تاثیرات اهدای خون در سلامتی

اهدای خون از جمله اعمالی است که با انجام آن هم می‌توانید سلامت جسمی خویش را در بعضی ابعاد تضمین نمایید و هم با اهدای خون سالم به افرادی که نیازمند خون هستند و جانشان در خطر است، اجر اخروی برای خود فراهم نمایید.

در نوشتار کنونی قصد داریم در مورد تاثیرات اهدای خون صحبت کنیم که از این طریق متوجه فواید بی‌شمار این کار شوید. با ‘توانیتو’ همراه باشید.

اهدای خون

در تمامی نقاط جهان، بسیاری از افراد بر اثر جراحی، بروز خون‌ریزی و بعضی مشکلات خونی به دریافت واحدهای خونی نیاز پیدا می‌کنند. تاکنون تلاش‌های بسیاری انجام گرفته است که طی آن محققان و دانشمندان بتوانند خون را به صورت مصنوعی تولید کنند اما متاسفانه همچنان تنها راه کمک به افراد نیازمندِ خون، استفاده از خونِ سایر انسان‌هاست.

اگر خواهان اهدای خون به افراد نیازمندِ خون هستید، باید حتما از سلامت کامل خود مطمئن باشید. البته پیش از آن که خون شما در مسیرِ اهدا به فرد نیازمند قرار بگیرد آزمایش‌های کاملی روی آن انجام خواهد گرفت اما هر فرد، خود نیز باید پیش از عزیمت به اهدای خون، از سلامت نسبی‌اش مطلع باشد.

فردی برای اهدای خون مناسب است که با مشکلات و بیماری‌هایی چون ایدز، هپاتیت و سایر بیماری‌های خونی دست به گریبان نباشد.

هم اکنون در تلاشیم تا فواید اهدای خون را به تفصیل بیان کنیم.

با اهدای منظم خون، از ابتلای خود به هموکروماتوز جلوگیری کنید.

شاید این سوال برایتان به وجود آید که هموکروماتوز چیست؟ این بیماری به واسطه علت‌های ژنتیکی و یا کم‌خونی ایجاد خواهد شد. اهدای منظم خون به شما کمک می‌کند تا میزان آهنی که در بدن بیش از حد مجاز بالا رفته است، تعدیل شده و از مبتلا شدن به هموکروماتوز دور بمانید.

با اهدای خون چند قدم از سرطان‌های مختلف دور خواهید شد.

پاکسازی خون مهم‌ترین نکته‌ای است که طی فرایند اهدای خون به آن دست پیدا خواهید کرد. با خارج شدن مواد سمی از بدن، میزان ابتلا به سرطان‌ها خود به خود کاهش خواهد یافت.

کارایی بهینه‌ترِ قلب و نیز کبد به واسطه اهدای خون

اگر آهنی اضافه‌تر از حد نیاز در بدن وجود داشته باشد، این مقادیر اضافی در نقاطی چون قلب و یا کبد ذخیره شده و پس از مدتی به ایجاد مشکل سیروز کبدی می‌انجامد و یا ممکن است در قلب انسان آریتمی به وجود آورد. بنابراین اگر به صورت منظم خون اهدا کنید سطح آهن در بدن‌تان متعادل خواهد ماند و از بیماری‌های این چنینی دور خواهید ماند.

کاهش یافتن وزن به واسطه اهدای خون

اگر از مشکلات چاقی و به ویژه بیماری‌های قلبی-عروقی به واسطه تجمع چربی در بدن رنج می‌برید، اهدای خون را امتحان نمایید. اهدای خون بدون این که ضرری برای سلامتی ایجاد کند خود به خود باعث کاهش وزن شما خواهد شد. (۶۵۰ کالری در ازای اهدای خون از بدن شما کاسته می‌شود).

با اهدای خون به ایجاد گلبول‌هایی نو در بدن خویش کمک کنید.

گویچه‌هایی از خون که در بدن وجود دارند، به واسطه اهدای خون از بدن خارج می‌شوند بنابراین پس از این که خون اهدا می‌کنید، بدن تلاش می‌کند تا این خونِ خارج شده را به بدن بازگرداند. به همین علت سلول‌هایی جدید از خون در بدنِ فرد اهدا کننده تولید خواهد شد که می‌تواند به افزایش سلامتی و بهبود کارایی بدن کمک کند.

چک‌آپ رایگان به واسطه اهدای خون

افرادی که نیازمند خون هستند، به خون سالم و بی‌عیب و نقص نیاز دارند. در نتیجه پزشک پیش از تزریق خون باید از سلامت اهدا کننده اطمینان حاصل کند. بنابراین شما به صورت رایگان و بدون این که زحمت خاصی به خود بدهید چک‌آپ رایگان انجام داده‌اید. در نتیجه‌ی این آزمایش بخشی از نگرانی‌های شما پیرامون مشکلاتی چون فشار خون، بیماری‌های خونی و… نیز برطرف خواهد شد.

حس خوبِ معنوی پس از اهدای خون

از آن جایی که با اهدا کردن خونِ خود می‌توانید جان انسان‌های بی‌شماری را نجات دهید، پس از انجام این کار حسی خوب خواهید داشت، مقبولیت‌تان در اجتماع افزایش پیدا می‌کند و از شرایط مختلف پزشکی در آینده بهره‌مند خواهید شد.

نکات مهم در ارتباط با اهدای خون

مهم‌ترین نکته در این زمینه استفاده از سرنگ‌های غیرمشترک است زیرا استفاده از سرنگ‌های مشترک که پیش‌تر از آن‌ها استفاده شده است خطر ابتلای نفر دوم به بیماری‌های عفونی را افزایش می‌دهد.

دانستن این نکته که پس از اهدا کردن خون چه حالت‌هایی برایتان به وجود می‌آید کمک می‌کند تا ترسی از این فرایند نداشته باشید. حس سرگیجه، تهوع و نیز ضعف، مواردی است که معمولاً تا سه روز پس از اهدای خون در شما وجود دارد لیکن کم‌کم برطرف می‌شود.

احتمال دارد بعد از اهدای خون میزان آهن در بدن‌تان تا حد زیادی افت پیدا کند. نگران نباشید. با مصرف غذاهایی که در آن اسفناج، گوشت قرمز و یا غلات وجود دارد می‌توانید آهن از دست رفته را مجدداً بازیابید.

فرایند اهدای خون

پس از ثبت‌نام، یک سری آزمایشات و یا معاینات روی شما انجام می‌پذیرد که پزشک مطمئن شود از جانب شما بیماری خاصی به فرد نیازمندِ خون سرایت نکند.

بازوی شما ابتدا با الکل ضدعفونی شده و سپس سوزن در رگ شما فرو خواهد شد. این سوزن از طریق یک لوله به کیسه‌ای متصل است که قرار است مملو از خونِ پاکیزه شما شود. حدوداً ده دقیقه طول می‌کشد تا فرایند اهدای خون به پایان رسد.

پس از این که کیسه مذکور از خون پر شد، سوزن از رگ شما خارج شده و بر جای آن بانداژ قرار می‌گیرد. بهتر است تا حدوداً ۱۵ دقیقه در مکان اهدای خون بمانید و چیزی بخورید.

(خونی که اهدا می‌شود انقضای محدودی دارد و باید پیش از سر رسیدن این موعد به مصرف برسد).

و سخن پایانی این که

سالانه افراد بسیار زیادی برای این که بتوانند به زندگی خود ادامه دهند نیاز به دریافت خون پیدا می‌کنند. سطح خون در بدن انسان به واسطه بعضی بیماری‌ها به سرعت و شدت افت پیدا می‌کند در نتیجه بیمار احتیاج به دریافت واحدهایی از خون دارد.

در نتیجه‌ی افت خون، اکسیژن به بدن نخواهد رسید و فرد به احتمال زیاد جان خود را از دست می‌دهد. بنابراین شایسته است افرادی که از سلامت جسمانی برخوردارند به انجام این کار خداپسندانه مبادرت ورزند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *