تاثیرات فضای سبز بر روحیات انسان

آیا تاکنون درباره اینکه چرا فضای سبز به این اندازه در روحیات انسان تاثیرگذار است و باعث به جریان افتادن انرژی مثبت می‌شود اندیشیده‌اید؟

آیا تا به حال احساسات خود پس از رفتن به پارک، جنگل و یا هر محیط سبز دیگری را بررسی کرده‌اید؟

اگر دقت کرده باشید محیط و فضای سبز در برافروختن انرژی مثبت و احساسات مثبت در وجود انسان، بسیار موثر واقع می‌شود. اما اینکه چرا و چگونه چنین اتفاق جالبی رخ می‌دهد، در ادامه این مقاله به شما توضیح داده شده است.

توانیتو با این موضوع سبز و جالب، در کنار شما خواهد بود.

تاثیرات مختلف محیطهای سبز بر انسانها:

همانطور که ایجاد فضای سبز در شهر‌ و محیط‌های اجتماعی، می‌تواند زیبایی محیط را تضمین کند، این امر بر روی سلامت روان افراد جامعه و در نتیجه فرهنگ آینده نیز تاثیرگذار خواهد بود.

محیط سبز و طبیعت اجتماعی می‌تواند در جنبه‌های گوناگون جامعه تاثیر بگذارد که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد؛ بنابراین قدر درختان و گیاهانی که جامعه شما را در برگرفته است بیشتر می‌دانید و به عنوان فردی مسئول در جامعه، بیشتر مراقب این محیط بسیار پر اهمیت خواهید بود.

فضای سبز و استرس:

این روزها با توجه به تنشی که در جوامع انسانی وجود دارد، دست و پنجه نرم کردن با استرس، امری عادی به نظر می‌رسد. درمان‌های بسیار زیادی در رابطه با کنترل و مدیریت استرس وجود‌ دارد که روانشناسان به افراد پیشنهاد می‌دهند.

با این حال، یکی از تاثیرگذارترین راه‌ها در جهت مدیریت کردن استرس مربوط به تنش‌های روز‌مره، استفاده از فضای سبز، طبیعت بکر و استفاده از اکسیژن درختان و گیاهان است که باید به آن توجه ویژه شود.

با توجه به تحقیقاتی که این روزها در جهت تاثیر فضاهای سبز و تاثیر آن‌ها بر روی استرس انجام شده است، نتیجه بر آن شد که حتی نگاه کردن به طبیعت می‌تواند استرس، تنش، اضطراب و حتی پرخاشگری را در انسان‌ها رو به کاهش می‌برد.‌

با دقت بر تغییرات فیزیولوژیکی که در مغز ایجاد می‌شود، می‌توان گفت که هیجانات مثبت بلافاصله پس از دریافت اکسیژن از محیط‌های طبیعی، می‌تواند واکنش‌های مثبت مغز را در جهت کاهش استرس در پی داشته باشد.

فضای سبز و سلامت فیزیکی:

در مورد بیماری‌های فیزیکی باید بگوییم که اگر محیط‌های طبیعی را به عنوان یکی از روش‌های درمانی برگزده‌اید، بهترین انتخاب را کرده‌اید‌. فضای سبز یکی از مهم‌ترین مسیر‌های درمانی است که افراد به آن نیازمند هستند.

این فضا نه تنها درباره کاهش و کنترل اختلالات روانی موثر واقع می‌شود بلکه سلامت جسمانی را نیز در پی خواهد داشت.

تنگ‌نفسی و انواع مشکلات ریوی، التهاب مفاصل، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، مشکلات کلیوی و بسیاری از بیماری‌‌ها و مشکلات فیزیکی، می‌توانند انسان‌ها را در گرداب خود گرفتار کنند.

اگرچه مسیر‌های دارو درمانی و روش‌های آکادمیک پزشکی دارای اهمیت بسیاری است، با این حال استفاده کردن از محیط‌های طبیعی و اکوسیستم‌های مختلف می‌تواند سلامت انسان‌ها را در پی داشته باشد. حتی برای کاهش و یا کنترل بیماری‌های فزیکی ذکر شده، هم می‌توان از چنین راه درمانی بهره‌ برد.

استفاده کردن از اکسیژن موجود در محیط‌ها طبیعی و همچنین دور شدن از آلودگی که این روزها حال و هوای جوامع بشری را درگیر خود کرده است، تا حدود بسیار زیادی برای بدن لازم است.

فضای سبز و کاهش مشکلات روانی:

با توجه به مسائل ذکر شده در مطالب فوق، باید اهمیت محیط‌های طبیعی را در جوامع دانسته باشید. اما نکته بسیار مهمی که می‌تواند در رشد و بالندگی جامعه به وسیله طبیعت  در پی داشته باشد، کاهش دادن مشکلات روانی افراد جامعه است.

همانطور که گفتیم محیط‌های سبز، انرژی مثبتی را در خود دارند که با توجه به  این ویژگی، می‌توانند در درمان افسردگی و سایر اختلالات روانی موثر واقع شوند.

با دقت بر تحقیقات انجام شده در زمینه ارتباط بین فضاهای سبز و تاثیر آن‌ها بر روی مدیریت اختلالات روانی، احساس رضایت‌مندی، انرژی‌های مثبت، هم‌دلی با سایر انسان‌ها و یا کاهش پرخاشگری را که این شرایط برای افراد ایجاد می‌شود، می‌تواند به سادگی افراد را از گرداب‌های عمیق غم‌ها و ناامیدی‌های اجتماعی برهاند.

با توجه به اینکه این روزها در شهر‌ها و جوامع مختلف، فضاهای سبز شهری را گسترش داده‌اند و محیط‌های اجتماعی را به سمت طبیعت‌گرایی بیشتر پیش‌ برده‌ شده است، می‌توان به نسبت بیشتر شدن فضاهای سبز، گسترش امید به زندگی را در کشور‌های مختلف بیشتر مشاهده کرد.

فضای سبز و تاثیر آن بر روی روابط انسانها:

مورد دیگری که‌ می‌توان در زمره اهمیت‌های فضای سبز در نظر گرفت، فرهنگ بهبود روابط بین انسان‌هاست. ایجاد پارک‌های سبز و جنگل‌های مصنوعی در محیط‌های شهری، می‌تواند دوستان، آشنایان و افراد را در کنار یکدیگر جمع کند و روابط بهتری را بین آن‌ها برقرار کند.

این روزها با توجه به حضور ویروس ناشناس کرونا و با توجه به تحقیقات انجام شده در زمینه روش‌های انتقال آن، محیط‌های بسته را یکی از مکان‌های پر خطر در نظر می‌گیرند. به همین منظور شاید بهتر باشد در صورتی که افراد تمایل به ملاقات یکدیگر  دارند، مکان‌های سبز و طبیعت‌های درون شهری را برای قرار‌های تفریحی و حتی کاری خود در نظر بگیرند.

حفاظت از محیطهای سبز شهری:

این روزها درباره اهمیت محیط زیست و میزان عملکرد‌های منفی انسان‌ها بر علیه آن را شنیده‌اید. اما امروز در این مقاله متوجه شدیم که حتی درختان و گیاهانی که در فضاهای شهری و اماکن عمومی و انسانی قرار دارند نیز دارای اهمیت هستند و باید‌ به آن‌ها توجه کرد.

اعمال ناشایست انسان‌ها مانند پراکنده کردن زباله‌ها، انداختن فیلتر‌های سیگار بر روی زمین، آسیب زدن به درختان در پارک‌ها و سایر مکان‌ها و یا هر عملی که منجر به تخریب محیط‌های سبز عمومی شود، بدون محدودیت انجام می‌شود؛ بدون اینکه افراد بدانند چه آسیبی به خود می‌رسانند.

بهتر است بیشتر از گذشته هوای محیط‌های سبز اطرافمان را داشته باشیم.

سخن پایانی:

محیط‌های سبز حتی اگر به کمک انسان‌ها در محیط‌های شهری ایجاد شوند، ارزشمند هستند و اهمیت بسیاری دارند. برخی از مواردی که طبیعت موجود در جوامع را دارای ارزش و اعتبار می‌کند در مطالب فوق مطالعه کردیم.

احتمالا دانستید که در صورتی که با چنین فضایی، زیبایی محیط‌های شهری تضمین نمی‌شد، ممکن بود آسیب‌های بسیاری در جوامع ایجاد شود. به همین دلیل باید بگوییم که سعی کنید محیط‌های سبز اطراف زندگی‌تان را بیشتر مورد تکریم قرار دهید‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *