علائم راه های تشخیص بیماری های مربوط به آلرژی

تشخیص علائم آلرژی و بیماری های مرتبط با آن

آلرژی چیست و چه علائمی دارد

اگر فردی هستید که مدت زیادی است با حساسیت‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کنید، جای خوبی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. اگر فکر می‌کنید آلرژی دارید و درمورد آن احساس ترس می‌کنید، نگران نباشید؛ چرا که شما سیستم ایمنی حساس و بسیار هوشیاری دارید! با توجه به اینکه فصل تابستان را می‌گذرانیم و ممکن است در این فصل آلرژی افراد به شدت افزایش یابد، به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم که این بخش از مقالات توانیتو را به توضیح در مورد آلرژی‌ها و علائم مختلف آن اختصاص دهیم. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

آلرژی چیست؟!

آلرژی در واقع واکنش بسیار زیادی است که سیستم ایمنی ممکن است نسبت به مواد گوناگون داشته باشد. آلرژی که اغلب با نام حساسیت آن را می‌شناسیم بیشتر به خاطر سیستم ایمنی ایجاد می‌شود که بیشتر از حد هوشیار است. این مسئله باعث می‌شود این سیستم حتی نسبت به مسائل کم خطر هم واکنش‌های منفی نشان دهد.

آلرژی یکی از مشکلاتی است که در بین افراد شیوع زیادی دارد. به این معنی که احتمالا از هر ده نفر، یک نفر سیستم ایمنی بسیار هوشیار دارد و مشکلات مربوط به آلرژی را تجربه می‌کند.

سیستم ایمنی فوق هوشیار، چگونه واکنش نشان می‌دهد؟!

در صورتی که سیستم ایمنی یک فرد به صورت افراطی به ساده‌ترین چیز‌ها واکنش نشان دهد، پس از قرار گرفتن در موقعیت حساسیت‌زا، بدن را در موقعیتی حساس قرار می‌دهد.

در این شرایط بدن فرد پادتن lgE را تولید می‌کند. پس از آن این پادتن به سلول‌هایی که بیشتر در سیستم گوارشی و تنفسی فرد قرار دارند، متصل می‌شوند. به همین دلیل عموما افراد آلرژی را در دستگاه گوارشی و تنفسی خود احساس خواهند کرد.

پس‌ از این مرحله، سلول‌های مذکور، اینترلوکین و هیستامین تولید می‌کنند. علت اصلی ایجاد علائم آلرژی همین دو ماده است.

علائم آلرژی چیست و چگونه خود را نشان می‌دهد؟!

علائم حساسیت بیشتر شبیه به سرماخوردگی است. این نشانه‌ها شامل خارش گلو، عطسه‌های مداوم، سرفه‌، آب‌ریزش شدید بینی، خارش چشم و آب‌ریزش چشم می‌شود.

افرادی که حساسیت را تجربه می‌کنند، عموما به ماده حساسیت‌زایی که در هوا وجود دارد واکنش نشان می‌دهند. در چنین شرایطی فرد مشکلات مربوط به آلرژی را بیشتر در ناحیه ریه، چشم و یا بینی مشاهده خواهد کرد‌.

اما اگر فرد ماده‌ حساسیت‌زا را میل کند شرایط متفاوت خواهد بود. در این صورت فرد مبتلا به آلرژی، واکنش آلرژیک خود را بیشتر در سیستم گوارش خود مشاهده خواهد کرد.

برخی از افراد واکنش‌های شدید‌تری را مشاهده می‌کنند. متاسفانه ممکن است در این شرایط فرد دچار کهیر و یا حتی بیهوشی شود. در ادامه بیشتر در مورد شدت علائم صحبت خواهیم کرد.

آلرژی به چند صورت خود را نشان خواهد داد؟!

افرادی که آلرژی را به صورت خفیف‌تر تجربه می‌کنند، واکنش‌های آلرژیک را صرفا در یک ناحیه خاص مشاهده می‌کنند. این علائم عمدتا به صورت ضعیف بوده و بخش‌های دیگر بدن را درگیر نخواهد کرد.

در صورتی که آلرژی کمی پیشرفته‌تر باشد، فرد ممکن است علائم را در نواحی دیگر هم مشاهده کند. این علائم شدت بیشتری نیز پیدا خواهند کرد.

اگر علائم بیماری شدید‌تر شود موقعیتی خطرناک پیش خواهد آمد. در این صورت به وضعیتی که بدن ایجاد کرده است آنافیلاکسی گفته شود که خوشبختانه بسیار نادر است.

فردی که حساسیت‌ را به صورت خیلی جدی تجربه می‌کند، ممکن است علاوه بر خارش چشم و گلو درد و…، اسهال، تهوع، درد‌هایی در ناحیه معده را نیز تجربه کند. در واقع آلرژی در تمام بدن او پخش شده است.

افرادی که ممکن است دچار حملات آنافیلاکسی شوند، به علت پایین آمدن شدید فشار خون، سرگیجه و حالت‌هایی شبیه به گیجی را نیز تجربه خواهند کرد. این افراد به علت ایجاد مشکل در ناحیه تنفسی، بلع و تنفس دشوار‌تری خواهند داشت.

چگونگی تشخیص آلرژی

برای اینکه آلرژی تشخیص داده شود، می‌توان آزمایشاتی را از طریق پوست و یا خون انجام داد. در صورتی که آلرژی درست تشخیص داده شود، برنامه درمانی صحیحی در پیش گرفته خواهد شد.

اگرچه حساسیت‌ها ممکن است پس از گذشت زمان علائم متفاوتی را بروز دهند، با این حال آزمایشات مختلفی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند در زمینه کنترل تغییرات به ما کمک کند.

به خاطر داشته باشید در صورتی که آلرژی به موقع و به دقت تشخیص داده شود، می‌تواند از ایجاد شرایط حاد برای بیمار جلوگیری کند. در این صورت فرد متحمل هزینه‌های زیاد نخواهد بود و کمتر آلرژی را تحمل خواهد کرد.

چگونه آلرژی را از بیماری کرونا تشخیص دهیم؟!

با توجه به اینکه فصل تابستان شرایط آلرژی را بیشتر فراهم می‌کند، بسیاری از افراد پس از بروز علائم آلرژیک نگران می‌شوند که شاید مبتلا به کرونا باشند!

با توجه به شباهتی که ممکن است بین علائم این دو بیماری وجود داشته باشد، نگرانی امری طبیعی است؛ اما قرار است در ادامه برخی از تفاوت‌هایی که بین این دو بیماری وجود دارد را بشناسید.

شاید بتوان گفت مهم‌ترین فرقی که بین آلرژی و کرونا وجود دارد، خارش است. احتمالا افرادی که تجربه آلرژی را داشته باشند بهتر می‌دانند که با واکنش‌های آلرژیک، خارش در نواحی مختلف بدن به شدت مشاهده می‌شود. اما می‌دانیم که در علائم کرونا خارش به ندرت یافت می‌شود‌.

افرادی که مبتلا به کرونا هستند علائمی نظیر تب و یا بدن درد را عموما تجربه خواهند کرد. در واقع می‌توان گفت تب، بدن درد و کوفتگی جزو علائم اصلی محسوب می‌شود. این در حالی است که با افزایش آلرژی در بدن، تب و یا بدن درد مشاهده نمی‌شود.

همچنین افرادی ‌که علائم آلرژی دارند، پس از مصرف آنتی‌هیستامین‌ها، تا حدودی بهبود می‌یابند. به این معنی‌ که داروهای ضد حساسیت، درمان موقتی برای آلرژی محسوب می‌شود؛ اما تاکنون هیچ فرد مبتلا به کرونایی با آنتی‌هیستامین درمان نشده است.

سخن پایانی

با توجه به شیوع بالای آلرژی و حساسیت در افراد، ممکن است بیشتر افرادی که این مطلب را مطالعه می‌کنند این شرایط را تجربه کرده باشند.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب، نکات مفیدی درباره آلرژی و علت ایجاد آن نصیب شما شده باشد‌.

اگر شما فرد آلرژیکی محسوب می‌شوید و از گذشته علائم آلرژی را تجربه کرده‌اید، بنابراین دیگر نگران تشخیص اشتباه ویروس کرونا با آلرژی نباشید؛ چرا که با توضیحاتی که مطالعه کردید احتمالا اکنون تفاوت این دو بیماری با یکدیگر را می‌دانید. اگر دارای نشانه ها و مواردی هستید که در این مطلب گفته نشده میتوانید با گرفتن یک مشاوره آنلاین از متخصصان ما در توانیتو اطلاعات بیشتری کسب کنید و به روند بهبود خود در این زمینه کمک کنید. ناگفته نماند خود حساسات و آلرژی ریشه روانشناسی دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *