تروما

تروما و تأثیر روحی آن بر انسان

تروما چیست؟

تروما بر اثر چه مسائل و حوادثی در فرد ظاهر می‌شود؟ ترومن می‌تواند سال‌های سال در روح و روان انسان نقش مهمی داشته باشد و به این راحتی نتواند از آن خلاص شود. در این مقاله به مباحث مختلف مربوط به این بیماری می‌پردازیم. ابتدا تروما و علل به وجود آمدن آن را معرفی می‌کنیم سپس نگاهی به انواع مختلف تروما و تأثیرات ناشی از آن در انسان سخن می‌گوییم که چگونه زندگی او را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

تروما که به آن ضربه یا زخم روحی نیز می‌گویند، بر اثر یک حادثه یا رویداد غیرمترقبه که اتفاقی به‌شدت پریشان‌کننده و تأسف‌بار است به وجود می‌آید. فرد توانایی خود برای مقابله با آن حادثه غیرمنتظره را از دست می‌دهد. در این‌صورت او بسیار احساس ناتوانی و نگرانی خواهد کرد و در درک او نسبت به اتفاق پیش‌آمده اختلال شدیدی ایجاد می‌شود. این اختلال استرس‌زا احساس امنیت را در فرد از بین می‌برد. فرد دچار خشم و انزوا و استرس مداوم شده و این موارد تهدیدی برای زندگی و ایمنی شخص به‌حساب می‌آیند.

این بیماری ممکن است بر اثر هر نوع آسیب‌دیدگی از جمله ضربه، جراحت، شوک، آسیب و حادثه طبیعی به بدن انسان وارد شود. در دانش پزشکی علت بیماری را یک عامل خارجی می‌دانند و عامل درونی یا بیماری در بدن علت به وجود آمدن تروما نیست.

تأثیرات ناشی از تروما

یک اتفاق وحشتناک و غیرقابل کنترل، ضربه روحی یا همان تروما را ایجاد می‌کند. حوادث طبیعی، جنگ، خیانت، خشونت‌های روحی و جسمی و تجاوز جنسی ضربه روحی شدیدی در افراد ایجاد می‌کنند که تا سال‌ها اثر مخربی بر حال روحی و روانی آن‌ها خواهد داشت. مقابله و دفاع در برابر همچین ضربه‌های سهمگینی بسیار سخت و طاقت‌فرسا است.

ضربه روحی در جهان فراگیر است و ممکن است شامل حال هرکسی شود. جسم و ذهن افراد به همچین وضعیت ناخوشایند و وخیمی واکنش نشان داده و حس ناتوانی و بیماری در آن‌ها شکل می‌گیرد. البته لازم به ذکر است که یک تجربه یا حادثه آسیب‌زا و وخیم در انسان‌های مختلف شکلی متفاوت دارد و هرکسی دچار ضربه روحی یا تروما نمی‌شود. علائمی که به دلیل این بیماری در فرد ظاهر می‌شود و پس از حوادث فاجعه‌بار به وجود می‌آیند، از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. بیشتر به حالات درونی و زندگی شخصی و احوالات خود او بستگی دارد که چگونه خود را با وضعیت و شرایط پیش‌آمده وفق دهد و کنترل کند.

این‌که کسی در برابر حوادث و ترومای به وجود آمده بهبود می‌یابد یا خیر به روابط اجتماعی، دایره دوستان، خانواده، فامیل و شرایط زندگی شخصی فرد بستگی دارد. در شرایطی که شخص دچار تروما می‌شود، این‌که او بتواند به بهبودی نسبی یا کامل دست یابد نیاز به زمان زیادی هست تا به‌مرور آن شوک و اتفاق ناگهانی در ذهن او حل شود تا بتواند به زندگی عادی خود بازگردد و همه‌چیز برایش طبیعی جلوه کند.

ایجاد ضربه روحی در کودکی به دلیل ناتوانی کودک در هضم حادثه ناگهانی یا اتفاقات ناخوشایند تکرارشونده، می‌تواند اثری شدید و طولانی‌مدت داشته باشد. اگر ترومای کودک در همان دوران حل نشود، به احتمال زیاد در بزرگ‌سالی نیز با او همراه است و در شرایط متفاوت احساس ترس و نگرانی و بی‌کفایتی می‌کند.

دلایل به وجود آمدن ترومای عاطفی و روانی

– اضطراب و نگرانی مداوم مانند زندگی در محله جنایت‌کارها، داشتن بیماری خطرناک و مرگبار و خشونت‌های خانگی، ماندگاری در محیط بی‌ثبات و ناامن، جدایی از والدین یا طلاق والدین و مورد بی‌توجهی واقع شدن.
– اتفاقات و حوادث ناگهانی مانند تصادف، آسیب‌دیدگی، تجاوز و حملات خشونت‌آمیز.
– مرگ ناگهانی یکی از عزیزان و نزدیکان، تجربه‌های ناامیدکننده و تحقیرآمیز و مشاهده رفتار بی‌رحمانه از اشخاص مهم زندگی مانند پدر و مادر.
– حملات تروریستی، سقوط هواپیما، تیراندازی جمعی، مشاهده تصادف ناگهانی و کشنده، مشاهده تصاویر وحشتناک جنگ و خشونت و مرگ در رسانه‌های اجتماعی و منابع خبری و همذات‌پنداری کردن با افرادی که در آن سانحه حضور دارند.

دلایل تروما

علائم مختلف ترومای روانی در افراد

هر نوع واکنش افراد به حوادث طبیعی، نرمال است اما این‌که چه تأثیری در روند زندگی شخص خواهد گذاشت بستگی به خود فرد دارد. در این‌صورت ممکن است در افراد متفاوت علائم تروما مختلفی داشته باشد.

در این قسمت علائم مختلف ترومای روانی را نام می‌بریم:
۱٫ سردرگمی و عدم تمرکز
۲٫ اضطراب و ترس
۳٫ شوک و انکار
۴٫ خشم و نوسانات خلقی
۵٫ کنار کشیدن و انزوا و انتخاب تنهایی
۶٫ احساس گناه و شرم و سرزنش
۷٫ احساس خستگی و ملال
۸٫ احساس ناامیدی و ناراحتی

علائم مختلف ترومای فیزیکی:
۱٫ خستگی و خواب‌آلودگی
۲٫ کابوس
۳٫ ضربان قلب بالا
۴٫ درد
۵٫ تنش عضلانی
۶٫ احوال آشفته

به‌طورمعمول علائم و نشانه‌های مربوط به این نوع بیماری از چند روز تا چند ماه طول می‌کشد تا به‌تدریج محو شوند؛ اما این امکان وجود دارد که حتی اگر به بهبودی برسد و احساس بهتری داشته باشد، هنگامی‌که در یک‌لحظه خاص یا مرور خاطره‌ای قرار بگیرد دوباره آن احساس دردناک و اختلال ایجاد شود و علائم و نشانه‌هایی از تروما در او بروز کند.

اگر علائم ترومای شما درمان نشوند ممکن است همچنان اختلال و استرس حاصل از تروما همیشه در شما وجود داشته باشد.

راه‌های بهبود بخشیدن به تروما

۱. ورزش کردن
تروما موجب ترس و نگرانی و پرخوری در افراد می‌شود. با ورزش می‌توانید به سیستم عصبی خود بهبود ببخشید. ورزش‌هایی چون راه رفتن، دویدن، شنا و یا حتی رقص بسیار مفید هستند.
۲. دوری از تنهایی و انزوا
واکنش طبیعی است که شما پس از تروما انزوا را برگزینید اما بهتر است که مانع تنهایی خود شوید و بیشتر در جامعه حضور یابید. با دیگران بدون آن‌که بخواهید راجع به ترومای خود چیزی بگویید در ارتباط باشید.

یک راه دیگر برای ارتباط با دیگران که موجب افزایش اعتمادبه‌نفس و بهبودی احوال شما خواهد شد، یادآوری نقاط قوت خودتان و کمک به دیگران است زیراکه در این‌صورت احساس قدرت خواهید کرد.

۳. مراقبت از سلامتی خود
داشتن یک بدن سالم به شما برای مقابله با تروما کمک شایانی خواهد کرد. استفاده از مواد غذایی متنوع به مقدار لازم که دارای ویتامین‌ها و پروتئین کافی است بسیار مفید و تأثیرگذار است.

راه های درمان تروما

و در آخر
تروما یک بیماری روانی است که بر اثر شرایط و اتفاقات ناگوار خارجی در فرد ظاهر می‌شود که شناخت و بررسی و مداوای آن بسیار ضروری و لازم است. افرادی که دارای تروما یا ضربه روحی هستند برای آن‌که بتوانند بزرگ‌سالی سالم و آرامی داشته باشند نیاز به مداوای خود دارند که بیش از هرکسی خودشان می‌توانند درمانگر خود باشند.

توانیتو همراه شماست تا افرادی با نیازهای خاص، از کلیه خدمات درمانی و عمومی متناسب با شرایط روحی و روانی خود بهره‌مند شوند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *