اختلالات بینایی

تا‌کنون توجه کرده‌اید که دیدگانتان، یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌هایی است که خداوند به شما عطا کرده است؟! اگر از سلامت کامل بینایی برخوردار هستید خداوند را شکر کنید.

در این بخش از مقالات توانیتو تصمیم داریم درباره چند مورد از اختلالات بینایی به مباحثه بپردازیم. اختلالاتی مانند دوبینی، تاربینی، کور رنگی، لرزش دید و پیر چشمی می‌تواند شما را در دید‌های واضح دچار مشکل کرده و باعث ناراحتی‌های بینایی در شما گردد. در صورتی که تمایل به آشنایی با برخی از مشکلات مربوط به چشم را دارید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اختلال دو بینی:

یکی از ویژگی‌هایی که بینایی سالم برای افراد به همراه خواهد داشت، دیدی شفاف و واضح است. اما در بعضی از انسان‌ها چنین ویژگی وجود ندارد و افراد دچار مشکلی به نام دوبینی هستند. دیپلوپیا اختلالی در سیستم بینایی انسان‌هاست که منجر به دیدن اشیا به صورت دوتایی می‌شود. افرادی که با چنین اختلالی دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است این اختلال را به صورت ضعیف و یا شدیدتر تجربه کنند.

اختلال دیپلوپیا ممکن است افراد را به صورت‌های مختلف درگیر کند. گاهی به صورت عمودی، برخی از مواقع به صورت افقی و یا مورب در میدان دید افراد ایجاد می‌شود‌.

علاوه بر موارد فوق، افرادی که دوبینی را تجربه می‌کنند، گاهی ممکن است موقتا درگیر این مشکل باشند و یا مدت بیشتری را با چنین بیماری سر کنند. دیپلوپیا می‌تواند دو چشم فرد را درگیر کرده و یا در یک چشم فرد ایجاد شود.

با توجه به اینکه دو بینی می‌تواند بر اساس علت‌های مختلفی ایجاد شود و درمان‌های گوناگونی برای افراد مختلف در نظر گرفته شود، بهتر است بلافاصله پس‌ از احساس دوبینی به چشم پزشک مراجعه کنید.

اختلال تاربینی:

 

از دیگر مواردی که به عنوان اختلالات چشمی به شمار می‌رود، تاری دید است. در صورتی که شفافیت دید شما دچار اشکال شده است، شما از اختلال تاربینی رنج می‌برید.

تاربینی از جمله مواردی است که عموما افراد دچار برخی از اختلالات شایع‌تر به آن دچار می‌شوند. اختلالات انکساری مانند دور و نزدیک بینی و یا پیر چشمی‌ها می‌تواند در ایجاد چنین مشکلی دخیل باشند. با این حال برخی از افراد، تاری دید خود را به علت مشکلات پر اهمیت‌تر احساس می‌کنند.

با توجه به اینکه تاری دید می‌تواند در افراد مختلف، با توجه به دلایل گوناگون به وجود می‌آید، بنابراین روش‌های درمانی مختلفی را برای افراد گوناگون در نظر گرفته می‌شود. باید به این نکته اشاره کنیم که پس از احساس تاری دید حتما به چشم پزشک مراجعه بفرمایید.

اختلال کور رنگی:

شاید نام اختلال کور رنگی را به کرات شنیده باشید. این بیماری به نوعی یک اختلال ژنتیکی محسوب می‌شود که در آن می‌توان علت اصلی را اشکال در سلول‌های مخروطی در شبکیه دانست.

افرادی که بیماری کور رنگی را تحربه می‌کنند در دیدن رنگ‌های آبی، قرمز و سبز دچار مشکل هستند. با این حال، افرادی معدودی وجود دارند که به طور کلی تمامی رنگ‌ها را به با اشکال مشاهده می‌کنند.

پس از دلیل واضح ارث، از دیگر علت‌هایی که می‌تواند کور رنگی را ایجاد کند بیماری‌های مربوط به عصب بینایی و یا شبکیه است. در چنین افرادی بیماری به مرور زمان، پیشرفت می‌کند و به صورت کور رنگی زرد و آبی می‌شود. افراد مبتلا به کور رنگی کامل، دنیا را به صورت خاکستری می‌بینند و از نعمت دیدن رنگ‌ها محروم هستند.

اختلال لرزش دید:

لرزش دید و یا لرزش چشم از جمله اختلالاتی است که می‌تواند در افراد مختلف مشاهده شود. نیستاگموس به صورت لرزش‌هایی در قسمت چشم است که به صورت ‌های مختلف عمودی و یا افقی و کاملا ناگهانی، شروع به لریدن و تکان خوردن می‌کند. مهم‌ترین دلیلی که اختلالات مربوط به لرزش چشم را ایجاد می‌کند، ژنتیک است و عمدتا از بدو تولد در فرد وجود داشته است.

برخی از دلایلی که می‌تواند لرزش دید را برای افراد به وجود آورد، مصرف زیاد الکل، نزدیک‌ بینی و یا دور بینی، برخی از بیماری‌های چشم مانند آب مروارید، اشکال در کنترل مغز برای حرکات چشم، تومور‌های مغزی، استفاده ناگهانی از برخی داروهای مختلف و حساسیت نسبت به آن‌ها و یا زالی از زمان بدو تولد‌ است.

افرادی که بیماری لرزش چشم را تجربه می‌کنند می‌توانند با مراجعه به پزشک، از درمان‌های مخصوص مانند دارو درمانی، ورزش‌های مربوط به چشم، عینک‌های مخصوص و روش‌های دیگر برای درمان این مشکل بهره‌ ببرند.

اختلال پیر چشمی:

همان طور که از نام پیر چشمی پیداست، با گذر زمان برای افراد به وجود‌ می‌آید. بالا رفتن سن می‌تواند یکی از دلایلی باشد که انعطاف‌پذیری عدسی‌های چشم کاهش یافته و در دیدن‌اجسام نزدیک اختلال ایجاد می‌شود. علت این امر این است که فرد مبتلا به پیر چشمی، قدرت تمرکز خود بر روی اشیا را از دست می‌دهد.

به طور کلی، بیمارانی که پیر چشمی را تجربه می‌کنند با توجه به سنشان، پس از ۴۰ یا ۵۰ سالگی قدرت دیدشان کاهش پیدا می‌کند. این در حالی است که اگر دچار دوربینی هستند، ممکن است در سنین کمتر نیز این بیماری را در خود بیابند.

برخی از عواملی که می‌تواند در ایجاد پیر چشمی دخیل باشند شامل دیابت، سو مصرف مواد، سو تغذیه، خستگی‌ها و بی‌خوابی‌های مکرر، ایجاد اختلال در پوسته عدسی چشم و همچنین کاهش قدرت عضلات جسم مژگانی می‌شود.

متاسفانه برای بیماری پیر چشمی درمان قطعی و خاصی در نظر گرفته نمی‌شود. عمدتا افرادی که پیر چشمی را تجربه می‌کنند با استفاده از عینک‌های مخصوص و یا لنز‌های طبی، بر مشکلات بینایی خود فائق می‌آیند.

 

سخن پایانی:

در این بخش از مقالات توانیتو درباره مشکلات چشم صحبت کردیم. این امر باعث می‌شود که در صورت داشتن بینایی و چشمانی سالم و پر قدرت، خداوند را شکر کنید و قدر آن‌ها را بیشتر بدانید.

چشم عضو حساسی است. در صورت وجود کوچیک‌ترین مشکلی در آن، می‌تواند خطرات مربوط به نابینایی را برای فرد به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهتر است در صورتی که در خانواده و افراد نزدیکتان، مشکلات ژنتیکی مخصوص چشم را مشاهده کردید، شما نیز دائما با چشم پزشک در ارتباط بوده و چشمانتان را مورد بررسی قرار دهید. بهتر است پس از درد، سوزش، احساس کم‌بینی و یا هر گونه اشکال در بیناییتان، چشم پزشک خود را از شرایط مطلع کنید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *