توانیتو توانمند سازی برای همه

اختلالات سالمندان

ا

هنگامی که صحبت از سالمندان در میان است همه ما ناخودآگاه به فکر پدر بزرگ و مادر بزرگ‌هایمان خواهیم افتاد. اواخر دوره بزرگ‌سالی که مرسوم به سالمندی است از سن ۶۵ سالگی به بعد آغاز و تا اواخر عمر ادامه خواهد یافت. در این مدت افراد با مشکلات فراوانی روبرو خواهند شد که به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

دسته‌ای از سالمندان هستند که به دلیل شرکت در مراسمات خاک‌سپاری دوستان و اقوام  دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوند. به همین دلیل برای جلوگیری از مشکلاتی از این قبیل باید سالمندان را در مراسماتی شاد شرکت داده و افرادی را که علاقه دارند با آن‌ها به معاشرت بپردازند بیابیم.

اختلال افسردگی

شایع‌ترین اختلال در سالمندان افسردگی است. افسردگی بخش طبیعی سالمند نیست و تحقیقاتی که روی بسیاری از سالمندان صورت گرفته است نشان‌دهنده آن است که سالمندان از زندگی خود راضی هستند. بروز افسردگی در سالمندان علل و دلایل مختلفی را شامل می‌شود که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: بیماری‌های جسمانی، مصرف برخی از داروها و فشارهای روانی مانند مرگ عزیزان، احساس تنهایی، مشکلات اقتصادی و … . این موارد هنگامی که سالمند احساس کند حمایت و کنترل زندگی خود را ازدست‌داده تأثیرات بیشتری دارند.

اختلال در خواب

بیش از نیمی از سالمندان از مشکلات خواب شکایت دارند. برخی از این مشکلات به دلیل تغییرات طبیعی سالمندی است. شایع‌ترین اختلال در خواب، به‌سختی خوابیدن و یا بیدار شدن‌های متعدد در هنگام خواب شب است. اختلال در خواب و بی‌خوابی به‌خودی‌خود بیماری محسوب نمی‌شود و عوامل متعددی دارد مانند فشار روانی، غم و غصه و … که با برطرف شدن این موارد  مشکلات خواب نیز برطرف می‌شود.

استرس

استرس در دورهٔ سالمندی نه‌تنها کاهش پیدا نمی‌کند بلکه با افزایش چشمگیری نیز روبرو می‌شود. اکثر عوامل استرس‌زای دوره سالمندی از نوع فقدان است مانند از دست دادن همسر، بینایی، شغل و …. . وقتی تعداد این استرس‌ها افزایش یابد و فاصله زمانی آن‌ها کم باشد سالمندی که به دلیل بالا رفتن سن قوای خود را ازدست‌داده است از پا درخواهد آمد و با سختی‌های فراوانی روبرو خواهد شد.

همچنین بیماری‌های جسمی و روانی نیز به‌نوبه خود دچار استرس خواهند شد و استرس نیز اگر از حد مجاز بگذرد سبب بروز بیماری‌های جسمی و روانی خواهد شد که این ارتباط متقابل بیماری با استرس را به‌خوبی نمایش می‌دهد.

زوال عقل (دمانس)

یکی از بیماری های دوره سالمندی زوال عقل است که روی تفکر، رفتار، حافظه و احساس اثر گذار است. برخی از علایم آن ممکن است: کاهش حافظه، مشکل در یافتن لغات درست برای صحبت کردن و یا فهمیدن حرف های دیگران، مشکل انجام دادن   فعالیت­های روزمره قبلی و تغییرهای رفتاری باشد. زوال عقل جزء شرایط طبیعی دوره سالمندی نیست. تشخیص بیماری زوال عقل از فراموشی طبیعی سالمندی، اهمیت بالایی دارد و برای درمان آن باید هرچه سریع­تر اقدام کرد.

فراموشی طبیعی سالمندان

به طور کلی با افزایش سن احتمال فراموشکاری افزایش می­یابد و افراد به صورت ناخواسته بعضی از موارد را فراموش خواهند کرد. هریک از ما نیز ممکن است چیزهایی را فراموش کنیم، این موضوع بیانگر این است که لزوما همه سالمندان دچار فراموش نخواهند شد. هنگامی که سالمندی دچار فراموشی شود وقایعی که مربوط به گذشته­های دور باشد را به خوبی به یاد خواهد آورد اما در مقابل وقایعی را که به تازگی برایش رخ داده باشد را از یاد می­برد.

به طور مثال وقایع دوران جوانی را به خوبی به یاد دارند در صورتی که به یاد نمی­آورند کنترل را یک ساعت پیش در چه مکانی قرار دادند. این فراموشی گاها مشکلاتی را برای خود سالمند و خانواده اش به وجود می­آورد.

آلزایمر

یکی از شایع ترین علل زوال عقل آلزایمر است. این بیماری اختلال پیشرونده مغزی است که علایم آن به سه مرحله تقسیم می­شود.
مرحله اول: در این مرحله حافظه، اختلال پیدا می کند. این اختلال بیشتر در حافظه کوتاه مدت است. قدرت یادگیری سالمند کم می شود.
مرحله دوم: در این مرحله اختلال حواس بیشتر می­شود. انجام دادن کارهایی مانند پخت و پز، خرید و اداره امور مالی برای سالمند دشوار خواهد شد.
مرحله سوم: این مرحله، مرحله ی پایانی است. سالمند همه چیز و حتی نام خود را از یاد می برد. کنترل ادرار و مدفوع، قدرت تکلم و حرکت را از دست خواهد داد.

توانیتو قصد دارد با مشارکت برخی از داوطلبین بستری را برای آموزش و مراقبت معلولین و سالمندان ایجاد کند تا این افراد به روال زندگی عادی خود تا حد ممکن برگشته و احساس نا امیدی و پوچی ننمایند.

ورزش مسکنی برای سالمندان

ورزش کردن برای افراد سالمند می­تواند همچون مسکن عمل کند چرا که هم بدن افراد را در حالت تعادل نگه می­دارد و هم برای هم صحبت شدن با افراد مختلف و از یاد بردن اتفاقات تلخ مناسب است. به همین دلیل ورزش­های گروهی به شدت برای سالمندان توصیه می­شود. البته نه هر ورزشی که میزان آسیب دیدگی را در آن­ها افزایش دهد.

 

درباره نویسنده

وحید رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها