علل بیماری روانی در افراد دارای معلولیت

ابتلای افراد دارای معلولیت به بیماری های روانی

بیماری های روانی در افراد دارای معلولیت و راه های جلوگیری از آن

بیماری های روانی طیف وسیع و گسترده‌ای از بیماری‌ها را شامل می‌شوند. این طیف وسیع علل و درمان‌های متفاوتی نیز دارند. حتی دو نفر که مبتلا به یک نوع بیماری روانی باشند، ممکن است علت ابتلایشان به آن بیماری و حتی درمان‌شان نیز متفاوت باشد. افراد دارای معلولیت مثل سایرین در خطر ابتلا به انواع این بیماری های روانی قرار دارند. حتی می‌توان گفت که در اکثر مواقع، احتمال ابتلای افراد دارای معلولیت به بیماری‌های روانی، بیش‌تر است و حتی روانشناسی این افراد بسیار سخت تر است. در ادامه این مطلب، با توانیتو همراه باشید و درباره خطر ابتلای افراد معلول به بیماری‌های روانی بیشتر بدانید.

انواع بیماری‌های روانی

همان طور که گفتیم، تعداد بیماری‌های روانی و زیرشاخه‌هایشان، بسیار زیاد است. در باب این عنوان، تنها مطرح‌ترین و فراگیرترین انواع بیماری‌های روانی را برایتان نام می‌بریم.

 • اختلالات رشدی عصبی
 • اختلالات دو قطبی
 • اختلالات افسردگی
 • اختلالت مرتبط با اضطراب
 • وسواس فکری
 • تروما
 • اختلالات تجزیه‌ای
 • اختلالات جسمانی‌سازی
 • اختلالات جنسیتی
 • اختلالات رفتاری
 • اختلالات اعتیاد
 • اختلالات عصبی و شناختی
 • اختلالات تغذیه
 • اختلالات دفع
 • اختلالات خوابیدن و بیدار شدن
 • اختلالات عملکرد جنسی
 • اختلالات شخصیتی
 • اختلالات پارافیلی
 • اسکیزوفرنی

نشانه‌های به وجود آمدن بیماری‌های روانی

علائم بیماری‌های روانی هم مثل انواع این بیماری‌ها، بسیار متنوع هستند. استرس، اظطراب، بیرون‌روی، یبوست، خواب زیاد، بی‌خوابی، ترس، عصبانیت، عاشق‌پیشگی، بی‌اشتهایی، سیری‌ناپذیر و هزاران علامت دیگر، می‌توانند علت روانی داشته باشند و در صورت عدم پیگیری به اختلالات جدی منجر بشوند.

افراد دارای معلولیت، طبیعتاً به خاطر تفاوت‌های جسمی و ذهنی که میان خودشان و سایر افراد جامعه احساس می‌کنند، ممکن است بسیاری از این علائم را در دوره‌های مختلف سنی، بروز بدهند.

اما جالب است بدانید که یک علامت در تمامی این بیماری‌های روانی میان افراد دارای معلولیت و افراد بدون معلولیت، مشترک است. این علامت، آشفتگی و عدم احساس رضایت از زندگی است.

اختلالات روانی، مخل روال عادی زندگی

اگر علامت اصلی ذکر شده در بالا و سایر علائم جزئی مرتبط با یک بیماری روانی، در مدت زمان طولانیِ چندین ماه تا چندین سال، گریبان‌گیرتان است، ابتلای خود را حتمی بدانید. این وضعیت معمولاً زندگی عادی شما را مختل خواهد کرد.

افراد دارای معلولیت، ممکن است در ادامه این مطلب با این باور مواجه بشوند که زندگی‌ ما، بدون علائم بیماری‌های روانی هم حالت طبیعی ندارد!

در پاسخ به این باور، لازم است توضیح داده بشود که تعریف از زندگی عادی و طبیعی، زیستنی هم‌راستا با طبیعت وجود شماست. طبیعت وجود شما هر چه که باشد، زیبا، ستودنی و ارزشمند است. زیرا زنده است و زندگی قیمت ندارد.

علل ابتلا به بیماری‌های روانی در افراد دارای معلولیت

عوامل بسیاری در ابتلای یک فرد یا افراد دارای معلولیت به انواع بیماری های روانی وجود دارد. مهم‌ترین این عوامل، به شرح زیر هستند:

۱-ژنتیک می‌تواند یک عامل مهم و تعیین کننده در ابتلای افراد به بیماری‌های روانی باشد. معلولیت‌های روانی مثل سایر بیماری‌ها و معلولیت‌ها از نسل‌های گذشته به ارث می‌رسند.

۲-یکی دیگر از عوامل مهم و قابل تأمل، در ابتلای افراد دارای معلولیت و بدون معلولیت به بیماری‌های روانی، انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز هستند.

۳-مصرف بیش از حد الکل، مواد مخدر یا مواد مسموم و مضر توسط مادر باردار، می‌تواند از دلایل ابتلا به گروهی از بیماری‌های روانی باشد.

۴-اتفاقات و تجربه‌های زندگی از زمانی که نطفه شکل می‌گیرد تا دوران کودکی، نوجوانی و بزرگ‌سالی، می‌توانند در ابتلای افراد دارای معلولیت به بخشی از بیماری‌های روانی مؤثر باشند.

۵-جالب‌تر از همه این علت‌ها، چگونگی کیفیت رابطه فرد دارای معلولیت با خانواده، به ویژه پدر و مادر است. اما رابطه فرد دارای معلولیت در جامعه و مدرسه نیز می‌تواند به شکل‌گیری و تشدید بیماری‌های روانی دامن بزند.

عوارض بیماری های روانی برای افراد دارای معلولیت

متأسفانه ابتلای افراد دارای معلولیت به بیماری‌های روانی، در اکثر مواقع عوارض دو چندان و جبران‌ناپذیری را روی افراد دارای معلولیت دارند.

به همین خاطر است که توصیه می‌شود، در صورت بروز هر نوع علامتی مبنی بر ابتلای این عزیزان به اختلالات و بیماری‌های روانی، بدون تعلل با متخصصین مشورت بشود. متخصصین روان‌درمانی مجموعه توانیتو، آماده ارائه خدمات مشاوره آنلاین و روان‌درمانی با بهترین قیمت و کیفیت به این عزیزان هستند.

به هر حال معلولیت به دلیل ایجاد شکاف بین فرد و جامعه و تغییر سبک زندگی فرد، ممکن است سبب تشدید یا ماندگاری بیشتر بیماری روانی شود. همچنین بیماری‌های روانی ممکن است توان لازم برای درک شرایط و داشتن یک زندگی مناسب را از یک معلول بگیرند. یا حتی باعث تشدید معلولیت وی یا اضافه شدن معلولیت‌های جدید بشوند.

توصیه‌های پیشگیرانه در زمینه ابتلای افراد دارای معلولیت به بیماری‌های روانی

احساس مفید بودن و ایفای نقش یک فرد مؤثر در جامعه، نیازی است که هر فرد دارای معلولیت و بدون معلولیتی به آن وابسته است توصیه می‌شود که به هر طریقی، این نیاز در همه افراد به ویژه افراد دارای معلولیت، جدی گرفته بشود تا مانع شیوع بیماری‌های روانی در میان این افراد باشد. زیرا عموماً افراد دارای معلولیت، بیش از سایر افراد جامعه از اجتماع و نقش‌ اجتماعی‌شان فاصله می‌گیرند.

پیشگیری مؤثر دیگر، فرهنگ‌سازی جدی و برنامه‌ریزی شده مرتبط با وضعیت، شرایط و طبیعت زندگی افراد دارای معلولیت، برای افراد بدون معلولیت است. بسیار مهم است که افراد بدون معلولیت، بدانند و بیاموزند که چگونه با افراد دارای معلولیت، ارتباط هوشمندانه و در عین حال عادی داشته باشند.

درمان افراد دارای معلولیت مبتلا به بیماری‌های روانی

درمان بیماری‌های روانی افراد دارای معلولیت، معمولاً نیازمند گردهم‌آیی گروهی از متخصصین  است. برای مثال، این گروه می‌تواند متشکل از یک کاردرمان، روان‌درمان، روان‌پزشک باشد.

اگر دارای معلولیت هستید، یا عزیز دارای معلولیتی در خانواده دارید و از ابتلای او به بیماری‌های روانی باخبرید، پروسه درمان را به متخصصین ما در توانیتو بسپارید.

جمع‌بندی

افراد دارای معلولیت مثل سایر افراد، در خطر ابتلا به انواع این بیماری‌‌های روانی قرار دارند. حتی می‌توان گفت که در اکثر مواقع، احتمال ابتلای افراد دارای معلولیت به بیماری‌های روانی، بیش‌تر است.

استرس، اظطراب، بیرون‌روی، یبوست، خواب زیاد، بی‌خوابی، ترس، عصبانیت، عاشق‌پیشگی، بی‌اشتهایی، سیری‌ناپذیر و هزاران علامت دیگر، می‌توانند علت روانی داشته باشند و در صورت عدم پیگیری به اختلالات جدی منجر بشوند.

اما یک علامت در تمامی این بیماری‌های روانی میان افراد دارای معلولیت و افراد بدون معلولیت، مشترک است. این علامت، آشفتگی و عدم احساس رضایت از زندگی است.

یکی ازپیشگیری مؤثر در زمینه شیوع بیماری‌های روانی در میان معلولین، فرهنگ‌سازی جدی و برنامه‌ریزی شده مرتبط با وضعیت، شرایط و طبیعت زندگی افراد دارای معلولیت، برای افراد بدون معلولیت است. داشتن یک پرستار که بتواند با این افراد ارتباط بگیرد و از ابتلا به این نوع بیماری ها جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *