تاریخچه اختراع ویلچر

یکی از وسایلی که امروزه به عنوان ادوات ساده سازی زندگی افراد دارای معلولیت به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد، صندلی چرخدار است. صندلی چرخدار برای افرادی که دارای محدودیت‌ها و یا معلولیت‌های حرکتی هستند، استفاده می‌شود. افرادی که موقتا به علت آسیب‌هایی در ناحیه پا دچار مشکل هستند و یا افرادی که دارای معلولیت‌های حرکتی شدید هستند و به صورت دائم توانایی حرکت کردن ندارند، با استفاده از صندلی چرخدار می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهند.

بنابراین به نظر می‌رسد که اختراع و پیشرفت‌هایی که در راستای بهبود آن انجام شد، بسیار برای بشریت پر ارزش است‌.

اولین‌‌ بار چه کسی و در چه زمانی به تولید اولین صندلی چرخدار پرداخت؟ اولین صندلی چرخدار در کجا مورد استفاده قرار گرفت؟!

با این بخش از مقالات توانیتو همراه باشید تا درباره تاریخچه اختراع ویلچر بیشتر بدانید.

توانیتو یکی از پرکاربردترین سایت‌های خدماتی است که با در نظر گرفتن انواع مشکلات افراد دارای معلولیت، سالمندان و یا مسائل بهداشتی درمانی افراد دیگر، به خدمت به بازدید کنندگان آن می‌پردازد. در صورت تمایل می‌توانید با مراجعه به این سایت، مشکلات بهداشتی پزشکی خود را به سادگی و به صورت آنلاین بررسی کنید و به درمان آن بپردازید.

ویلچر چیست؟!

صندلی چرخدار یا به اصطلاح پر طرفدارتر، ویلچر، وسیله‌ای است که برای افرادی که در راه رفتن توانایی کمی دارند یا ناتوان هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله راه را برای افراد دارای معلولیت‌های موقت و یا دائم هموار می‌کند. علاوه بر آن امنیت را برای این افراد به ارمغان می‌آورد.

طراحی این وسیله به گونه‌ای است با وجود سطح صافی که دارد فرد می‌تواند بر روی آن بنشیند و دو چرخ بزرگی که در عقب آن و دو چرخ کوچک در جلو آن تعبیه شده است، سهولت در حرکت را ایجاد می‌کند. در این صندلی، برای امنیت و راحتی بیشتر فرد، پشتی برای تکیه دادن، استراحتگاه پا، دسته‌هایی برای حرکت دادن چرخ‌ها قرار گرفته است. علاوه بر آن دسته‌ای در پشت این صندلی واقع شده است که فردی ثانی بتواند صندلی را به کمک آن حرکت دهد.

تاریخچه صندلی چرخدار

پس ساخت صندلی و چرخ، یونانیان باستان و چینی‌ها با ترکیب این دو توانستند اولین استفاده‌ها را به عنوان ویلچر از آن بکنند. یونانیان باستان در آن زمان برای انتقال افرادی که توانایی حرکت نداشتند از تخته‌هایی که چرخ‌هایی بر روی آن تعبیه شده بود، استفاده می‌کردند. همچنین می‌توان گفت حدود ۵۲۵ سال قبل از میلاد نیز در چین از وسایلی به عنوان صندلی چرخدار استفاده می‌کردند.

پس از آن اولین ویلچر که ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت مربوط به سال ۱۵۹۵ و برای شخص فیلیپ دوم در اسپانیا بود. از سازنده این ویلچر نامی در جایی برده نشده است. این وسیله دارای استراحتگاهی برای پا بود و دسته‌ای برای حرکت دادن آن توسط فرد دیگر بر روی آن قرار داشت. علاوه بر آن، در سال ۱۶۵۵ استفان فلرفر که فردی ساعت ساز بود بر روی چوبه‌ای بعلاوه سه چرخ ساخت. در این وسیله دسته‌ای در جلو چرخ‌ها برای حرکت دادن این وسیله توسط خود فرد و بدون نیاز به فرد دیگری تعبیه شده بود.

علاوه بر آن، اولین ویلچری که رسما مورد استفاده قرار گرفت، در شهری به نام bath و توسط فردی به نام جان‌ داوسون ساخته شده بود و مورد استفاده عموم قرار گرفت. ظاهر آن تقریبا شبیه همان چیزی است که امروزه افراد از آن استفاده می‌کنند. طراحی این صندلی به گونه‌ای مناسب بود که پس از فروش بسیار زیاد آن، استفاده از انواع مشابه آن با طراحی مختلف، منسوخ شد.

صندلی‌های بث ایراداتی مانند عدم راحتی داشت که به مرور و در سال‌های آتی به حل آن پرداخته شد. به عنوان مثال در سال ۱۸۷۵ برای صندلی‌های چرخ‌دار لاستیک‌های پلاستیکی و سبک تعبیه شد که توانست طراحی این صندلی‌ها را سبک‌تر و استفاده از آن را راحت‌تر کرد.

اولین ویلچر موتوری در شهر لندن و در سال ۱۹۱۶ ساخته شد. ویلچر موتوری ساخته شده با قرار دادن موتوری با ۱.۷۵ اسب بخار، بر روی بدنه‌ای مانند ویلچرهای ضعیف سابق ساخته شد. همانطور که از شرایط ساخت این صندلی چرخدار موتوری پیداست، وسیله قابل استفاده‌ای نبود و زیاد مورد توجه قرار نگرفت. یکی از علت‌های شکست این طرح، ناتوانی در استفاده داخلی از این ویلچر بود.

یکی از طراحی‌ها و پیشرفت‌های بزرگ در زمینه ساخت ویلچر، اختراع ویلچر تاشو توسط فردی به نام هری جنینگز بود. ساخت این شیوه توانست الهام عالی برای طراحی صندلی‌های چرخداری که امروزه مورد استفاده قرار می‌دهیم باشد. اگرچه هری جنینگز در آن زمان به تقلب در قیمت‌ها متهم گردید، اما قبل از آن، برای اختراع و ساخت این وسیله بسیار با موفقیت رو به رو شده بود و توانست بود بازار را از دست رقیبان خارج کند.

در زمان جنگ جهانی دوم، فردی کانادایی به نام جورج کلین، برای ارائه خدمات به پزشکان و کمک به جانبازان جنگ جهانی، ویلچر برقی را ابداع نمود. اختراع جورج کلین به اندازه‌ای موفق شد و مورد توجه قرار گرفت که در سال‌های آتی توانست به تولید انبوه برسد و مورد استفاده سایر مشتریان نیز قرار بگیرد. تولید این محصول توسط شرکت هری جنینگز مورد فروش قرار گرفت.

پس از گذشت سال‌ها، جان دانگو و برین گت، توانستند تحول نوینی در زمینه ساخت صندلی چرخدار ایجاد کنند. آن‌ها برای افراد دارای معلولیت‌های ذهنی و یا افرادی که بنا به هر دلیلی قادر به کنترل صندلی چرخدار خود را نداشتند، وسیله‌ای را طراحی کردند که با وارد کردن آن به مغز فرد مورد نظر و انتقال آن به کامپیوتر، بتوانند توسط دستورات ذهنی فرد به کامپیوتر، صندلی چرخدار را هدایت کنند.

سخن پایانی

در این بخش از مقالات توانیتو به صحبت درباره صندلی چرخدار یکی از بزرگ‌ ترین و مورد استفاده‌ ترین اختراعات بشر پرداختیم. تاریخچه ساخت این وسیله به زمان‌های بسیار دور باز می‌گردد. می‌توان گفت که از هنگامی که انسان‌ها دانستند با ترکیب صندلی و چرخ می‌توانند وسیله‌ای برای حرکت خود بسازند ویلچر اختراع شده بود. پس از ساخت ویلچر توسط انسان‌ها با گذشت زمان این وسیله رو به تکامل است و حتی امروزه نیز شاهد تحولات و تکامل‌هایی در زمینه ساخت این ابزار هستیم. همه این تکامل‌ها و پیشرفت‌ها برای راحتی بیشتر افراد دارای معلولیت و امنیت مضاعف برای آن‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *