توانیتو توانمند سازی برای همه

بهترین کتابهایی که در دوره قرنطینه کرونا میتوانیم بخوانیم

ب

همانطور که می‌دانید، متاسفانه در روزهای ابتدایی سال جدید، مجبوریم که زمان بیشتری را در خانه‌هایمان بگذرانیم. قرنطینه خانگی در هنگام شیوع ویروس خطرناک کویید ۱۹، شرایطی را برای همگان ایجاد کرده است که موظف به در خانه ماندن هستند و می‌توانند فرصت‌های زیادی را برای انجام کارهای مفید ذخیره کنند. یکی از روش‌های بسیار جالب برای سرگرمی در دوران قرنطینه، مطالعه کتاب‌های مختلف است.

چه کتاب‌هایی را می‌توان در لیست عناوین مورد مطالعه قرار داد؟

با این بخش از مقالات توانیتو همراه باشید تا بهترین کتاب‌هایی که می‌توانید برای این دوران انتخاب کنید را بشناسید.

چرا قرنطینه؟ چرا سرگرمی؟

حتما شما هم شنیده‌اید که در رسانه‌های گوناگون، از افراد خواهش می‌کنند که تا جایی که برایشان مقدور است از خانه خارج نشوند. مگر برای انجام امور ضروری. علت این قرنطینه، کاهش شیوع ویروس است. به این صورت که اگر شما ناقل ویروس باشید با ماندن در خانه کمتر این ویروس شیوع پیدا میکند. همانطور که ممکن است شما ناقل ویروس باشید، امکان ناقل بودن هر فرد دیگری وجود دارد که می‌تواند ویروس را به بدن شما منتقل کند.

با توجه به دانستن اهمیت قرنطینه در دوران شیوع ویروس کرونا، بهتر است که اصلا به غیر از انجام کارهای ضروری از خانه خارج نشویم.

سپری کردن زمان خود در خانه ممکن است برای برخی از افراد سخت باشد. چرا که فکر می‌کنند هیچ گونه سرگرمی برای انجام دادن ندارند.

اما باید بگوییم که برخی از فعالیت‌ها می‌توانند برای اکثر انسان‌ها سرگرم کننده باشد. تماشای انواع فیلم و سریال در کنار خانواده، مشارکت در انجام امور کلی خانه، مطالعه کتب مختلف، و هر کاری که باعث گذراندن زمان به صورت مفید شود، می‌تواند سرگرم‌کننده باشد.

اهمیت مطالعه در دوران قرنطینه

همه ما می‌دانیم که سرانه مطالعه کشور به شدت پایین است. اکثر افراد پس از اتمام تحصیلاتشان به سراغ هیچ کتاب و تحقیقی نمی‌روند. این امر باعث شده است، افراد با سواد و با اطلاعات و همچنین انسان‌هایی که در حرفه خود، تخصص و مهارت کافی داشته باشد، به تعداد کمی محدود شوند.

دوران قرنطینه می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای افراد باشد که، به مطالعه بپردازند. این مطالعه می‌تواند شامل مطالعه هدف‌دار باشد و قسمتی از یک تحقیق و پژوهش را در بر بگیرد یا لزوما مطالعه آثار هنری برجسته که بیشتر برای سرگرمی می‌باشد.

بنابراین در زمان قرنطینه، اهمیت مطالعه و پژوهش را فراموش نکنید.

چگونه مطالعه کنیم؟! چه کتابهایی بخوانیم؟!

اگر در خانه کتاب جالبی دارید که از زمان گذشته وجود داشته است، می‌تواند گزینه مناسبی برای انتخاب باشد. با توجه به این نکته که در دوران قرنطینه نمی‌توانید از خانه خارج شوید و کتابی تهیه کنید، می‌توانید از کتاب‌های سایر افراد در خانه استفاده کنید‌.

کتب درسی و به طور کلی درس خواندن، یکی دیگر از راه‌های افزایش علم در دوران قرنطینه است. اگر در حال تحصیل در هر مقطعی و یا هر دانشی هستید و در این دوران که مقاطع آموزشی، کلاس‌های حضوری برگزار نمی‌کنند، شما می‌توانید از کتاب‌هایی که برای تحصیلتان تهیه کرده‌اید، استفاده کنید و به درس خواندن بپردازید.

یکی از روش‌های دیگر مطالعه، که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، کتاب‌های الکترونیک یا ایبوک است. این کتاب‌ها لزوما به شکل مکتوب نیستند و می‌توانند اشکال صوتی و فیلم و تصور علاوه بر متن را نیز در بر بگیرند. فروشگاه‌های الکترونیکی مختلفی وجود دارند، که انواع مختلف کتاب‌ها را عرضه می‌کنند.

شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها، کتاب‌های مورد نظرتان را تهیه کنید و به مطالعه بپردازید. کتاب‌های صوتی نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد برای افرادی که بنا به هر دلیلی توانایی خواندن کتاب را ندارند.

چه کتاب‌هایی را می‌توان انتخاب کرد؟!

درباره این سوال، اولین ملاک، سلیقه و نظر شخصی افراد درباره ژانر کتاب است. اگر علاقه‌مند به شعر و ادبیات هستید می‌توانید به سراغ انواع کتاب اشعار بروید. حتی یکی از سرگرمی‌های جالبی که به همراه خانواده می‌توانید داشته باشید، حفظ کردن اشعار و مشاعره کردن با یکدیگر است.

اگر به دنبال کتاب‌های جذاب می‌گردید بهتر است رمان‌های مختلف درون‌مرزی یا برون‌مرزی را برگزینید. یکی از اثار بسیار جالب که در این روزها می‌تواند انتخاب خوبی باشد، کتاب طاعون اثر آلبر کامو است. در این اثر سعی شده است که به شیوع بیماری خطرناک طاعون بپردازد. اگزیستانسیالیسمی که در این اثر مشاهده می‌شود، باعث همزاد پنداری شرایط فعلی ما با شیوع ویروس خطرناک کرونا می‌شود. بنابراین می‌توانید از این کتاب لذت ببرید.

از دیگر آثاری که می‌توانید مورد توجه قرار دهید، انواع کتاب‌های طنز است. طنز‌های انتقادی و کتاب‌های کمدی، علاوه بر آموزش انتقاد و یافتن انواع مشکلات در مسائل متخلف، باعث تمدد روحیه و فراموش کردن لحظه‌ای اضطراب‌های ذهنی می‌شود.

آثار طنز درون‌مرزی که به تازگی تالیف شده‌اند و آثار طنز قدیمی می‌تواند برای سرگرمی بسیار جالب باشد. از کتاب‌های کمدی که مناسب سن کودکان است نیز می‌توانید برای سرگرمی کودکان استفاده کنید. در دوران قرنطینه، توجه کردن و ایجاد سرگرمی برای کودکان را نیز از یاد نبرید. بنابراین زمانی را به انتخاب کتاب برای آن‌ها بگذرانید.

یکی دیگر از راه‌های مطالعه در این روزها، مطالعه انواع مقالات علمی درباره شیوع این ویروس است. مطالعاتی که به تازگی درباره ویروس کرونا انجام شده است، هرچند که ممکن است دقیق و کامل نباشد، اما راهی است که بیشتر این ویروس را بشناسید و راه‌های بیشتری را برای مقابله با آن بیاموزید.

مطالعه مقالات در زمینه‌های مختلف، دانش شما را افزایش می‌دهد و پژوهش درباره مسائل گوناگون، می‌تواند آگاهی شما را نسبت به موضوعات مختلف بیشتر کند. بنابراین در صورتی که زمان در اختیار دارید و به مطالعه علاقه‌مند هستید می‌توانید مقالات علمی را خریده‌داری کرده و مورد استفاده قرار دهید.

سخن پایانی

در این بخش از مقالات توانیتو، به صحبت درباره قرنطینه خانگی و اهمیت مطالعه در این روزها پرداختیم. در این قسمت از مقالات، با توجه به کم بودن امکان دسترسی به کتابخانه‌ها، روش‌های استفاده از کتب مختلف و استفاده از کتاب‌های الکترونیکی را توضیح دادیم. کتاب‌های مختلفی که می‌توانید انتخاب کنید را نام بردیم و مزیت‌های هر کدام را شرح دادیم.

با توجه به زمان‌ بسیار زیادی که در این روز‌ها در اختیار دارید، می‌توانید با مدیریت زمان، بخشی از فرصت‌های خود را به مطالعه کتاب اختصاص دهید. این امر علاوه بر گذراندن صحیح زمان قرنطینه، به اطلاعات علمی شما نیز می‌افزاید.

توانیتو روز‌های خوشی را برای شما آرزومند است.

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها