اختلال واژگان

در زندگی روزمره افراد، یکی از مهم‌ترین کارها انتخاب صحیح واژگان است. اینکه به موقع و با سرعت، کلامی که می‌خواهیم را به زبان بیاوریم امری است که شاید ساده به نظر برسد‌. اما در همین زمینه، افراد بسیاری هستند که دچار اختلال هستند. شاید این افراد به سهولت دیگران نتوانند با جامعه ارتباط برقرار کنند و بنابراین تا حدودی از موقعیت‌های گوناگون عقب می‌مانند.

اما اختلال واژگان چیست؟!

دلیلی که منجر به ایجاد چنین مشکلی در افراد می‌شود چه چیزی است؟!

راه درمانی آن چیست؟!

در این بخش از مقالات توانیتو به مبحث اختلال واژگان توجه خواهیم کرد.

همانطور که همه شما همراهان عزیز توانیتو می‌دانید، در سه بخش اصلی خدمات توانیتو، امور مختلفی به شما ارائه خواهد شد. یکی از مهم‌ترین خدماتی که به سادگی می‌توانید در توانیتو به بهترین شکل به انجام آن بپردازید، گفتاردرمانی است.

انواع گفتاردرمانی برای اختلالات گوناگون، در این پلتفرم انجام می‌شود. با مراجعه به این سایت در صورت ابتلا به اختلال واژگان ساده‌ترین و مطمئن‌ترین شیوه را برای درمان برگزیده‌اید.

اختلال واژگانی چیست؟!

یکی از مشکلاتی که مربوط به اختلال یادگیری است، اختلال واژه‌یابی یا آنومی است. اختلال واژگانی به گونه‌ای است که فرد مبتلا توانایی یافتن کلمات را ندارد و یا به نسبت دیگران کمتر دارد. چنین مشکلی از مشکلات مربوط به اختلالات یادگیری است.

در اختلالات یادگیری کودکان عموما در یکی از بخش‌های روانشناختی مغز خود و یا در چند بخش، مشکل خواهند داشت.

چنین افرادی به ظاهر طبیعی به نظر می‌رسند. مشکلات متعدد که زندگی شخصی آن‌ها را مختل کند احتمالا وجود نداشته باشد. اما در زمینه یک یا چند بخش یادگیری، دچار ایراد هستند؛ از این جمله می‌توان نتیجه گرفت که شاید تا زمانی که افراد وارد مدرسه نشده باشند حتی متوجه مشکل یادگیری خود نیز نشوند.

علاوه بر مشکلات درسی که کودکان دارای اختلالات یادگیری در مدرسه متوجه می‌شوند و یا تجربه می‌کنند، احساس حقارت نیز وجود دارد که باعث می‌شود توانایی آن‌ها زیر سوال رود. افسردگی و یا اضطراب به عنوان یکی مشکلات ثانویه اختلالات یادگیری است.‌

 

در اختلال واژگان فرد مبتلا احتمالا از نظر تنظیم افکار خود دچار چالش است؛ بنابراین صحبت کردن و انتخاب کلمات از نظر او امری دشوار به نظر می‌رسد. برای او عمدتا کلمات از نظر معنی دچار ناهماهنگی است. پس فرد در گفتار خود چالشی درونی خواهد داشت.

مهم‌ترین نکته در مورد آنومی این است که باید توجه کنیم در آسیب وارده، در نامیدن نیست. بلکه در فرایندی به نام بازیابی واژه است.

تفاوت بازیابی واژگان و نامیدن در چیست؟!

باید بگوییم که فرایند بازیابی واژگان و نامیدن به طور کلی فرق‌های زیادی با یکدیگر دارند. به گونه‌ای باید هنگام تعریف نامیدن علاوه بر بازیابی واژگان چند فرایند دیگر را نیز به آن اختصاص دهیم.

برای نامیدن علاوه بر بازیابی واژگان احتیاج به ادراک بینایی، اجرای حرکتی، کارکرد‌های اجرای شناختی، رمز‌گذاری واجی، توجه فرد، برنامه‌ریزی حرکتی گفتار و یافتن پاسخی مناسب وجود دارد.

عموما مشکلاتی که مربوط به بازیابی واژه است از چه چیز منشا دارد؟!

همانطور که بیان کردیم مشکل آنومی بیشتر مربوط به بازیابی واژه است و ربط چندانی به نامیدن ندارد. با توجه به توضیحی که در مورد نامیدن دادیم،  باید بگوییم که عمدتا مشکلات بازیابی واژه دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد.

چنین مشکلی امکان دارد از ساختار خود واژه ایجاد شده باشد. در چه صورت می‌توان متوجه شد که ساختار واژه تخریب نشده است؟! در صورتی که فرد بیمار گاها از کلمات مورد نظر استفاده کند و یا پس‌ از تحریکات مختلف بتواند کلمه را پیدا کند. در چنین شرایطی باید بدانیم که فرد بیمار در زمینه ساختار واژه دچار ایراد نشده است.

اما علت دوم مشکل بازیابی واژه چیست؟!

با توجه به توضیح بالا باید بگوییم‌ در صورتی که مشاهده کنید فرد مبتلا از کلمه بهره‌ای نمی‌برد و تحریکات در او اثری ندارد، باید احتمال را بگذاریم بر روی آسیب در قسمت دسترسی و دستیابی به لغت.

درمان در زمینه اختلال واژگان چگونه است؟!

اینکه بررسی کنیم آیا درمان خاصی برای افراد دارای اختلال واژگان وجود دارد یا خیر، بسته به شرایط فرد مبتلا دارد. به طور کلی بهتر است افراد در چنین وضعیتی به متخصص گفتار مراجعه کرده و از او کمک بخواهند.

اما به طور کلی هر چیزی که در سهیل بازیابی واژه تاثیر مثبت داشته باشد می‌تواند به عنوان شیوه درمانی انتخاب گردد. اما همین شیوه‌ها نیز از یک بیمار به بیمار دیگر تفاوت دارد. باید افراد متخصص از طریق ارزیابی‌های منظم بتوانند این راه‌ها را کشف کنند.

بنابراین پس از کشف تسهیل‌کننده‌هایی که بتوانند در بازیابی واژه‌ها به فرد مبتلا کمک برسانند، باید به بیمار آموزش داد که چگونه از چنین روش‌هایی بهره ببرند.

نکته بسیار مهم در این زمینه این است که متخصص باید در این راه دائما پیگیر اوضاع بیمار باشد؛ تا بتوان در صورت منحرف شدن مسیر، مجددا فرد مبتلا را هدایت کرد.

تمریناتی که می‌توان برای افراد مبتلا به اختلال واژگان استفاده کرد:

در برخی از تمرینات، از افراد خواسته می‌شود جملات مختلف را کامل کنند. سوالات و جملات مختلفی که در این بخش از افراد پرسیده می‌شود باعث به کارگیری بیشتر آن‌ها در زمینه انتخاب واژگان است.

چه زوج‌هایی بیشتر متضاد هستند؟ مانند شب و ….

چه زوج‌هایی بیشتر در کنار هم می‌آیند و به اصطلاح هم‌خوان هستند؟ مانند کت و….

برخی از مواقع می‌توانید از نوشتن در کنار پرسیدن استفاده کنید. این کار مهارت خواندن افرادی که اختلال واژگانی دارند را نیز تقویت می‌کند.

به طور مثال شما از روی….. بالا می‌روید.( سپس کلمه راه پله را به صورت نوشته به وی نشان دهید و از او بخواهید جمله را تکمیل کند)

در تمریناتی که به اصطلاح واگرا هستند نیز، افراد کلمات مورد نظر را باید بازیابی کنند. در این تمرین، حسن بزرگ این است که بازیابی به صورت کلمه‌ها و عبارات متفاوت است.

در چنین تمریناتی، تسهیل‌کننده‌هایی مانند تصاویر بینایی هم کاربرد بسیار خوبی دارند و می‌توانند به فرد کمک کنند. در این زمینه حتی می‌توان از تصورات فرد استفاده کرد.

سخن پایانی:

یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که می‌توان به کمک آن به برقراری ارتباط پرداخت، سخن گفتن است. روانی در سخن گفتن امری است که شاید به نظر بسیاری از ما بی اهمیت برسد. اما برای افرادی که در این توانمندی وارد نیستند، بسیار مهم به نظر می‌رسد. در این بخش از مقالات توانیتو با صحبت درباره اختلال واژگان پرداختیم. در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید از متخصصان ما در زمینه گفتار، اطلاعات بیشتری را در این باره کسب کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *