توانیتو توانمند سازی برای همه

افزایش شادی در سالمندان

ا

سالمندان مانند دیگر افراد جامعه احتیاج به تنوع وزندگی‌ای شاد دارند. متأسفانه افراد زیادی هستند که به دلایل مختلف اعم از مشغله‌های کاری آن‌گونه که باید به پدر و مادر خود رسیدگی نمی‌کنند و امکانات موردنیاز برای تفریح و سرگرمی این افراد را فراهم نمی‌کنند این موضوع نه‌تنها باعث بروز ناراحتی و کم‌توجهی در سالمندان می‌شود بلکه باعث به وجود آمدن افسردگی طی گذشت زمان نیز خواهد شد.

شاد کردن سالمندان

دسته‌ای از افراد هستند که دغدغه­ی شاد کردن افراد سالمند را در خوددارند. این افراد باید بکوشند با شناخت نیازهای درونی و برونی سالمند خود راه‌های افزایش شادی و شاد زندگی کردن را در آن‌ها ایجاد کنند. دسته‌ای از کارها هستند که به‌صورت عمده برای شاد کردن سالمندان می‌تواند مفید واقع شود که به آن‌ها می‌پردازیم:

  1. صحبت کردن با سالمند:

سالمندان با توجه به اینکه در زندگی دارای تجربیات فراوان هستند دوست دارند که دانسته‌های خود را با دیگر افراد به اشتراک بگذارند تا این افراد دچار اشتباهاتی که سالمند شده است نشود وزندگی بهتر و آسان‌تری را برای خود انتخاب کند. به همین دلیل این افراد با صحبت کردن با افراد روحیه­ی خود را بازمی‌یابند و برایشان مفید خواهد بود .

  1. به چالش کشیدن سالمندان:

برخی از این افراد که ازلحاظ ذهنی دارای سلامت کامل هستند بر این باورند که در زندگی هدفی را دنبال می‌کنند. هدف‌هایی که در دوران نوجوانی به آن دست پیدا نکرده و یا روزی آرزوی رسیدن به آن را داشتند. همچنین برخی سالمندان ممکن است دارای شور و شوق پنهانی در زندگی خود باشند که با صحبت کردن با آن‌ها به این شور و شوق پنهان پی خواهیم برد.

پی بردن به این شور­و­شوق باید به انجام کارهایی برای این افراد ختم شود. کارهایی که می­دانیم برای آن­ها مفید است و یا بدان علاقه دارند و با انجام آن­ها روحیه­ای مناسب پیدا خواهند کرد. همچنین با توجه به تجربیاتی که سالمندان در طول زندگی خود کسب کرده‌اند می‌توان از آن‌ها در کارهایی نظیر کمک به جامعه در سازمان‌های مذهبی و مدنی بهره‌مند شد. همچنین می‌توان سالمندان را با درگیر کردن در فرایند آموزش کامپیوتر، اینترنت و یا کارهایی نوین که اطلاعات چندانی در آن‌ها ندارند سرگرم کرد.

  1. جشن گرفتن برای سالمندان:

این افراد، با توجه به شرایط سنی و دوستانی که دارند بیشتر در مراسم‌های خاک‌سپاری شرکت می‌کنند. این موضوع نه‌تنها در روحیه­ی آن‌ها اثرگذار است بلکه باعث می‌شود که این افراد امید به زندگی خود را از دست دهند. یکی از کارهایی که می‌شود انجام داد تا سالمندان برای ادامه زندگی روحیه‌ای مناسب داشته و شاد زندگی کنند گرفتن جشن‌های مختلف برای آن‌ها اعم از جشن تولد، جشن روز پدر، جشن روز سالمند و … که همه این‌ها باعث دیدار مجدد سالمند با اعضای خانواده می‌شود.

اشتغال در دوران بازنشستگی

شعار دادن به اینکه در دوران سالمندی می‌توان بسیار شاد زندگی کرد امری است بیهوده و با واقعیت همخوانی ندارد. بسیاری از افراد بازنشسته مجبور هستند برای ادامه زندگی خود و تهیه اقلام روزمره دوباره به محیط کار برگردند. این امر باعث نبود وقت کافی و مناسب برای تفریح و سفر در سالمند خواهد شد.

اشتغال در کاری که باعث به وجود آمدن روحیه‌ای مضاعف در سالمند می‌شود و همچنین انتخاب شغلی مناسب که با روحیات این افراد سازگاری داشته باشد نه‌تنها دارای ضرر نیست بلکه برای خود این افراد نیز مناسب خواهد بود. مناسب بودن بدین منظور است که باعث سرگرم شدن و ایجاد آرامش در افراد خواهد شد.

استفاده از رنگ‌های شاد

استفاده از رنگ‌های شاد در سالمندان باعث می‌شود که خود احساس پیری و بی‌فایده بودن نداشته باشند. چراکه همه­ی ما با تأثیرات رنگ‌ها در زندگی و روحیات افراد آشنایی کامل داریم. به‌طور مثال چه اشکالی دارد که برای مادربزرگ خود روسری‌ای به رنگ روشن تهیه کنید و یا برای میزهایی که در خانه وجود دارد از رومیزی‌ای به رنگ روشن استفاده کنید.

حضور در اجتماع

همان‌طور که قبل‌تر نیز به آن اشاره شد سالمندان علاقه­ی چندانی به پیدا کردن هم‌صحبت و انتقال تجربیات خوددارند. حضور در اجتماع به پیدا کردن هم‌صحبت خلاصه نمی‌شود بلکه گوشه‌ای از آن است. برای سالمندان شرکت در تاتر، سینما، قدم زدن در پارک‌ها و دیگر مواردی که باعث ایجاد روحیه‌ای مضاعف در آن‌ها شود مفید خواهد بود و باید از آن استقبال شود.

حقوق شهروندی سالمندان

حضور سالمندان در هر کشوری و هر شهری قابل‌احترام است و می‌توان از تجربیات این افراد به‌خوبی استفاده کرد. حقوق شهروندی که باید در مقابل این افراد رعایت شود تنها مربوط به افراد نیست بلکه مسئولین نیز باید بستری مناسب را برای ایجاد خدمات و زندگی بهتر و راحت‌تر سالمندان فراهم کنند.

برخی از این کارها عبارت‌اند از: ایجاد پارک و فضای سبز مناسب برای این افراد در هر محله‌ای، ایجاد بستری مناسب در حمل‌ونقل درون‌شهری مناسب، ایجاد محل‌هایی برای دورهم جمع شدن سالمندان برای گفت‌وگو و سرگرم شدن و …

توانیتو قصد دارد با ارائه دهندگان خدمات در شهرهای مختلف ارتباط برقرار کرده تا فضای مناسبی را برای معلولین و سالمندان ایجاد کند. این کار شاید کمک شایانی به سالمندان و معلولین گران‌قدر نکند اما بخشی از زندگی را برای آن‌ها ممکن‌تر خواهد کرد و باعث ایجاد فضای مناسب برای زندگی خواهد شد.

درباره نویسنده

وحید رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها