از رویای کارآفرینی افراد دارای معلولیت، تا چالشها

انتظار داریم که در جامعه امروز افراد دارای معلولیت جایگاهی یکسان با افراد بدون معلولیت داشته باشند. خوشبختانه به سمت این هدف هم نزدیک‌تر شده‌ایم. با این حال باز هم سنگ‌هایی در مسیر افراد دارای معلولیت برای رسیدن به اهدافشان وجود دارد، که کم نیست.

چالش‌هایی که افراد دارای معلولیت باید با آن‌ها دست و پنجه نرم کنند، چگونه‌ است؟!

خواندن این مطلب را بدون هیچگونه تفکیکی، به همه انسان‌ها توصیه می‌کنیم.

کارآفرینی افراد دارای معلولیت:

با توجه به اینکه این روزها، بازار کسب و کارهای غیر اداری بسیار داغ است، افراد همگی به فکر کارآفرین و بازاریابی افتاده‌اند. افراد دارای معلولیت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این مشاغل، علاوه بر اینکه درآمد پر سودی دارند، با ریاست خود فرد بر امورش پیش می‌روند. این مشاغل بسیاری از نیاز‌های جدیدی که انسان‌ها دارند را رفع و رجوع می‌کنند؛ بنابراین طرفداران زیادی را مرید خود کرده‌اند.

با این حال معلولیت با توجه به انواعی که دارد، می‌تواند افراد را با چالش‌ها و مشکلات فراوانی در این مسیر مواجه کند. مسائلی که حتی هیچگاه به فکر افراد بدون معلولیت هم نمی‌رسد، ممکن است فرد دارای معلولیت را با مشکلات متعددی رو به رو کند.

در ادامه در این مورد بیشتر توضیح می‌دهیم.

چالشهای افراد دارای معلولیت در کارآفرینی:

 

همه ما انسان‌ها قبل از شروع فعالیت و یا کاری، ممکن است انگیزه لازم را نداشته باشیم. احتمالا اعتماد به نفس پایینی در زمینه حرفه مورد نظر داریم و یا حتی خودمان نمی‌توانیم به خودمان اعتماد کنیم.

این مسئله برای انسان‌های دارای معلولیت دو چندان است. آن‌ها ممکن است روحیه و انگیزه شروع یک کار بزرگ را نداشته باشند. وحشتی که قبل از یک فعالیت شغلی برای افراد دارای معلولیت وجود دارد، می‌تواند امور آن‌ها را با انرژی منفی توام کند. با توجه به اینکه آن‌ها از همان ابتدا در بخشی از اندام خود دچار نقصان بوده‌اند، پس این احساس وحشت نسبت به شروع یک فعالیت نوین، کاملا طبیعی است.

به طور کلی، انسان‌های دارای معلولیت باید روحیه‌ای استوار‌تر از سایر انسان‌ها داشته باشند. احتمال شکست برای هر فردی وجود دارد؛ اما ممکن است معلولیت در انسان‌ها ضعف‌هایی را ایجاد کند، که مسیر موفقیت را سخت‌تر از چیزی که هست نشان دهد. به همین دلیل، امیدواری، صبر و تلاش باید به جای معلولیتی که دارند، آن‌ها را هدایت کند.

پس از گذر از این مرحله، یعنی کنار آمدن با وحشت‌ها و کمبود اعتماد نسبت به خود، مرحله اعتماد دیگران مطرح می‌شود. اگرچه در دوران کنونی، برابری همه افراد با هر ویژگی متفاوتی بیشتر از گذشته مطرح می‌شود، اما باز هم افرادی هستند که نمی‌خواهند با این مسئله کنار بیایند. آن‌ها نمی‌توانند به کسب و کار‌های نوین افراد دارای معلولیت اعتماد کنند؛ بنابراین یا نگاه‌های تحقیر آمیز کارآفرینی آن‌ها را به سخره می‌گیرند.

حتی بعضی از مواقع ممکن است بسیاری از انسان‌های بدون معلولیت، با توجه به دید ترحم آمیزی که نسبت به این افراد دارند، احساس بدی را به آن‌ها القا کنند؛ چرا که انگار آن‌ها را فقط به دلیل مرحمت خود تشویق می‌کنند.

یکی از مشکلاتی که عمدتا گریبان انسان‌های دارای معلولیت را می‌گیرد، معلولیت آن‌ها در مقابل علاقه و استعدادشان است. بعضی از وقت‌ها، ممکن است چنین افرادی توانایی ذاتی در زمینه خاص داشته باشند؛ اما معلولیتی که دست و پایشان را بسته، مانع از موفقیت در آن زمینه می‌شود؛ بنابراین به قول معروف باید از خیر آن بگذرند.

با این حال تا کنون مشاهده کرده‌ایم که افرادی هستند که معلولیتشان با علاقه‌شان همخوانی ندارد، اما توانسته‌اند موفقیتی بزرگ کسب کنند؛ اما رسیدن به چنین موفقیتی برای این افراد زمان بیشتری را مصرف خواهد کرد. پس به طور کلی، افراد دارای معلولیت به نسبت انسان‌هایی که معلولیتی ندارند، به زمان بیشتری برای کارآفرینی احتیاج خواهند داشت.

از جمله نکاتی که در زمینه کارآفرین حائز اهمیت است، بازاریابی است. باید تلاش بسیار زیادی را در راه تبلیغ و انتشار شغل مورد نظر انجام داد. یکی از مسیر‌هایی که امکان دارد برای افراد دارای معلولیت ناهموار باشد، مسیر تبلیغات و بازاریابی است. در این موقعیت، آن‌ها با توجه به شرایطشان بیشتر از سایر انسان‌ها با چالش مواجه‌اند‌.

افراد دارای معلولیت برای کارآفرینی و ایجاد کسب و کار‌های نوین، سخت‌تر از افراد بدون معلولیت ادوات لازم را تهیه می‌کنند. ابزار‌ها، مواد لازم و وسایلی که در راه رسیدن به هدفشان نیاز دارند را احتمالا به سادگی سایر انسان‌ها تهیه نخواهند کرد. بیرون رفتن، خرید کردن، انتخاب کردن و تصمیم‌گیری کردن در خرید، چالش‌های بزرگی است که احتمالا این افراد با آن‌ها رو به رو خواهند شد‌.

در این مسیر می‌توان از خرید‌های آنلاین و یا پیک‌های مختلف  استفاده کرد؛ اما هزینه‌های زیاد رفت و آمد، برای آن‌ها وجود خواهد داشت.

افراد دارای معلولیت برای طی کردن مسیر موفقیت، بیشتر از سایرین ممکن است که احتیاج به یاور و همراه داشته باشند. تنها رفتن چنین راهی برای آن‌ها دشوار تر خواهد بود. چرا که با توجه معلولیتی که دارند، وجود فردی که در کنارشان باشد و به آن‌ها یاری برساند بیشتر احساس می‌شود.

بعضی از مواقع، برای موفق شدن در زمینه کارآفرینی، احتیاج به سرمایه اولیه وجود دارد‌. افراد بدون معلولیت ممکن است با کارهای مختلف بتوانند سرمایه خود را به دست آورند‌ اما این امکان برای افراد دارای معلولیت پایین‌تر از سایر انسان‌هاست. بعضی از این افراد شاید هرگز نتوانند چنین سرمایه‌ای را جمع کنند و یا با مبلغ کمتر، کاری ساده‌تر از چیزی که در حقیقت در توانشان است را ارائه دهند.

کارآفرینی مورد نظر، ممکن است برای شرایط فرد دارای معلولیت مشکل آفرین باشد و یا سلامتی وی را به خطر بیندازد. این امکان وجود دارد که چنین شغلی او را در دراز مدت فرسوده کند و یا معلولیتش را افزایش دهد.

سخن پایانی:

اگر چه انسان‌های متمدن و فرهیخته می‌دانند که هیچ ویژگی خاصی، نمی‌تواند بین انسان‌ها تفاوتی ایجاد کند، با این حال نمی‌توان منکر برخی از مشکلات پیش روی افراد دارای معلولیت بود. نمی‌توان فراموش کرد که اگر فردی با معلولیت خاص به موفقیتی رسید، حتما بیشتر از انسان‌هایی که بدون معلولیت به هدفی می‌رسند، تلاش کرده است‌. او قطعا موانع سنگین‌تری را برداشته است؛ بنابراین بدون شک زحماتی که در مسیر موفقیت تجربه کرده است، غیر قابل انکار خواهد بود‌.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *