توانیتو توانمند سازی برای همه

ازدواج‌های موفق افراد دارای معلولیت

ا

ازدواج یکی از مواردی است که خواه ناخواه در تعیین زندگی سعادتمندانه نقش بسزایی دارد. گرچه ناتوانی در ازدواج کردن یا عدم موفقت در زندگی زناشویی نمی‌توانند باعث شوند فرد به صورت کامل شکست خورده باشد، با این حال ازدواج بخش بزرگی از موفقیت محسوب می‌شود.
موفقیت در ازدواج افراد دارای معلولیت بنا به دلایلی مهم‌تر است. ازدواج این افراد به دلیل مشکلاتی که در زندگی روزمره خود تجربه می‌کنند، می‌تواند آرامش بخش و تسکین دهنده باشد یا برعکس، موجب پریشانی آنها بشود.
در این مقاله، توانیتو قصد دارد مواردی از ازدواج‌های موفق افراد دارای معلولیت را به همراه ویژگی‌هایی که منجر به موفقیت ازدواج می‌شوند، بیان کند.

چند مورد ازدواج موفق در بین افراد دارای معلولیت
در این بخش دو مورد از ازدواج‌های افراد دارای معلولیت را بیان می‌کنیم. یکی از آنها با وجود مشکلات بیشتر، موفقیت بیشتری را در ازدواج تجربه کرده است (مورد نیک) و دیگری در آغاز ازدواج موفق بوده و به مرور این موفقیت از بین رفته است (مورد فریدا).

نیک وی‌آچیچ
او در سال ۱۹۸۲ در استرالیا به دنیا آمد و به دلیل بیماری تترا آملیا، دست و پا نداشت. بعدها توانست موفقیت‌های تحصیلی و ورزشی مختلفی کسب کند و به عنوان نویسنده و سخنران انگیزشی شناخته می‌شود. نیک در سال ۲۰۰۸ با کانایی میاهارا آشنا شد و سپس با او ازدواج کرد. نیک و کانایی از زندگی خود کاملا راضی هستند و یک پسر کاملا سالم نیز هستند.

فریدا کالو
در سال ۱۹۰۷ در شهر مکزیکوسیتی مکزیک به دنیا آمد. در شش سالگی به علت ابتلا به فلج اطفال مشکلاتی در پای راستش به وجود آمد. در سال ۱۹۲۵ در یک سانحه رانندگی دچار شکستگی‌های متعدد در ناحیه شانه، سینه، سر، لگن و کمر شد و نامزدش او را رها کرد. سپس به نقاشی روی آورد و آن را تسکین دهنده آلام خود دانست. در سال ۱۹۲۹ با دیگو ریورا ازدواج کرد و در ابتدا زندگی خوبی را داشتند. اما در نهایت هر کدامشان شریک‌های دیگری برای خود پیدا کردند.

موفقیت و شکست در ازدواج افراد دارای معلولیت
بدون شک موفقیت در ازدواج، برای هر انسانی، یکی از لذایذ زندگی است. این امر برای افرادی که دارای معلولیت می‌باشند بسیار مهم‌تر و تأثیر گذارتر است. موفقیت در ازدواج این افراد می‌تواند مشکلات دیگری که تجربه می‌کنند را کنترل کند.
از سوی دیگر، شکست خوردن دو پیامد ناگوار دارد. نخست اینکه دردی بر دردهای آنها می‌افزاید و دوم اینکه، می‌تواند به علتِ داشتن معلولیت، سوء برداشت شود. یعنی ممکن است فرد، شکست خوردن در ازدواج خود را به خاطر ناتوانی‌های دیگر خود بداند.

ازدواج افراد دارای معلولیت با یکدیگر
این نوع ازدواج یک پوئن مثبت دارد و یک ویژگی بد. جنبه مثبت آن این است که افراد می‌توانند درک متقابلی از شرایط حاکم بر زندگی طرف مقابل داشته باشند. زیرا خودشان نیز معلولیتی مشابه یا غیر مشابه دارند و این عامل، پذیرش یکدیگر را افزایش می‌دهد.
جنبه منفی این ازدواج نیز ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی مشترک است. مسلما حضور یک فرد دارای معلولیت در خانواده کمتر از دو نفر، می‌تواند فعالیت‌ها را با مشکل مواجه کند.

ازدواج افراد دارای معلولیت با افراد سالم
همانند ازدواج نوع قبل این نوع نیز می‌تواند مشکلاتی داشته باشد. اینکه وقتی شور عشق اندکی کاهش پیدا کرد، فرد سالم از ازدواج خود پشیمان بشود یا اینکه مشکلات زندگی مشترک او را خسته کند.
به هر حال، باید توجه کرد که علاقه و تصمیم دو نفر در ازدواج با یکدیگر مهم‌ترین عامل است و هیچ مسئله‌ای مهم‌تر از این نیست که دو طرف، با تمام ضعف‌ها و ناتوانی‌ها، یک دیگر را دوست داشته باشند.

دلایل موفقیت ازدواج افراد دارای معلولیت
توانایی درک محدودیت‌های یکدیگر: هیچ عاملی در تداوم ازدواج مانند پذیرش طرف مقابل نیست. این عامل در ازدواج افراد معلول خود را بهتر نشان می‌دهد.
تداوم عشق در زندگی مشترک: مسائل و مشکلات زندگی مشترک در بسیاری از موارد، دو طرف را از عشق و تجربیات لذت بخش غافل می‌کند.
تقسیم وظایف براساس محدودیت‌ها: برای افراد دارای معلولیت، تقسیم وظایف به شیوه سنتی کار درستی نیست. تقسیم وظایف برای آنها باید براساس توانایی‌ها و محدودیت‌های یکدیگر صورت بگیرد.

دلایل شکست خوردن در ازدواج
بسیاری از این دلایل که در اینجا بیان می‌شوند، به طور کلی برای تمام ازدواج‌ها مطرح هستند. اما در مورد ازدواج افراد دارای معلولیت اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.
اختلالات روانی مثل پارانوئید (یا سوء ظن بیمارگون): پیش از ازدواج بهتر است مسائل و مشکلات روان‌شناختی هر دو طرف به شکل مناسبی حل و فصل شود. زیرا این مشکلات در صورت ماندگار شدن می‌توانند در به ازدواج و رابطه‌ای که شکل گرفته آسیب بزنند.
تفاوت‌های شخصیتی افراطی: هیچ دو انسانی وجود ندارند که کاملا شبیه یکدیگر باشند. اما در مورد ازدواج باید توجه کرد که این تفاوت‌ها باید تا جایی که امکان دارد، محدود شوند.

دلبستن به تغییر دیگری: یکی از اشتباهات افراد در مورد ازدواج این است که تفاوت‌ها را به امید تغییر کردن دیگری نادیده می‌گیرند. این کار باعث می‌شود افراد در برخورد با طرف مقابل تمایل به تغییر دادن او داشته باشند و نه پذیرش.

جمع بندی
ازدواج افراد معلول بسیار مهم است. این اهمیت دو دلیل دارد: نشان دهنده ارزشمند بودن آنها است و همچنین به زندگی‌شان هدف و معنای ویژه می‌دهد.
ازدواج افراد دارای معلولیت نیز مانند سایر افراد می‌تواند با موفقیت یا شکست مواجه شود. اما شکست خوردن در ازدواج برای آنها هزینه بیشتری را دربر دارد. زیرا می‌تواند به خاطر ناتاوانی‌هایی که دارند سوء برداشت شود.
موفقیت در ازدواج افراد دارای معلولیت می‌تواند دلایل زیر را داشته باشد: توانایی درک محدودیت‌های یکدیگر، تداوم عشق در زندگی مشترک، تقسیم وظایف براساس محدودیت‌ها و … .
شکست خوردن در ازدواج این افراد نیز مانند سایر افراد دلایلی دارد: وجود اختلالات روانی در هر کدام از دو طرف، وجود تفاوت‌های فاحش بین زن و شوهر، امید به تغییر طرف مقابل بعد از ازدواج.

توانیتو کلیه نیازمندی‌های افراد دارای معلولیت و سالمندان عزیز را مد نظر قرار داده و برای برآورده کردن آنها گروه کارآزموده و توانمندی از متخصصان مختلف در حوزه‌های گوناگون را جمع کرده است.

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها