آیا کار درمانی از راه دور امکان پذیر است؟

در دوران ما، به خاطر رشد و گسترش تکنولوژی، پیشرفت‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف پزشکی و مراقبتی صورت گرفته است. استفاده از روش‌های درمانی نو به متخصصان این حوزه کمک می‌کند تا گام‌های اساسی‌تری را در بهبود سلامتی بیماران بردارند. یکی از این شیوه‌ها مربوط به توانبخشی از راه دور است.

ما در این مقاله می‌خواهیم به این سوال بپردازیم که «آیا کار درمانی از راه دور امکان پذیر است؟». به عبارت دیگر آیا تکنولوژی می‌تواند به ما کمک کند تا کار درمانی را از راه دور و با استفاده از تکنولوژی ارائه دهیم؟ برای پاسخ به این سوال نخست باید اطلاعاتی را در مورد خود توانبخشی از راه دور بدانیم.

توانبخشی از راه دور چیست؟

تعریف توانبخشی از راه دور عبارت است از: توانبخشی از راه دور یک زیر شاخه مهم پزشکی از راه دور و روشی نوین برای کمک به توانمند سازی افراد کم توان و ناتوان در ابعاد مختلف مراقبتی، بهداشتی، عملکردی و سلامت روان است.

توانبخشی از راه دور برای افرادی مناسب است که نمی‌توانند به کلینیک مراجعه کنند. این افراد عمدتا شامل کسانی هستند که به دلیل کمبود وقت یا ناتوانی در حرکت و یا عدم دسترسی به کلینیک، مایل هستند که از توانبخشی از راه دور استفاده کنند.

زیر شاخه‌های توان بخشی از راه دور کدام اند؟

همان طور که توانبخشی انواع مختلف دارد که در حوزه‌های مختلف ناتوانی افراد می‌توانند به کار روند، توانبخشی از راه دور نیز زمینه‌های مختلفی دارد. این زمینه‌های توانبخشی که از راه دور در دسترس هستند عبارت اند از: آسیب شناسی گفتار و زبان، فیزیوتراپی، توانبخشی قلبی، کار درمانی، روان‌شناسی، امداد اجتماعی، توانبخشی شغلی.

کاردرمانی از راه دور چیست؟

کار درمانی از راه دور شیوه‌ای از ارائه خدمات کار درمانی برای افراد دارای کم توانی و ناتوانی است که به افراد اجازه می‌دهد در محل سکونت خود از خدمات و تخصص ویژه فرد کار درمانگر بهره‌مند شوند.

چه امکاناتی کمک می‌کند که کار درمانی از راه دور امکان پذیر باشد؟

برای اجرای یک جلسه کار درمانی از راه دور باید امکاناتی را در اختیار داشته باشیم تا به خوبی بین بیمار و درمانگر ارتباط برقرار شود. این امکانات که رشد تکنولوژی آنها را در اختیار ما گذاشته است، عبارت اند از: وب کم، ویدیو کنفرانس، خطوط تلفن، تلفن ویدیویی و صفحات وب، تکنولوژی واقعیت مجازی.

آیا کار درمانی از راه دور امکان پذیر است؟

باید توجه داشته باشید که کاردرمانی از راه دور یک شیوه نوین و جدید است. شاید فکر کنید که هنوز زیر ساخت‌ها، تخصص‌ها و … برای این کار، به ویژه در کشورهایی مانند کشور ما، وجود ندارد. اما در کشورهای پیشرفته‌تر به تازگی اتفاق‌های نوید بخشی رخ داده است. برای مثال در آمریکا، سلامت از راه دور در کار درمانی نوزادان کاربرد پیدا کرده است. و البته این اتفاق به زودی در کشور ما و از طریق سایت توانیتو نیز، رخ خواهد داد.

محدودیت‌هایی که ممکن است در مسیر کار درمانی از راه دور وجود داشته باشد؟

  • محدودیت پوشش پهنای باند در مناطق دور افتاده و روستایی: کار درمانی از راه دور بیش از هر چیز دیگری، نیازمند اینترنت و امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری بین درمانگر و بیمار نیاز دارد. بدون شک در مناطقی که این امکان وجود ندارد، کار درمانی از راه دور با مشکل مواجه می‌شود.
  • مشکلات بازپرداخت بیمه
  • پذیرش فناوری کاردرمانی از راه دور توسط افراد ناتوان: یکی دیگر از مشکلات این درمان این است که بسیاری از بیماران برای استفاده از خدمات کار درمانی از راه دور جبهه گیری می‌کنند و مایل به انجام این کار نیستند. این مشکل باید با فرهنگ سازی و آموزش مناسب‌تر برطرف شود.
  • کمبود نیروی متخصص کاردرمانی: کار درمانی از راه دور مهارت‌های خاصی را می‌طلبد که آن را تا حدودی از کار درمانی عادی متفاوت می‌کند. بنابراین نیروی کارآزموده و متخصص برای ارائه کار درمانی از راه دور کمتر است.
  • کمبود پژوهش‌های انجام شده که سودمندی کار درمانی از راه دور را تایید کند: اینکه کار درمانی از راه دور می‌تواند به عنوان روشی کارآمد و موثر برای درمان مشکلات افراد به کار برود، نیازمند انجام پژوهش‌های علمی و دقیق است که زمینه پژوهشی این امر را نشان نمی‌دهد.
  • مسائل امنیتی و محرمانگی: یکی از دغدغه‌های افراد برای استفاد هاز کار درمانی از راه دور این است که اتصال به اینترنت می‌تواند حس امنیت را از آنها بگیرد.
  • کمبود انگیزه برای پیشرفت دادن کار درمانی از راه دور: نهایتا مشکل دیگری که وجود دارد این است که هنوز انگیزه‌ای جدی برای رشد دادن کار درمانی، در بین افراد متخصص وجود ندارد. آنها با شیوه سنتی و حضوری راحت‌تر هستند.

جمع بندی

توانبخشی از راه دور به معنای ارائه خدمات مختلف توانبخشی به افراد ناتوان به وسیله تکنولوژی‌های پیشرفته ارتباطی است. این شیوه برای افرادی که امکان مراجعه و حضور در کلینیک را ندارند مفید است. این افراد عمدتا شامل کسانی هستند که نمی‌توانند هزینه‌های درمان حضوری را تقبل کنند یا نمی‌توانند در کلینیک حضور یابند.

توانبخشی از راه دور انواع مختلفی دارد که عبارت اند از آسیب شناسی گفتار و زبان، فیزیوتراپی، توانبخشی قلبی، کار درمانی، روان‌شناسی، امداد اجتماعی، توانبخشی شغلی.

کار درمانی از راه دور شیوه‌ای از ارائه خدمات کار درمانی برای افراد دارای کم توانی و ناتوانی است که به افراد اجازه می‌دهد در محل سکونت خود از خدمات و تخصص کار درمانگر استفاده کنند.

امکاناتی که کمک می‌کند که توانبخشی از راه دور امکان پذیر باشد: وب کم، ویدیو کنفرانس، خطوط تلفن، تلفن ویدیویی و صفحات وب، تکنولوژی واقعیت مجازی.

در برخی از کشورهای پیشرفته در حال حاضر کار درمانی از راه دور امکان پذیر است و انجام می‌شود. در کشور ما نیز اگرچه بنا به دلایلی بستر مناسب برای انجام کار درمانی از راه دور وجود نداشته است، اما به زودی با اعمال راه‌حل‌هایی، شاهد این اتفاق در ایران نیز خواهیم بود.

موانعی که احتمال وجود آن در مسیر انجام این کار وجود دارد، عبارت اند از: محدودیت پوشش پهنای باند در مناطق دور افتاده و روستایی، مشکلات بازپرداخت بیمه، پذیرش فناوری کاردرمانی از راه دور توسط افراد ناتوان، کمبود نیروی متخصص کاردرمانی، کمبود پژوهش‌های انجام شده که سودمندی کار درمانی از راه دور را تایید کند، مسائل امنیتی و محرمانگی، کمبود انگیزه برای پیشرفت دادن کار درمانی از راه دور.

توانیتو یک وب سایت تخصصی است که در حوزه سلامت، مراقبت و آموزش افراد دارای معلولیت و سالمندان فعالیت می‌کند. متخصصان کار آزموده توانیتو در هر زمان و مکانی آماده ارائه خدمات مورد نظر شما برای عزیزانتان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *