آنها بالشتکی را برای از بین بردن فشار از پینه های های ناراحت کننده یا دردناک ناشی از بیماری های کف پا یا زخم های پای دیابتی فراهم می کنند. به دلیل عمده بودن آنها ، ممکن است لازم باشد از ارتوزهای نرم پا همراه با کفش های طبی استفاده کنید.

در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع مختصری ارتوزهای ساخته شده که متناسب با هر یک از اعضای بدن هستند، آشنا کنیم تا اگر به هر دلیلی در هر یک از مفاصل خود دچار مشکلی هستید بتوانید یکی از این موارد را مورد استفاده قرار دهید.

ارتوزهای مناسب برای جمجمه

ارتوز های جمجمه به لحاظ کاربردی به دو دسته کلی تقسیم می شوند: ارتوزهای جمجمه از نوع بازسازی و محافظ.
ارتوزهای بازسازی جمجمه بر تغییر مسیر رشد جمجمه برای افزایش تقارن در نوزادان تمرکز دارند. این ارتوز ها از سه ماهگی تا نهایتا یک سالگی قابلیت تغییر شکل استخوان های جمجه را دارا می باشند و از یک سالگی به بعد این توانایی را از دست می دهند.
کلاه ایمنی یا ارتوز محافظ برای جلوگیری از آسیب دیدگی سر به دلیل زمین خوردن ، رفتار خودزنی و ضربه بعد از جراحی تجویز می شود.

ارتوز جمجمه

ارتوز گردن و چانه CO

این نوع ارتوز برای پشتیبانی از گردن و چانه ساخته شده است تا بتواند دامنه حرکت گردن را کاهش دهد. به طور کلی از این نوع ارتوز برای حمایت از شرایط پایدار ستون فقرات استفاده می شود.

ارتوز گردن و چانه

ارتوز قفسه سینه و گردنی CTO

مسئولیت ارتوز های گردن ایجاد محدودیت حرکتی بیشتر در ستون فقرات است که هنگام افزایش فشار بر روی بدن فرد کاربرد دارد. ستون فقرات گردنی فوقانی محدودیت حرکتی کمتری دارد. این ارتوز های گردنی در شکستگی هایی با حداکثر ناپایداری مانند شکستگی مهره های اطلس و آکسیس استفاده می شوند. همه این نوع ارتوز ها کنترل حرکتی بیشتری نسبت به ارتوز های گردنی، در نواحی گردنی و سینه ای ستون فقرات فراهم می کنند.

ارتوز قفسه سینه

ارتوز مخصوص شانه

از این بریس ها برای ایجاد ثبات و پشتیبانی از قسمت شانه و در خصوص بهبود و یا کاهش درد استفاده می شود. این دسته از ارتوز ها هم بلافاصله پس از جراحی های شانه برای افزایش ثبات مفصل بکار می روند و هم در بیماری های مزمن مانند شانه یخ زده نقش کمکی در مراحل توانبخشی ایفا می کنند. همچنین یک مدل از این ارتوز ها بنام ارتوز سارمینتو در فیکس کردن استخوان بازو پس از شکستگی نقش درمانی بسزایی دارد.

ارتوز شانه

ارتوز های مخصوص ستون فقرات SO,LSO,TLSO,CTLSO

این نوع ارتوز ها برای اصلاح ساختار ستون فقرات و محدود کردن حرکت ، اصلاح ناهنجاری ، کاهش بارگذاری محوری یا بهبود عملکرد یک قسمت خاص نخاعی ، روی بدن کاربرد دارند که انواع مختلفی دارند و نسبت به ارتفاعی از ستون مهره ها را که در بر می گیرند، به نام های مختلفی شناخته می شوند که به شرح زیر است:
ارتوز های ساکرال: نقش حمایتی کوچکی در ناحیه پایین کمر دارندکه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.
ارتوز های لومبوساکرال: به صورت گسترده ای در درمان و کاهش درد های مزمن ناحیه کمری بکار برده می شوند.
ارتوز های توراکولومبوساکرال: این ارتوز ها علاوه بر حمایت از ناحیه کمری می توانند در ناحیه سینه ای ستون فقرات هم نقش درمانی اعم از افزایش ثبات و یا تغییر راستا ایفا کنند.
ارتوز های سرویکوتوراکولومبوساکرال: در حال حاضر تنها ارتوزی که تمام نواحی ستون فقرات از گردن تا ساکروم را در بر می گیرد ارتوز میلواکی است که به منظور اصلاح انحرافات جانبی ستون فقرات (اسکولیوز) طراحی و ساخته می شود.

ارتوز ستون فقرات

ارتوز های بازو آرنج

ارتوز بازو یکی از انواع ارتوزهای اندام فوقانی می باشد که برای بازیابی یا بهبود ویژگی های عملکردی و ساختاری اسکلتی- عضلانی و عصبی استفاده می شوند. به طور کلی ، مشکلات اسکلتی – عضلانی شامل مشکلات ناشی از ضربه ، ورزش و آسیب های ناشی از کار است که به دو دسته تقسیم می شوند:
ارتوزهای استاتیک : همانطور که از اصطلاح آن پیداست ، این دستگاه ها اجازه حرکت نمی دهند. آنها از شکستگی ها ، شرایط التهابی تاندون ها و بافت نرم و آسیب های عصبی پشتیبانی محکمی را انجام می دهند.
ارتوزهای داینامیک (پویا) / عملکردی: بر خلاف ارتوزهای استاتیک ، این وسایل اجازه حرکت به اندام را می دهند ، که میزان اثر بخشی آنها به میزان دامنه حرکتی مورد نیاز اندام در مراحل مختلف توانبخشی بستگی دارد. این نوع از ارتوزهای اندام فوقانی، در درجه اول برای کمک به تقویت عضلات ضعیف استفاده می شوند. همچنین از دیگر خواص این ارتوز ها امکان کاهش اسپاسم عضلات بوسیله استفاده از مفاصل مدرج آرنج می باشد.

ارتوز آرنج

مچ دست / دست

مدل این این نوع از ارتوز ها به گونه ای است که از انگشتان شروع می شود ، از مچ دست عبور می کند و به قسمت میانی تا انتهایی ساعد ختم می شود. این نوع ارتوزها در موقعیت های فلج اعصاب دست ، برای تأمین قدرت عضلانی از دست رفته پس از اعمال جراحی رها سازی تاندون ها استفاده می شود. همچنین در شکستگی های مچ، این ارتوز ها می توانند بجای آتل های گچی یا فایبر گلاس بکار روند. مزیت این ارتوز ها این است که در شکستگی قابلیت پوشیدن، در آوردن و امکان شستشوی آن ها خواهد بود که بدین ترتیب راحتی بیشتر و بهداشت بهتری را برای بیمار فراهم می کنند.

ارتوز مچ دست

ارتوز انگشت

ارتوزهای انگشت برای ترمیم ، جلوگیری از پیشرفت بدشکلی(دفورمیتی) و افزایش عملکرد ، برای تراز کردن مفاصل انگشتان آسیب دیده بکار می روند. این نوع ارتوزها نیز به دو دسته ی استاتیک و داینامیک تقسیم بندی شده و درمانگران نسبت به تشخیص خود از انواع مختلف آن ها استفاده می کنند. به عنوان مثال ارتوزهای استاتیک برای بی حرکتی مفاصل انگشتی در طول دوره ی حاد بیماری و ارتوز های داینامیک به منظور شروع توانبخشی پس از بهبود اولیه بکار می روند.

ارتوز انگشت

ارتوز مفصل ران

گاهی اوقات پس از تعویض مفصل ران به منظور جلوگیری از حرکات خم شدن مفصل ران ، صاف شدن و چرخش داخلی که می تواند باعث دررفتن مفصل پروتزی شود، از ارتوز مفصل ران استفاده می شود. در نوزادان مبتلا به دیسپلازی رشد مفصل ران(DDH) ، که باعث بی ثباتی مفصل ران می شود ، برای قرار دادن مفصل ران در پوزیشن مناسب از ارتوز پاولیک هارنس استفاده می شود تا رشد استخوان مورد نظر به سمت درون حفره مفصل ران را تشویق کرده و از دررفتگی های مکرر جلوگیری کند. از ارتوزهای مفصل ران برای درمان کودکان مبتلا به بیماری لگ-کالو-پرتس نیز استفاده می شود

ارتوز ران

 

ارتوز های زانو

نی کیج (KNEE CAGE) یکی از انواع ارتوزهای زانو است که برای تقویت زانو استفاده می شود. این بریس در اطراف زانو پوشیده شده و با کاهش فشار از قسمت مفصل زانو که تحت تأثیر بیماری هایی مانند آرتروز قرار دارد ، مفصل را در کم خطر ترین حالت و باکمترین فشار حفظ می کند. آنها همچنین می توانند از زانو پشتیبانی کنند و ثبات لازم برای انجام فعالیتهای روزمره را فراهم کنند. این ارتوز ها همچنین در ورزشکاران هم به منظور جلوگیری از ایجاد آسیب و هم به منظور توانبخشی در آسیب دیدگی ها، مخصوصا آسیب دیدگی رباط های صلیبی بکار می روند.

بریس زانو

 

ارتوز مچ پا

ارتوزهای مچ پا به دو دسته کلی (AFO) و حمایت کننده های مچ تقسیم بندی می شوند. در واقع به انواع وسایل محافظ خارجی که می توانند در ناحیه مچ پا برای جلوگیری از آسیب دیدگی در یک فعالیت ورزشی پرخطر ، محافظت از آسیب قبلی مانند پیچ خوردگی یا کمک به بیماران مبتلا به مفصل مزمن استفاده شوند اطلاق می شوند. AFO غالباً توسط بیمارانی که قادر به دورسی فلکشن ( خم کردن مچ رو به بالا) مچ پا در حین راه رفتن نیستند ( معمولا افراد دارای ام اس، سکته مغزی و یا افرادی که به هر دلیلی عصب پرونئالشان ناکارآمد است ، استفاده می شود تا از این طریق بتواند از کشیده شدن انگشتان بر روی زمین و نیاز به حرکات اضافی و حتی زمین خوردن و افتادن فرد جلوگیری کند.

بریس مچ پا

ارتوزهای پا

ارتوز پا ، برای جلوگیری و درمان تغییر شکل پا و همچنین برای کاهش درد نواحی تحت فشار قرار گرفته ی کف پا بکار می رود. این هدف برای حمایت از پا با اعمال فشار بر روی مناطق مناسب وزن گیری برای تشویق راه رفتن مناسب طراحی شده است. این ارتوزها ممکن است از طیف گسترده ای از مواد مانند پلاستیک های محکم یا مواد نیمه سخت مانند کرپ ، ورقه یا کامپوزیت یا فوم های با چگالی مختلف ساخته شوند. طول آنها می تواند کامل یا سه چهارم طول کف پا باشد. در کل طیف وسیعی از این گونه ارتوزها تحت عنوان کفی های طبی شناخته می شوند.

 بریس پا

کفش های دیابتی و کفش های سفارشی

علم پزشکی اهمیت کفش مناسب را برای بیماران دیابتی تشخیص داده و پوشیدن آن برای بیماران دیابتی که از عوارض خاصی در پا رنج می برند مهم و ضروری است. عوارض استفاده نکردن از این کفش ها شامل نوروپاتی ، پینه ، گردش خون ضعیف و سابقه زخم و در نهایت قطع عضو است.

کفش دیابتی

ما در مجموعه توانیتو با ارائه انواع خدمات توانبخشی به جامعه معولین و سالمندان که شامل پرستاری از سالمندان، روانشناسی در حوزه های مختلف و انواع مشاوره آنلاین می باشد، سعی داشته ایم که بتوانیم به این عزیزان خدمت کنیم و با همکاری پزشک و خانواده آنها ، یک برنامه درمانی تدوین کرده و یک هدف را دنبال می کنیم:

کمک به شما در بازگشت هرچه سریعتر به برنامه روزمره زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *