آمار معلولیت در تصادفات

تصادفات یکی از مهم‌ترین دلایل معلولیت در ایران هستند. بدون شک هر گونه سانحه‌ای که برای فرد پیش بیاید و توانایی‌های او را محدود کند، آسیب شدید روحی نیز وارد می‌کند. این گونه معلولیت‌ها با معلولیت‌هایی که از ابتدای زندگی و به صورت مادرزاد با فرد همراه هستند، متفاوت بوده و توسط فرد دارای معلولیت به صورت هیجانی دردناک‌تر درنظر گرفته می‌شوند.

در ایران، سالانه 30 هزار نفر به دلیل تصادف دچار معلولیت می‌شوند. به همین دلیل در این مقاله، توانیتو تصمیم دارد تا رابطه معلولیت و تصادفات را بررسی کند.

تصادف چیست؟

تصادف یا حادثه ترافیکی به رویدادی گفته می‌شود که در آن یک وسیله نقلیه در برخورد با یک شیء یا وسیله‌ای دیگر آسیب می‌بیند. این رویداد می‌تواند با آسیب وارد کردن به فرد یا افرادی همراه باشد یا نباشد.

3 دلیل عمده تصادفات

به طور کلی می‌توان دلایل تصادفات جاده‌ای را در سه دسته کلی قرار داد، که به شرح زیر هستند:

  1. دلایل انسانی
  2. نقایص فنی وسیله نقلیه
  3. ناکارآمدی جاده‌ها و عوامل بیرونی

با اینکه بیشتر تصادفات در نتیجه دلایل انسانی به وقوع می‌پیوندند، توجه به تمام موارد ضروری است.

تصادفات منجر به معلولیت افراد

17 نوامبر هر سال توسط سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی قربانیان حوادث ترافیکی شناخته می‌شود. در واقع این موضوع اهمیت تصادف در معلولیت را برجسته می‌کند. آمارها نشان می‌دهند که بین 20 – 50 میلیون نفر، سالانه بر اثر حوادث جاده‌ای فوت کرده یا دچار نقص عضور می‌شوند.

در کشور ما، از بین 26 هزار معلول دارای مشکلات نخاعی (که تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند)، حدود 38 درصد قربانی حوادث ترافیکی بوده‌اند. همچنین سالانه در حدود 2 هزار نفر به این تعداد افزوده می‌شود. به علاوه حدود 40 درصد کل معلولیت‌های غیر ژنتیکی در نتیجه تصادفات هستند.

همچنین در کشور ما، ایران، به صورت متوسط هر روز 43 نفر در اثر تصادف فوت می‌کنند و 900 نفر نیز دچار معلولیت‌های مختلف می‌شوند. بنابراین با توجه به هزینه‌ای که این مشکل بر روی دوش خانواده‌ها و جامعه می‌گذارد، بهترین کار جلوگیری از ایجاد تصادفات جاده‌ای، کاهش تعداد افراد مصدوم و رسیدگی به موقع به آنها است.

راهکارهایی برای کاهش میزان معلولیت در تصادفات

موارد زیر می‌تواند برای کاهش میزان معلولیت ناشی از تصادفات موثر باشد: افزایش مهارت‌ها و آگاهی‌های مربوط به رانندگی، افزایش سرعت امداد رسانی، دقت راننده در هنگام رانندگی، استفاده از پل عابر پیاده، نصب علائم هشدار دهنده در صورت لزوم، ساخت جاده‌های ایمن، تولید خودروهایی با امنیت و کیفیت بالاتر و … .

افزایش مهارت‌ها و آگاهی‌های مربوط به رانندگی

بسیاری از تصادفات برای رانندگانی بین سنین 15 تا 30 سال اتفاق می‌افتد. این بدان معناست که هیجان طلبی در این سنین و انجام رانندگی پر خطر نقشی غیر قابل انکار در افزایش میزان تصادفات دارد. به همین منظور، افزایش مهارت‌ها و آگاهی‌ها بسیار حائز اهمیت است.

افزایش سرعت امداد رسانی

یکی از مشکلاتی که در کشورهای جهان سوم وجود دارد و به تنهایی می‌تواند باعث معلولیت‌های مربوط به تصادف شود، سرعت امداد رسانی است. سرعت امداد رسانی در سوانح در ایران 10 دقیقه و 30 ثانیه است. گرچه در مقایسه با سال‌های قبل وضعیت بهتری دارد، اما با این حال قابلیت افزایش دارد. سرعت امداد رسانی از این جهت مهم است که هم در صحنه تصادف اقدامات مناسبی صورت می‌گیرد و هم او را به سرعت به بیمارستان می‌رسانند.

دقت راننده در هنگام رانندگی

رانندگی یک حرفه است و نه یک بازیچه. با تمام مهارتی که بسیاری از رانندگان دارند، باز هم دقت داشتن در هنگام رانندگی از اهمیت بسزایی برخوردار است. باید توجه داشته باشید که حادثه خبر نمی‌کند، پس با نهایت توجه رانندگی کنید تا نه به خودتان آسیب بزنید و نه به دیگری.

استفاده از پل عابر پیاده

تمام مشکلات از سوی رانندگان نیست. گاهی به خاطر عجله داشتن، عابران، اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که برای خودشان یک عمر پشیمانی به بار می‌آورد. برای عبور از خیابان حتما از پل استفاده کنید.

نصب علائم هشدار دهنده در صورت لزوم

در برخی موارد، عدم وجود علائم هشدار دهنده در جاده‌های خاصی مانند جاده‌های کوهستانی می‌تواند فاجعه ساز شود. برطرف کردن این مشکل، مربوط به سازمان‌های ذی‌ربط است.

ساخت جاده‌های ایمن

در کشور ما بسیاری از جاده‌ها و خیابان‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند. این عامل می‌تواند کنترل مناسب را از راننده بگیرد و حتی با بر هم زدن دقت او، باعث تصادفات بسیاری شود.

تولید خودروهایی با امنیت و کیفیت بالاتر

یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما در تصادفات جاده‌ای، وجود ماشین‌های فرسوده در خیابان‌ها و از آن بدتر، تولید ماشین‌های با کیفیت پایین است که مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کنند.

جمع بندی

برخورد یک ماشین با یک شیء، ماشین یا فرد دیگر تصادف نام دارد و می‌تواند باعث ایجاد صدمات جانی و مالی فراوانی شود. این صدمات در برخی موارد می‌توانند به معلولیت‌های ذهنی و جسمانی مختلفی منجر شوند. بنابراین جلوگیری از وقوع تصادف، یا پیامدهای برای جامعه بسیار اهمیت دارد. در ایران روزانه 43 نفر در اثر تصادفات جان خود را از دست می‌دهند و 900 نفر دچار معلولیت می‌شوند.

راهکارهای بسیاری برای جلوگیری از تصادفات و صدمات واره به افراد وجود دارد. موارد زیر از جمله آنها می‌باشند: افزایش مهارت‌ها و آگاهی‌های مربوط به رانندگی، افزایش سرعت امداد رسانی، دقت راننده در هنگام رانندگی، استفاده از کمربند ایمنی به وسیله تمام سرنشینان خودرو، استفاده از پل عابر پیاده، نصب علائم هشدار دهنده در صورت لزوم، ساخت جاده‌های ایمن، تولید خودروهایی با امنیت و کیفیت بالاتر و … .

مجموعه توانیتو با شناسایی نیازهای مختلف افراد سالمند و دارای معلولیت و داشتن نیروی انسانی متخصص گامی موثر در جهت برآورده کردن نیازهای این افراد برداشته است. شما می‌توانید برای تمام نیازهای آموزشی، بهداشتی، مراقبتی، پزشکی، روان‌پزشکی، فیزیوتوراپی، کار درمانی، گفتار درمانی، روان‌شناسی و … از متخصصان توانیتو بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *