آیا اختلال دو قطبی جزء معلولیت‌ها به حساب می‌آید؟

اختلال دو قطبی چیست و چه اثری بر روی بیماران می‌گذارد؟

آیا می‌توان این اختلال را به نوعی یک معلولیت دانست؟

اختلال دو قطبی یک نوع وضعیت سلامت روانی است که با تغییر شدید خلق و خو مشخص می‌شود. علائم آن می‌تواند شامل حال و هوای خاصی به نام شیدایی و افسردگی باشد.

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی ممکن است در مدیریت کارهای روزمره زندگی، مدرسه، محل کار یا حفظ روابط مشکل داشته باشند.

سایت«توانیتو»با ارائه خدماتی از قبیل : کاردرمانی، فیزیوتراپی، روانشناسی، خدمات بهداشت فردی و … به صورت حضوری و غیر حضوری می‌کوشد تا افراد دارای معلولیت از هر طریق بتوانند به خدمات مورد نیاز خود دست پیدا کنند.

 اختلال دو قطبی

این اختلال نمونه‌ای از یک اختلال نادر است. دو واقع حدود ۸/۲ درصد از بزرگسالان در آمریکا یا حدود ۵ میلیون نفر به آن مبتلا شده‌اند. متوسط سن افراد مبتلا که علایم در آن‌ها بروز می‌کند ۲۵ سال است.

افسردگی ناشی از اختلال دو قطبی حداقل دو هفته طول می‌کشد و قسمت بالا(شیدایی)می‌تواند چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. برخی از افراد مبتلا در سال چندین بار قسمت‌های تغییر خلق و خو را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به ندرت با آن مواجه شوند.

# انواع اختلال دو قطبی

در حقیقت ۳ نوع اصلی از این اختلال وجود دارد :

 • دو قطبی اول

این نوع از اختلال دو قطبی به صورت یکسان بر مردان و زنان تاثیر می‌گذارد. دو قطبی اول در ظاهر حداقل با یک قسمت جنون آمیز تعریف می‌شود، زیرا ممکن است قسمت‌های افسردگی را قبل و بعد از قسمت جنون تجربه شود.

 • دو قطبی دوم

مبتلایان به این نوع اختلال دو قطبی، یک قسمت عمده از افسردگی را تجربه می‌کنند که حداقل دو هفته طول می‌کشد که نوع حاد آن حدود ۴ روز است. تصور می‌شود این نوع اختلال در زنان شایع تر باشد.

 • سیلکوتیمیا

افراد مبتلا به این نوع اختلال دو قطبی، وضعیت جنون آمیز را تجربه می‌کنند که علایم آن کوتاه تر ولی شدید تر از شیدایی و افسردگی است.

# دلایل اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی نوعی اختلال بهداشت روان است که هنوز زوایای پنهان زیادی برای پزشکان و محققان در این زمینه ایجاد کرده است. در حال حاضر مشخص نیست چه عواملی باعث ایجاد این بیماری در برخی افراد می‌شود.

# عوامل احتمالی اختلال دو قطبی

 • ژنتیک

اختلال دو قطبی می‌تواند از والدین به کودکان منتقل شود. تحقیقات انجام شده پیوند ژنتیکی محکمی در مبتلایان به این اختلال را نشان می‌دهد.

اگر در سوابق خانوادگی‌تان این اختلال وجود دارد، شانس ابتلا به آن در شما ۴ تا ۶ برابر بیشتر از افراد فاقد سابقه خانوادگی است، با این حال این موضوع، بدین معنا نیست که هر شخصی که دارای این اختلال است، آن را به دیگران منتقل می‌کند، زیرا همه مبتلایان به اختلال دو قطبی سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند.

با این حال، به نظر می‌رسد ژنتیک نقش مهمی در بروز اختلال دو قطبی ایفا می‌کند. اگر شخصی از اعضای خانوادگیتان دارای اختلال دو قطبی است، پیشنهاد ما برای شما آزمایش غربالگری است.

درمان اختلال دو قطبی

در حال حاضر، چندین روش درمانی وجود دارد که می‌تواند به بیماران در مدیریت این اختلال کمک کند :

 • داروها
 • روان درمانی

درمان‌هایی از این قبیل شامل موارد زیر است :

 • درمان شناختی رفتاری

این نوع درمان، نوعی گفتگو درمانی است که در آن درمانگر به شما در درک الگوهای تفکر کمک می‌کند.

 • آموزش روانی

تربیت روانی و داشتن اطلاعاتی از این قبیل به شما، مدیریت در این بیماری را آموزش می‌دهد.

 • درمان ریتم بین فردی و اجتماعی

متعادل کردن برخی اصول عادتی مانند : خوابیدن، غذا خوردن، ورزش کردن و … می‌تواند در ایجاد ریتم مناسب در زندگی کمک کننده باشد.

تغییر سبک زندگی

رعایت و توجه به برخی عوامل ساده می‌تواند در مدیریت شرایط این نوع اختلال برای شما مثبت باشد :

 • برنامه‌های روتین مربوط به تغذیه و خواب خود را ادامه دهید
 • نوسانات خلقی را بشناسید
 • از دوستان یا خانوادیتان بخواهید برنامه‌های درمانی شما را پشتیبانی کند
 • –        با پزشکان یا ارایه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در ارتباط باشید

دکتر گتیلو، که ۲۰ سال به عنوان مشاور و متخصص پزشکی فعالیت دارد، توضیح می‌دهد که بیشتر مبتلایان به اختلال دو قطبی می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را داشته باشند، حتی برخی از این افراد می‌توانند پس از دریافت مراقبت‌های پزشکی مناسب به کار خود برگردند.

با این حال، برخی از افراد مبتلا به این بیماری سطوح شدید افسردگی و شیدایی را تجربه می‌کنند که حتی با وجود درمان و اقدامات میسر، قادر به عملکردهای روزانه خود نیستند. به عنوان مثال : افسردگی شدید، توانایی تمرکز، حضور در کارها و پاسخگویی به موقع و مناسب را مختل می‌کند.

به صورت کلی اختلال دو قطبی یک نوع معلولیت به حساب نمی‌آید، با توجه به توضیحاتی که گفته شد میزان و مقدار آن، تاثیر آن بر عملکردهای فرد و همچنین میزان اثرگذاری آن بر روحیات و اخلاقیات فرد مبتلا، بسیار حایز اهمیت است.

برای تشخیص سطوح بالای اختلال دو قطبی که نوعی معلولیت(اختلالات روانی)محسوب می‌شود، شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود. فرد مبتلا باید دارای سابقه طولانی و میزان بالایی از سندرم‌های شیدایی و افسردگی را تجربه کرده باشد.

این افراد باید ویژگی‌های منحصر به فردی را نشان دهند :

 • در انجام فعالیت‌های عادی و روزمره عاجز هستند
 • قادر به تمرکز و توجه به اندازه کافی، و برای مدت زمان طولانی نیستند
 • نمی‌توانند در کنار دیگران قرار بگیرند
 • علایم مربوط به دو قطبی به حدی رو به افزایش است که عملکردهای فرد در زندگی روزمره راکاهش می‌دهد.

سایت«توانیتو»در نظر دارد خدمات آنلاین خود، از قبیل ملاقات با پزشکان و کارشناسان خود را برای رفع نیازهای افراد دارای معلولیت به اشتراک بگذارد. شما با مراجعه به توانیتو می‌توانید پزشک خود را برگزیده و از انجام خدمات ما لذت ببرید.

نتیجه گیری …

اختلال دو قطبی نوعی افسردگی جنون آمیز تعریف شده است که یک وضعیت سلامت روان در نظر گرفته می‌شود. این نوع اختلال بسته به میزان تاثیر گذاری در شخص می‌تواند مشکلاتی برای او پدید آورد و از جهتی منجر به ناتوانی ‌شود. به وجود آمدن چنین شرایطی می‌تواند در زندگی فردی و اجتماعی فرد بیمار اختلال ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *