اختلالات شنوایی در سالمندان

افزایش سن و رسیدن به دوران سالمندی پدیده‌ای است که با مشکلات فراوانی روبرو خواهد بود. مشکلاتی که سالمندان را گاه از انجام امور روزمره خود ناتوان کرده و برای انجام این امور به کمک شخص دیگری نیاز خواهند داشت.  یکی از مشکلاتی که سالمندان با آن روبرو هستند مشکل شنوایی و کاهش اثرگذاری گوش در زندگی افراد است که به‌اصطلاح از آن به‌عنوان پیرگوشی یاد می‌شود.

عواملی که بر دستگاه شنوایی اثرگذار هستند

بر دستگاه شنوایی انسان عوامل زیادی اثر داشته و مشکل شنوایی علل متعددی خواهد داشت که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تحلیل رفتن سلول‌ها ازنظر وزنی، حجمی و فعالیت، ضربات صوتی، بیماری‌های گوش، عوامل ژنتیکی، رژیم غذائی، بیماری‌های عمومی بدن دسته‌ای از موارد یادشده هستند که بر روی مشکلات شنوایی اثرگذار خواهند بود. شاید برخی از آن‌ها در نگاه اولیه نامرتبط بوده و در لحظه اثرگذار نباشند اما به باگذشت زمان اثرات خود را نشان خواهند داد. برخی از تغییرات فیزیولوژیک همانند کمبود اکسیژن، کم شدن جریان خون، جمع شدن چربی در سلول‌ها و بالا رفتن کلسترول خون نیز می‌توانند از عوامل مؤثر بر افت شنوایی سالمند باشند.

گوش خارجی

در بعضی از سالمندان گوش خارجی دچار بیماری شده و مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. گوش خارجی شامل لاله گوش، مجرای گوش و پرده صماخ است. به‌طور مثال لاله گوش افراد اغلب دچار بیماری‌های پوستی می‌شود و در برخی از موارد نیز به بیماری‌های بدخیم پوستی دچار می‌شود. برای در امان ماندن از بیماری‌های وخیم پوستی لاله گوش بهتر است که آن را از نور مستقیم خورشید محافظ کرده و هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنیم تا دچار بیماری‌های وخیمی از قبیل سرطان پوستی لاله گوش نشویم.

شاید درک این موضوع برای برخی از افراد دشوار باشد اما باید بدانید که مشکلات تعادلی مرتبط با گوش در بیش از نیمی از سالمندان و افراد مسن قابل‌مشاهده است. برای حفظ تعادل بدن قسمت‌ها و اعضای مختلفی درگیر بوده و به این امر کمک می‌کنند. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از گوش داخلی، چشم‌ها، سیستم تعادلی مغزی (مخچه) و سیستم عصبی جانبی (غیر مغزی) که هرگونه اختلال دریکی از آن‌ها باعث به هم خوردن تعادل در فرد خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که بر دستگاه شنوایی افراد تأثیرگذار است ترشحات داخل گوش(جرم گوش) است. ترشحات داخل گوش در سنین بالا باگذشت زمان کاهش پیدا خواهد کرد که درنتیجه آن گوش خشک‌شده و شانس عفونت گوش خارجی بیشتر خواهد شد. همچنین در سنین بالا رشد موهای گوش افزایش‌یافته و درنتیجه تجمع جرم در گوش افزایش می‌یابد. باکم شدن ترشحات داخل گوش نیز خارش پوشت و کنندگی پوست خارجی افزایش خواهد یافت و هرگونه تماس بیش‌ازحد باعث ایجاد زخم در آن می‌شود که درنتیجه آن عفونت گوش خارجی را به دنبال خواهد داشت.

پیرگوشی

طبق تحقیقات صورت گرفته از سوی دانشمندان حدود 40 درصد از سالمندان مبتلا به بیماری پیرگوشی هستند. این بیماری در اکثر مواقع با بالا رفتن سن ارتباط مستقیمی دارد. پیرگوشی یا همان افت شنوایی در برعضی از موارد به قدری اثرات مخربی از خود به جای خواهد گذاشت که ارتباط‌های فردی و اجتماعی سالمند را با مشکلات فراوانی روبرو کند. همچنین بسیاری از مشکلات اجتماعی و معیشتی که سالمندان با ان دست و پنجه نرم می‌کنند نیز به دلیل پیرگوشی است.

انواع پیرگوشی

  • در برخی از سالمندان افت شنوایی یا همان پیرگوشی سریع و تند در فرکانس‌های بالا که دوطرفه است ولی بسیار آهسته به‌سوی بدتر شدن می‌رود صورت خواهد گرفت و معمولاً از سنین میانی شروع خواهد شد. این نوع افت شنوایی از نوع حسی _ عصبی است.
  • دسته‌ای دیگر که در صحبت کردن افراد مؤثر بوده، افت شنوایی بسیار آهسته و در فرکانس‌های بالا صورت خواهد گرفت. برخلاف تصور عموم سمعک می‌تواند باعث افزایش مشکلات در این دسته از افراد باشد. این نوع پیرگوشی نیز از نوع حسی _ عصبی است.
  • دسته‌ای دیگر وجود دارد که استفاده از سمعک برایشان مفید بوده و افت شنوایی در آن‌ها به‌صورت ارثی است. در این افراد افت شنوایی از دهه سوم زندگی آغازشده و تا دهه ششم زندگی ادامه‌دار خواهد بود که در این مدت به آهستگی به‌شدت آن افزوده خواهد شد. این دسته نیز همانند دسته‌های قبلی از نوع حسی _ عصبی است.
  • در این دسته، افت شنوایی دوطرفه، شبیه هم و به‌صورت انتقالی وجود دارد اما در این نوع، مشکل گفتاری وجود نخواهد داشت.

راه‌های درمان افت شنوایی سالمندان

با توجه به اثرات مخربی که افت شنوایی در افراد خواهد گذاشت برای درمان آن باید اقدامات متناسب با آن صورت گرفته تا افراد هرچه سریع‌تر تحت درمان قرار گیرند. برخی از راه‌های درمانی این بیماری را برای شما بازگو خواهیم کرد:

  • یکی از اثرات بیماری پیرگوشی که بر ذهن سالمند خواهد گذاشت طرد شدن از خانواده و جامعه است. ما باید این اطمینان را به آن‌ها دهیم که هیچ‌وقت این موضوع برای آن‌ها پیش نخواهد آمد.
  • می‌توانیم در صورت نیاز از وسایل توان‌بخشی برای این بیماری همانند سمعک استفاده کنیم.
  • همچنین کاشت حلزون درافت شنوایی کامل دوطرفه، در سالمندان می‌تواند راه‌حل مناسبی بوده و به کمک آن از شنوایی بهتری برخوردار شوند.

توانیتو قصد دارد با کمک افراد و موسسه‌های داوطلب درزمینهٔ کمک به سالمندان و معلولین همکاری‌های لازم را انجام داده تا این افراد زندگی آسوده‌تری نسبت به گذشته خود را تجربه کنند. امید روزی به توان به این مهم دست‌یافت.

ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه

دسته‌ها

بایگانی