اهمیت اقلام ضروری افراد دارای معلولیت

نگاهی به اقلام ضروری زندگی افراد دارای معلولیت

اقلام ضروری زندگی روزمره افراد دارای معلولیت چه چیز هایی است

برای افراد که دارای معلولیت هستند، یکی از بخش‌های مهم‌ زندگی، تهیه وسایل و اقلام ضروری است.‌ این وسایل با توجه به نوع معلولیت آن‌ها و احتیاجات این افراد متفاوت است.

اما اقلامی ضروری که عموما افراد دارای معلولیت برای زندگی به آن‌ها احتیاج دارند، چه چیز‌هایی است؟! آیا تهیه این وسایل برای افراد دارای معلولیت و خانواده‌هایشان به راحتی انجام می‌شود؟

در این بخش از مقالات توانیتو قرار است صحبتی درباره وسایل مورد نیاز افراد دارای معلولیت داشته باشیم. در صورت تمایل ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

وسایل ضروری برای افراد دارای معلولیت

بسیاری از وسایل و اقلام ضروری که افراد دارای معلولیت به آن‌ها احتیاج دارند و برای زندگی آن‌ها ضروری تلقی می‌شود، اقلامی هستند که افراد بدون معلولیت نیز به آن‌ها احتیاح دارند.

انواع وسایل بهداشتی، از این اقلام محسوب می‌شود. مخصوصا این روزها که درگیر ویروس کرونا هستیم، از جمله وسایلی که برای افراد دارای معلولیت ضروری است، الکل و دستکش است. استفاده از ماسک‌‌ هنگامی که افراد دارای معلولیت در جمعی قرار می‌گیرند نیز واجب است.

انواع مواد غذایی نیز جزو اقلام ضروری به حساب می‌آید. دارو از دیگر مواردی است که اغلب انسان‌ها در طول زندگی خود به آن احتیاج خواهند داشت؛ بنابراین افراد دارای معلولیت نیز با توجه به شرایط‌شان ممکن است داروی خاصی را استفاده کنند.

یکی از وسایلی که بیشتر برای افراد دارای معلولیت احتیاج می‌شود، تشک‌های مواج است. تشک‌های مواج عموما زمانی که فرد مجبور است مدت طولانی را به طور ثابت بر روی تخت دراز بکشد، کاربرد فراوانی دارد.

کیسه‌های ادرار و یا وسایل مشابه آن نیز جزو ابزاری محسوب می‌شوند که استفاده از آن‌ها، برای برخی از افراد دارای معلولیت ضرورت دارد.

پوشاک، وسایل مربوط به تحصیل، وسایل سرگرمی، انواع سیستم‌های دیجیتال و تکنولوژی‌هایی مانند موبایل و لبتاب برای کار کردن و سرگرمی وسایلی هستند که هر انسانی، از جمله انسان‌هایی که با معلولیت رو به رو هستند به آن‌ها احتیاج خواهند داشت.

سایر وسایلی که افراد دارای معلولیت به آن‌ها احتیاج دارند، بستگی به نوع‌ معلولیت آن‌ها دارد. معلولیت ذهنی وسایل متفاوتی را به نسبت نابینایان می‌طلبد. در ادامه، درباره این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد.

وسایل مورد نیاز برای معلولیت‌های خاص

همانطور که بیان کردیم، افراد با توجه نوع معلولیتشان مجبور به استفاده از اقلام مختلفی هستند. این وسایل می‌تواند برای درمان، پیشگیری از پیشرفت بیماری یا معلولیت، برقراری ارتباط با دیگران، سرگرمی و یا کار استفاده شوند.

به طور مثال برای افراد نابینا بیشترین وسایلی که ضروری است، عینک‌های مخصوص و یا عصاهای هوشمند است. این افراد ‌وسایل دیگری که سبک زندگی را برای آن‌ها ساده‌تر می‌کنند نیز احتیاج دارند. ساعت‌های گویا، دستکش‌های ضد حرارتی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، وسایل مورد نیاز برای نوشتن خط بریل، کتاب‌هایی با خط بریل و… نیز محصولاتی هستند که افراد نابینا می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

افرادی که ناشنوا هستند احتمالا به سمعک احتیاج دارند. تقویت‌کننده‌های حلقه الحاقی و دستگاه‌هایی که مربوط به سیستم صوتی هستند نیز کاربرد زیادی برای افراد ناشنوا دارند.

بسیاری از افراد که دچار معلولیت در ناحیه پای خود هستند به ابزاری احتیاج دارند که بتواند در راه رفتن به آن‌ها کمک کند. ویلچر و واکر از جمله وسایلی است که احتمالا برای برخی از افراد دارای معلولیت کاربرد فراوانی دارد.

وسایل کمک توانبخشی

وسایل کمک توانبخشی در واقع به عنوان کمکی محسوب می‌شوند که به وسیله‌ آن‌ها، افراد دارای معلولیت بیشتر به استقلال نزدیک می‌‌شوند.

معمولا افرادی که از ابزار‌های کمکی بهره می‌برند، بیشتر از افراد دارای معلولیتی که شرایط استفاده از این وسایل را ندارند، زندگی مستقلانه‌ای را تجربه می‌کنند.

علاوه بر این مورد، بعضی از این وسایل برای برخی از معلولیت‌ها لازم و ضروری محسوب می‌شود و افراد مجبور به استفاده از آن‌ها هستند.

توضیح کامل‌تر وسایل کمک توانبخشی را در ادامه مطالعه خواهد کرد.

وسایل کمکی توانبخشی برای اندام تحتانی

افرادی که در ناحیه تحتانی خود، دچار معلولیت هستند، باید از وسایلی استفاده کنند که محدودیت‌های آن‌ها را کاهش دهد.

تقویت‌کننده عضلات، می‌تواند جزو اقلامی باشد که ضعف عضلات را کاهش می‌دهد. در صورتی که از تقویت‌کننده عضلات در کنار ورزش‌ کردن استفاده شود، فرد می‌تواند تا حدودی از افزایش معلولیت در عضو مورد نظر جلوگیری کند‌.

برخی از وسایل مانند ابزار‌های تعلیق عضو و یا وسیله‌ای که از افتادگی مچ پا جلوگیری می‌کند نیز می‌تواند جزو وسایل کمک توانبخشی محسوب شود.

وسایل کمک توانبخشی برای اندام فوقانی

بسیاری از معلولین که فیزیوتراپی انجام  میدهند وسایلی را ینز باید در منزل داشته باشند این ابزار‌ها برای افرادی استفاده می‌شوند که عموما در دست‌ها و قسمت بالای بدن خود دارای معلولیت هستند.

اگر فردی نتواند از دست‌هایش به درستی استفاده کند در کارهای ساده دچار مشکل می‌شود. بنابراین احتیاج به وسایلی است که به او کمک کند تا راحت‌تر امور خود را مدیریت کند.

وسایلی برای نگه داشتن اجسام، ابزار‌هایی که به آن‌ها کمک می‌کنند تا با رایانه راحت‌تر کار کنند و یا صفحاتی که کتاب را برای آن‌ها نگه می‌‌دارد می‌تواند جزو وسایل کمکی محسوب شود و برای افراد دارای معلولیت بسیار حائز اهمیت است.

خلاقیت در ساخت وسایل کمک توانبخشی

اگر در اطراف خود افراد دارای معلولیت دارید، می‌توانید با خلاقیت خود به آن‌ها کمک کنید تا مستقل‌تر زندگی‌ کنند. ساخت وسایلی ساده اما پرکاربرد خوشحالی آن‌ها را رقم خواهد زد. این وسایل کمک بسیاری به آنها میکند تا احتیاج آنها به اطرافیان و حتی به پرستار یا مراقب کمتر شود و حتی از لحاظ روانشناسی نیز استقلال فردی آنها را بیشتر میکند.

وسایلی کمکی برای سوار و پیاده شدن از ویلچر، سطوح شیبدار متحرک، وسیله نگهدارنده کیسه ادرار، دستبند‌ها و پابند‌هایی که به آن‌ها در کارهای مختلف کمک کند، با کمی خلاقیت و با ابزار ساده قابل ساخت هستند.

این خلاقیت علاوه بر اینکه کمک بزرگی در زندگی شخصی آن‌ها ایجاد می‌کند، باعث می‌شود افراد دارای معلولیتی که در اطراف شما هستند، با شما احساس صمیمت بیشتری داشته باشند. وقت گذاشتن برای کمک کردن، به آن‌ها یادآوری می‌کند این عزیزان برای شما ارزشمند هستند؛ بنابراین با انرژی بیشتری از آن وسایل استفاده خواهند کرد.

سخن پایانی

با توجه به اینکه افراد دارای معلولیت، ممکن است از نظر جسمانی تا حدودی با افرادی که معلولیتی ندارند متفاوت باشند، استفاده از برخی از وسایل برای آن‌ها، ضروری محسوب می‌شود.

در این بخش از مقالات آموزشی توانیتو، به طور مختصر چند مورد از اقلامی را که افراد دارای معلولیت مجبور به استفاده از آن‌ها هستند نام بردیم.  در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با داشتن یه مشاوره آنلاین ، اطلاعات خود را بالا ببرید و به این افراد کمک بیشتری کنید.

علاوه بر این، درباره خلاقیت افرادی که می‌توانند به آن‌ها کمک کنند صحبت کردیم. این کار علاوه بر ارزش مادی که دارد، در روحیه آن‌ها نیز تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *