بیماری‌های گوارشی در سالمندان

در افراد سالمند به دلیل مصرف نکردن مواد غذایی به‌اندازه کافی مشکلاتی به وجود خواهد آمد. یکی از این مشکلات پوکی استخوان است که در اثر کم‌مصرف کردن شیر به وجود خواهد آمد. همچنین در اثر کم ترشح شدن اسید معده که هیپوکلریدریا نامیده می‌شود، باکتری‌ها به فراوانی در روده یافت شده که این امر باعث جذب کم مواد غذایی خواهد شد که علامه برجذب کم مواد غذایی در جذب ویتامین B12 نیز تأثیرگذار بوده که کمبود این ویتامین منجر به کم‌خونی می‌شود. ترش کردن و نفخ در سالمندان یکی دیگر از بیماری‌های گوارشی رایج است.

در ادامه قصد داریم برخی از بیماری‌های رایج و شایع گوارشی در بین سالمندان را برای شما بازگو کنیم:

زخم روده بزرگ

زخم روده بزرگ نیز یکی از بیماری‌های رایج و شایع در بین سالمندان است. این بیماری به این صورت است که شخص مبتلابه زخم روده بزرگ دچار خونریزی در روده خود شده و در طولانی‌مدت این خونریزی ممکن است تبدیل به سرطان و بیماری‌ای خطرناک‌تر شود. غذای افرادی که به بیماری زخم روده بزرگ مبتلا هستند باید مایع باشد. همچنین اغذیه دریافتی بدن فرد مبتلا باید دارای فیبر کم، بدون کافئین و مواد قندی باشند. در افرادی که بیماری زخم روده بزرگ را همراه خوددارند، سو تغذیه موجب تضعیف اعمال هضم و جذاب مواد غذایی می‌شود. برای این دسته از افراد که بدن آن‌ها مواد غذایی لازم را دریافت نمی‌کند باید پروتئینف مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی تجویز کرد. از راه‌های درمان این بیماری نیز می‌توان به مصرف اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی‌ها و سایر مواد غذایی دریایی، آنتی‌اکسیدان‌ها، فیبرهای قابل تخمیر (پروبیوتیک‌ها) اشاره کرد.

یبوست

یبوست یعنی آن‌که فردی در طول هفته روده خود را سه بار یا کمتر تخلیه کند. یبوست یکی دیگر از بیماری‌های شایع دوران سالمندی است که در اثر کم‌تحرکی و مصرف کم آب، فیبرهای غذایی به‌ویژه فیبرهای محلول در آب به وجود می‌آید. برای جلوگیری از یبوست راه‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: مصرف سبزی‌ها، میوه‌ها، به‌خصوص کیوی و در حد اعتدال مصرف غلات سبوس‌دار و همچنین مصرف آب.

یبوست در سالمندان علل فراوانی دارد یکی دیگر از علل یبوست در سالمندان می‌تواند دریافت کم غذا باشد. هنگامی‌که سالمندی به بیماری یبوست دچار می‌شود باید عواملی که در گرفتار شدن سالمند به یبوست دخیل هستند را از بین برد و به بهبودی سالمند کمک کرد.

همان‌طور که اشاره کردیم یبوست علل فراوانی دارد یکی دیگر از راه‌های مبتلا شدن به بیماری یبوست داروها هستند. همچنین اختلالات غدد درون‌ریز، افسردگی و زوال عقل نیز در دچار شدن به یبوست دخالت خواهند داشت.

مبارزه ب یبوست راه‌های فراوانی دارد که یکی از آن‌ها ، افزایش بیفیدو باکتری‌ها و لاکتوباسیل‌ها در روده است که با مصرف لبنیات دارای پروبیوتیک‌ها و شیرهای تخمیر شده، تأمین خواهند شد.

ریفلاکس

برگشت غذا از معده به مری را ریفلاکس می‌نامند که با افزایش سن این بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند درنتیجه در سالمندان بسیار شایع خواهد بود. با توجه به تحقیقات و مطالعاتی که دانشمندان انجام داده‌اند بین اضافه‌وزن و ریفلاکس ارتباطی مستقیم وجود دارد.

در صورت مبتلا شدن به بیماری ریفلاکس باید نکات تغذیه‌ای ویژه‌ای را رعایت کنیم تا بهبودی خود را به‌صورت نسبی به دست آورده و از این بیماری کمترین آسیب را ببینیم. برخی از این نکات تغذیه‌ای عبارت‌اند از: دریافت نکردن غذای زیاد و پرچرب به‌خصوص 2-3 ساعت قبل از استراحت، نکشیدن سیگار، مصرف نکردن الکل، مصرف نکردن شکلات و نوشیدنی‌های دارای کافئین، اجتناب از فعالیت شدید و خم شدن پس از صرف غذا، کاهش وزن، اجتناب از مصرف غذاهای دارای ادویه در صورت داشتن التهاب و بالا گذاشتن سر موقع خواب.

اسهال

در افراد سالمند بیماری اسهال در اثر عفونت و یا مصرف مسهل رخ می‌دهد. اما فقط این موارد باعث اسهال نخواهند شد و این بیماری دلایل دیگری ازجمله اختلال در الکترولیت‌ها (سدیم، پتاسیم، کلر و بیکربنات)، تغییرات در عادات غذایی و … خواهد داشت. اسهال‌های حادی که سالمندان به آن دچار می‌شوند نتیجه عفونت و اسهال‌های طولانی‌مدت نتیجه التهابات، مانند زخم روده بزرگ و … خواهند بود.

دیورتیکولیت

دیورتیکولیت بیماری است که در اثر یبوست شدید و  استفاده کردن از غذاهای کم فیبر رخ خواهد داد. به این صورت که در دیواره روده بزرگ کیسه‌های کوچکی ایجاد می‌شوند. هنگامی‌که این کیسه‌ها دچار التهاب شدند بیماری دیورتیکولیت نمی‌ده خواهد شد. التهاب کیسه‌ها وقتی رخ خواهد داد که باکتری‌ها یا مواد تحریک‌کننده و غذاها در حفره‌ها تجمع پیدا کنند. در اثر این التهاب نشانه‌های ازجمله: نفخ، تهوع، استفراغ، یبوست یا اسهال، خونریزی از مقعد و تب و لرز بروز خواهند کرد.

ابتلا به بیماری دیورتیکولیت نیز مانند دیگر بیماری‌هایی که ذکر کردیم با افزایش سن افزایش پیداکرده که درنتیجه این بیماری در سالمندان بسیار رایج‌تر خواهد بود. به‌صورت تقریبی نیمی از افرادی که بالای 70 سال سن دارند به این بیماری دچار هستند. همچنین این بیماری شانس مبتلا شدن به سرطان روده را افزایش خواهد داد. هنگامی‌که زمان این بیماری افزایش یابد، سطح آلبومین سرم و سطح هماتوکریت و هموگلوبین پایین خواهند آمد.

برای درمان کردن دیورتیکولیت با استفاده از تغذیه باید با خوردن مایعات شروع کرده و سپس از غذاهای نرم، بدون ادویه و فیبر استفاده کنیم. هنگامی‌که التهاب کاهش یافت می‌توانیم از فیبر به‌اندازه 30 گرم در طول روز به‌صورت  آزاده استفاده کنیم و همچنین از غذاهایی کم‌چرب و پروتئین، مواد غذایی دارای آهن نیز باید به میزان کم‌خونی مصرف شود.

ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه

دسته‌ها

بایگانی