اهمیت یادگیری ترفند های زبان بدن در سخنرانی ها و صحبت کردن

چگونه از زبان بدن در صحبت کردن و سخنرانی‌ها برای تاثیر گذاری استفاده کنیم

همه چیز درباره تاثیر زبان بدن و ترفند های آن

یکی از بخش‌های جذاب برای برقراری ارتباط، زبان بدن است که در سخنرانی ها نقش مهمی را ایفا میکند زبان بدن در واقع نوعی ارتباط غیر کلامی است که می‌تواند در بخش‌های مختلف یک رابطه، تاثیر داشته باشد.

اما زبان بدن چیست؟! آیا می‌توان از این زبان در هنگام صحبت کردن بهره برد؟! چگونه می‌توان به کمک زبان بدن در هنگام سخنرانی، بیشتر تاثیرگذار بود؟!

در این بخش از مقالات توانیتو به موضوعی پرداخته‌ایم که هنگام برقراری ارتباط با دیگران، به کمک شما خواهد آمد. به شما توصیه می‌کنیم این مطلب جذاب و کاربردی را از دست ندهید. اگر از جمله افرادی هستید که به این موضوع علاقه بسیار زیادی دارید میتوانید با گرفتن یه مشاوره آنلاین اطلاعات بیشتری درباره این موضوع بسیار مهم کسب کنید و برای آموختن آن راهنمایی بگیرد.

زبان بدن چیست؟!

احتمالا تا به حال دقت کرده‌اید زمانی که فردی در حال سخن گفتن است از دست‌ها و حالات چهره‌اش، برای بیان احساساتش بهره می‌برد. یا احتمالا برایتان پیش آمده باشد، زمانی که در حال گفت و گو با فردی هستید، متوجه‌ شوید که او سعی در دروغ گفتن دارد. احتمالا چیزی که باعث می‌شود متوجه این موضوع شوید حالت چهره و حرکات بدن فرد است، نه گفته‌های او.

زبان بدن یا body language، به حالات و رفتار‌هایی گفته می‌شود که فرد هنگام صحبت کردن و یا ارتباط با دیگران از آن‌ها استفاده می‌کند. این رفتار‌های غیر کلامی، می‌تواند نظرات و احساسات فرد را بهتر نشان دهد.

زبان بدن شامل امور مختلف مثل حرکات دست، حالت صورت  یا نوع نشستن و ایستادن می‌شود. حتی حالت صحبت کردن هم نشان دهنده احساسات و نظرات فرد است.

اهمیت زبان بدن

همانطور که در مطالب بالا توضیح دادیم، زبان بدن می‌تواند نظرات و احساسات فرد را راحت‌تر به فرد مقابل تفهیم کند. علاوه بر این مورد شما به سادگی می‌توانید از این روش در جهت رسیدن به خواسته‌های خودتان قدم بردارید! شاید این جمله در ابتدا کلیشه‌ای به نظر برسد؛ اما همانطور که در هنگام صحبت کردن، استفاده از کلمات مناسب، در موثر بودن کلام تاثیر دارد، زبان بدن هم در ایجاد یک ارتباط خوب موثر خواهد بود.

زمانی که شما حالات و رفتار‌های کنترل شده و مناسبی را به کار ببرید، می‌توانید خواسته‌های خود را بهتر به فرد مقابل برسانید، صمیمی‌تر به نظر برسید، منظور خود را راحت‌تر تفهیم کنید و در شرایط لازم عدم تمایل خود در رابطه را نشان دهید.

اهمیت زبان بدن در روانشناسی به اندازه‌ای زیاد است که توصیه می‌شود در امور مختلف، به جای مکاتبه و یا تماس‌های غیر حضوری، از روابط رو در رو استفاده کنید.

اگرچه بسیاری از رفتار‌های انسان در هنگام برقراری ارتباط کاملا غریزی است، اما می‌توان این حالت‌‌ها را برای ایجاد روابط بهتر، کنترل و یا تصحیح کرد. در ادامه درباره تاثیر زبان بدن در سخنرانی‌ ها و افزایش قدرت کلام صحبت می‌کنیم.

تاثیر زبان بدن در سخنرانی‌ها

برای اینکه یک سخنرانی موثر‌تر باشد، باید گفتار سخنران برای مخاطبان جذابیت داشته باشد. برای ایجاد این شرایط، علاوه بر استفاده از جملات مناسب، باید از حالات و رفتار‌های کنترل‌شده استفاده کنیم.

حتی شاید بتوان گفت که تاثیر لحن و تن صدا و همچنین زبان بدن در اولویت نسبت به محتوای سخن باشد! بنابراین با توجه به اهمیت این مورد باید دقت کنید که توجه افراد را با کمک زبان بدن به محتوای سخن جلب کنید.

روش‌های مختلفی وجود دارد که بتوانید از آن‌ها در این راه کمک بگیرد. ارتباط چشمی، لحن صحبت کردن، استفاده مناسب از دست‌ها، شوخ‌طبعی، تن صدا و… مثال‌هایی هستند که باید از آن‌ها به طور درست استفاده کنید.

به ثانیه‌های نخستین دقت کنید

فراموش نکنید که تاثیری که در ابتدا بر روی مخاطبان می‌گذارید می‌تواند سرنوشت سخنرانی شما را تا حدودی مشخص کند. بنابراین باید در همان ابتدا تا حدودی توجه همه را جلب کنید.

چطور می‌توان این کار را انجام داد؟! پاسخ این سوال بسیار ساده است. لبخند زدن معجزه می‌کند. پس چانه خود را بالا بگیرید و سعی کنید لبخندی ملیح بر لب داشته باشید.  فراموش نکنید که باید مسلط به نظر برسید تا افراد بیشتر به شما و محتوای سخنان شما توجه کنند.

اینکه نخستین جمله شما چطور می‌تواند توجه افراد را به مطلب اصلی جلب کند، بسیار مهم است. سوالی چالشی و یا یک خبر شگفت‌آور در زمینه مورد نظر، حتما تاثیر خواهد داشت.

اگر احساس کردید به مطلب تسلط ندارید باید چه کار کنید!؟

فراموش نکنید که به هیچ عنوان نباید به مخاطب نشان دهید که احساس ضعف می‌کنید و تسلط شما به موضوع به اندازه کافی نیست. احتمالا زمانی که تصمیم به سخنرانی و یا صحبت کردن در یک جمعی گرفتید، به اندازه کافی به خودتان اطمینان داشتید. پس در صورتی که احساس کردید تسلط ندارید، فراموش نکنید که تنها به خاطر هیجان و استرس زیاد این احساس به شما دست داده است. بنابراین اگر کمی پیش بروید قطعا فرمان را به دست خواهید گرفت. پس بدون نگرانی و با اعتماد به نفس بالا کار خود را شروع کنید. این کار باعث می‌شود یک حرفه‌ای به نظر برسید‌!

چگونه بایستیم و از دستان خود چگونه استفاده کنیم؟!

بهتر است در صاف‌ترین حالت ممکن بایستید. سعی کنید شانه‌های خود را به سمت عقب ببرید و پاهای خود را در حالتی کاملا کشیده و صاف قرار دهید. این کار باعث می‌شود مخاطب به شما بیشتر اعتماد کند.

مواقعی که به صورت ایستاده هستید کمی پاهای خود را از یکدیگر فاصله دهید. اما فراموش نکنید که دائما در یک نقطه ایستادن کار درستی نیست. باید گاهی به سمت مخاطبان حرکت کنید. این کار تا حدودی باعث می‌شود مخاطب با شما احساس نزدیکی بیشتری کند.

اگر قصد سخنرانی در یک جمعی را دارید حتما باید بدانید که اگر دستان شما در این سخنرانی بدون استفاده باشند، شما بازنده خواهید بود! پس سعی کنید تا جایی که می‌توانید از دستان خود برای جلب مخاطبان به موضوع استفاده کنید.

دستان شما تا حدودی می‌توانند احساسات شما را به مخاطبان نشان دهند. هرچه بیشتر در زمینه تمرین کنید بیشتر می‌توانید به وسیله دست‌هایتان مخاطبان را جذب خود کنید.

سخن پایانی

اینکه چگونه بتوانیم نظرات و احساسات خود را به وسیله اندام و حالات‌های رفتاری‌مان به دیگران نشان دهیم یکی از مهم‌ترین مسائل در زمینه ارتباط با دیگران است. به طور کلی استفاده از زبان بدن از نظر روانشناسی بر روی رفتار ما تاثیر زیادی دارد.

بنابراین در صورتی که تمایل دارید روابط خود را به گونه موثرتری کنترل کنید، باید تا حدود زیادی مهارت زبان بدن را در خودتان تقویت کنید. اگر در این زمبنه نیاز به مشاوره دارید میتوانید از مشاوران ما در سایت توانیتو مشورت کنید تا مهارت لازم را کسب کنید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *