توانیتو توانمند سازی برای همه

بهترین هدیه برای افراد دارای معلولیت

ب

در این روز‌ها که به نوروز نزدیک می‌شویم و با توجه به شرایط نگران کننده‌ای که مجبور به قرنطینه شدن و در خانه ماندن هستیم، بسیار پسندیده است که به فکر شاد کردن دل اعضا خانواده‌هایمان و به طور کلی هر انسان دیگری باشیم.

به سادگی می‌توانیم با هدیه و عیدی، شادی را برای دیگران به ارمغان بیاوریم. اما اگر تصمیم به دادن هدیه به انسان‌های دارای معلولیت داشته باشیم، چگونه‌ می‌توانیم هدیه‌ای به آن‌ها بدهیم که برایشان جالب، مورد استفاده و خوشحال کننده باشد؟ با این بخش از مقالات توانیتو همراه باشید تا بیشتر درباره انواع هدایای مناسب برای افراد دارای معلولیت بدانید.

مراحل انتخاب هدیه

قبل از هر چیزی باید بدانید که در مراحل انتخاب هدیه برای افراد دارای معلولیت، چگونه عمل کنید. این مسیر به شما کمک می‌کند که بهترین راه را در جهت انتخاب هدیه داشته باشید.

بنابراین، در مرحله نخست باید سلیقه فرد مورد نظر را در نظر بگیرید. علاقه و سلیقه فرد مورد نظر می‌تواند نقش بسیار تعیین کننده‌ای برای انتخاب داشته باشد.

شما می‌توانید برای افراد دارای معلولیت، با توجه به نوع معلولیت آن‌ها، کادو را انتخاب کنید. هدیه می‌تواند با توجه به نابینایی، ناشنوایی، معلولیت ذهنی یا حرکتی، متفاوت باشد‌. این کار باعث می‌شود علاوه بر در نظر گرفتن سلیقه در هدیه، کارآمدی آن را نیز مورد توجه قرار دهیم.

کارآمدی هدیه برای فردی مورد نظر نیز می‌تواند یکی از معیار‌های انتخاب باشد. شما می‌توانید با توجه به نیاز‌های شخصی فرد برای وسایل مورد نیاز، هدیه را انتخاب کنید. بنابراین می‌توانید با جستجو در زندگی شخصی وی، به انتخاب هدیه‌ای مناسب بپردازید. چرا که در صورت تهیه هدیه نا کارآمد برای فرد، می‌توانید از احساس رضایت فرد برای هدیه بکاهید.

شما پس از انتخاب هدیه مناسب، می‌توانید به جستجو و تحقیق بپردازید. این کار باعث می‌شود تهیه وسیله مورد نظر به نحو احسن انجام شود.

در هنگام بسته‌بندی وسیله مورد نظرتان نیز، می‌توانید به سلیقه فرد توجه کنید. این کار باعث می‌شود فرد دارای معلولیت و یا هر فردی که قصد هدیه دادن به وی را دارید، بیشتر ذوق‌زده شود.

هدیههای مادی و معنوی

شما برای انتخاب هدایا می‌توانید با توجه به میزان مبلغی که در اختیارتان است، این کار را انجام دهید. هدیه‌هایی که از نظر مادی ارزشمندی بیشتری دارند، می‌توانند کاربرد بیشتری برای انسان‌های دارای معلولیت داشته باشند.

این هدیه‌ها در زندگی، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل‌ اینکه ممکن است، فرد دارای معلولیت در آینده تصمیم به تهیه وسیله‌ای که شما برای او فراهم کرده‌اید را داشته باشد، می‌تواند بسیار برای او خوشحال کننده باشد.

اما برخی از هدایا در حالی که از اهمیت مادی چندانی برخوردار نیستند، اما بسیار ارزشمند هستند. هدایایی که دست‌ساز خودمان باشند یا با نهایت علاقه و توجه به فرد تهیه شوند، می‌تواند بسیار مسرت بخش باشند.

از جمله این هدایای معنوی می‌توان به انواع وسایل دست‌ساز، تهیه مجموعه عکس‌های فرد دارای معلولیت و تزئین آن، کتاب، فیلم و یا هر چیزی که نشان دهنده علاقه شما به فرد باشد و باعث خوشحالی او شود می‌تواند مناسب باشد.

هدیه مناسب برای افراد ناشنوا

به سادگی می‌شود هدیه‌ای مناسب و کاربردی برای افراد ناشنوا انتخاب کرد. این افراد مانند سایر انسان‌های بدون معلولیت می‌توانند با هدایای ساده خوشحال شوند. هر چیزی که برای آن‌ها مورد نیاز باشد، یا به عنوان یادگاری مناسب باشد یا باعث تداعی خاطره شود، می‌تواند گزینه‌ مناسب این کار باشد. کتاب‌های مورد علاقه فرد، قاب‌هایی از عکس‌های شما و فرد ناشنوا، لباس‌های مورد نیاز او، آرشیو فیلم‌های مخصوص ناشنوایان، انواع هدیه‌های دست‌ساز شما و … می‌تواند برای آن‌ها شادی‌بخش باشد.

هدیه مناسب برای افراد نابینا

اگر فرد دارای معلولیت مورد نظر شما، نابینا است، یکی از بهترین هدیه که می‌توانید از آن استفاده کنید، کتاب‌ها و انواع وسایل آموزش صوتی و مخصوص نابینایان است. این هدایای فرهنگی می‌تواند علاوه بر خوشحال کردن فرد مورد نظر، باعث ارتقا دانش و مهارت او نیز باشد.

لباس‌های مورد نیاز فرد، کیف‌ و یا کفش نیز گزینه مناسبی است. موارد دیگر می‌تواند شامل وسایل تزئینی، زیورآلات و هر نوع وسیله دست‌ساز شما باشد.

با توجه به سن فرد دارای معلولیت، می‌توانید وسایل بازی و سرگرمی را نیز از یاد نبرید.

هدیه مناسب برای افراد دارای معلولیت ذهنی و یا حرکتی

به طور کلی برای انتخاب هدیه، برای افراد دارای معلولیت، لزوما نیازی به هدیه مختص ویژگی‌های معلولیت آن‌ها نیست. به هر حال، انسان‌های دارای معلولیت نیز توانایی‌ها و علایقی مانند انسان‌های بدون معلولیت دارند. باید به این نکته توجه داشته باشیم که می‌توان برای این افراد نیز همانند انسان‌های بدون معلولیت هدیه تهیه کرد.

انواع وسایلی که در زندگی شخصی آن‌ها، لازم و ضروری هستند و در عین حال می‌تواند مورد نیاز برای آن‌ها باشد، مناسب برای انتخاب است. انواع لباس و پوشاک، گزینه مناسبی برای آن‌هاست. اگر فرد توانایی خواندن دارد، یکی از بهترین هدایا کتاب و انواع مجلات است. این هدیه علاوه بر سرگرمی آن‌ها، می‌تواند انزوای ایجاد شده، که به احتمال معلولیت به وجود آمده است را کاهش دهد.

رفتار مناسب، هدیه مناسب

انسان‌های دارای معلولیت، ممکن است به دلیل رفتار ناشایستی که از جانب جامعه بر آن‌ها تحمیل می‌شود،  تمایلی به حضور در اجتماع نداشته باشند. یکی‌ از بهترین هدیه‌هایی که می‌تواند موجبات شادی را برای انسان‌های دارای معلولیت فراهم کند، رفتار‌های مناسب ما با آن‌هاست.

رفتاری مناسب و به دور از ترحم و همچنین با توجه به نوع محدودیت آن‌ها می‌تواند بسیار شادی‌بخش برای آن‌ها باشد.

یکی از کارهای بسیار ارزنده برای این افراد، عادی سازی روابط بین افراد دارای معلولیت و افراد بدون معلولیت می‌باشد. این کار باعث می‌شود این انسان‌ها بیشتر در جامعه حضور پیدا کنند و توانایی‌هایشان را در راستا بهبود جامعه به کار بگیرند.

سخن پایانی

در این بخش از مقالات توانیتو درباره انواع هدیه‌های مناسب برای افراد دارای معلولیت صحبت کردیم.

بنا به مطالبی که در مقاله فوق مطالعه کردید، دانستیم که هدیه‌هایی که به افراد دارای معلولیت می‌دهیم لزوما نباید دارای ارزش‌های مادی فراوان باشد. هر کاری که باعث خوشحالی این عزیزان شود، بزرگ‌ترین هدیه برای آن‌ها می‌باشد.

بهترین راه برای یافتن روشی مناسب برای شادی آن‌ها، پیدا کردن علایق شخصی و یا ابزار‌ها و وسایلی است که مورد استفاده و علاقه آن‌ها می‌باشد.

بنابراین شما به سادگی می‌توانید راه شاد کردن دل این انسان‌های دوست‌داشتنی را پیدا کنید.

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها