مکان هایی برای معلولان

بررسی مکان‌های ارائه‌دهنده خدمات به معلولین

مقدمه

معلولین در زندگی اجتماعی خود با کاستی‌های فراوانی روبرو هستند، کاستی‌هایی که باعث سخت شدن زندگی این افراد خواهد شد. به همین دلیل شرکت‌هایی ایجادشده است تا با ارائه خدمات متنوع زندگی را برای معلولین آسان کند.

صندلی و سایه‌بان ساحلی برای معلولین

بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی در زمینه‌های مختلف برای معلولین اقدامات مناسبی را انجام داده‌اند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به سواحل کشورهای اروپایی و آمریکایی اشاره داشت که برای این افراد همگام‌سازی شده است. این سواحل به نحوی همگام‌سازی شده است که معلولین هرزمانی که به آن احتیاج داشته باشند می‌توانند از این امکانات استفاده و حتی به شنا کردن بپردازند.

ساحل کانکون در مکزیک اولین ساحلی است که برای معلولین یکسان‌سازی شده است. ساحل‌های مخصوص آن ها، صندلی‌های ساحلی و ویلچرهای آبی این ساحل نوید اوقاتی آرام را به گردشگران معلول می‌دهند. همچنین در ساحل کانکون هتل‌هایی ساخته‌شده است که معلولان می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده می‌کنند.

بهزیستی

بهزیستی یکی و شاید بهتر است بگوییم تنها مکان ارائه‌دهنده خدمات گوناگون به معلولین است. مراکز بهزیستی ۱۲ بخش خدماتی ازجمله خدمات پزشکی، دندانپزشکی، داروخانه، فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، شنوایی شناسایی، بینایی‌سنجی، ارتوپدی، مرکز روزانه سالمندان، واحد مشاوره معلولان و خانواده‌هایشان، ارائه می‌دهد.

همچنین تیم توانیتو در نظر دارد تا با برقراری ارتباط دوسویه میان عرضه‌کنندگان خدمات و شهروندان دارای معلولیت، سالمندان، بیماران و سایر اقشار نیازمند خدمات پزشکی، همیاری و آموزشی ارائه دهد. توانیتو می‌کوشد با کمک توان‌سازان خدمات مناسب و متناسب با نیازهای شهروندان دارای معلولیت را ارائه کند.

بیمه مکمل درمان معلولین

طی توافقنامه‌ای که میان سازمان بهزیستی و شرکت بیمه آتیه سازان حافظ وابسته به بیمه خدمات درمانی صورت گرفته است، طرح بیمه مکمل درمانی برای افرادی که زیر نظر بهزیستی تحت درمان و مراقبت هستند اجرا خواهد شد.

استخدام معلولین

استخدام معلولین در دستگاه‌های دولتی یکی از مواردی است که این روزها به‌شدت به آن توجه می‌شود چراکه معلولین نیز همانند دیگر افراد جامعه برای ادامه حیات وزندگی به درآمدی ثابت و همچنین حضور مؤثر در جامعه نیازمند هستند. به همین دلیل دولت مکان‌های دولتی‌ای را مقرر کرده تا از معلولین واجد شرایط کاری پذیرش‌هایی صورت گیرد بلکه این افراد با حضور در این مکان‌ها برای پذیرفتن کار اقدام نمایند.

طبق قانون‌های تصویب‌شده در مجلس شورای اسلامی استخدام در دستگاه‌های دولتی به نحوی است که ۳ درصد افراد مشغول به کار را باید معلولین تشکیل دهند.

تخصصی شدن مراکز ارائه‌دهنده خدمات

سازمان بهزیستی کشور درصدد آن است تا مراکز تخصصی‌ای برای ارائه خدمات به معلولین و سالمندان راه‌اندازی کند. در حال حاضر مراکز بهزیستی به‌صورت عمومی خدمات را ارائه می‌دهند و برای بازدهی بهتر هر مرکز به‌صورت تخصصی بر روی یک هدف متمرکز خواهد شد. این تخصصی شدن مراکز به‌صورتی است که به‌عنوان‌مثال برای سالمندان مبتلابه اختلال آلزایمر، مراکز خدمات و توان‌بخشی ویژه بیماران آلزایمری و یا برای معلولان جسمی_حرکتی، مراکز خدمات و توان‌بخشی ویژه بیماران ضایعه نخاعی راه‌اندازی خواهد شد.

خدمات رایگان هم‌زمان با هفته بهزیستی

معلولان و سالمندان عزیز می‌توانند هم‌زمان با هفته بهزیستی با مراجعه به برخی مراکز ارائه‌دهنده خدمات بهزیستی به معلولین و سالمندان خدمات رایگان دریافت و بهره ببرند. مراکز بهزیستی همان‌طور که قبل‌تر نیز به آن اشاره شد خدماتی همچون پزشکی، دندانپزشکی، داروخانه، فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، شنوایی شناسایی، بینایی‌سنجی، ارتوپدی و …. ارائه می‌دهند.

روز جهانی معلولان مصادف است با ۱۲ آذر که از این تاریخ و به مدت یک هفته خدمات به‌صورت رایگان و در مراکز بهزیستی به معلولین ارائه خواهد شد.

دفاتر مسافرتی ویژه معلولان

اغلب تورهای برگزارشده برای این افراد تا به امروز رایگان بوده و از این افراد هزینه‌ای دریافت نمی‌شده است، اما برخی دفاتر مسافرتی در حال شکل دادن تورهای مسافرتی ویژه معلولان و سالمندان هستند تا خدمات بهتری را به معلولین ارائه دهند.

هم‌اکنون به‌صورت آزمایشی سایتی با موضوع ارائه خدمات مسافربری به آن ها به‌صورت آزمایشی در سمنان راه‌اندازی شده است تا افراد با مراجعه به آن از مکان‌های ارائه‌دهنده خدمات به معلولان آگاهی لازم را کسب و سفری راحت را برای خود برنامه‌ریزی کنند.

همچنین هم‌زمان با تشکیل و تست این خدمت آموزش‌ها و امکانات لازم برای شهرهایی که گردشگری هستند و روزانه تعداد زیادی از گردشگران را به خود می‌بینند در حال انجام و اجرایی شدن است تا درنهایت معلولان و سالمندان به بهترین شکل ممکن از این خدمات استفاده و بهره­ ی کافی را ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *