تاریخ پزشکی سردرد

سر درد یکی از مشکلات شایع است که در جامعه، افراد بیشماری آن را تجربه می‌کنند. این بیماری ممکن است در فرد به صورت مزمن درآمده علاوه بر آن می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود.‌ بنابراین این مشکل می‌تواند بنا به علت خستگی‌های شدید باشد و یا در بعضی از افراد ممکن است مربوط به بیماری بزرگ‌تری باشد.

در این بخش از مقالات توانیتو، درباره یکی از جالب‌ترین داستان‌های سرگذشت صحبت کنیم. شاید تاکنون به تاریخچه سردرد نیندیشیده باشید. اما ما تصمیم داریم در این مورد اطلاعات جالبی به شما بدهیم.

پیشنهاد می‌کنیم ادامه این‌ مطلب را از دست ندهید.

میگرن چیست؟!

میگرن بیماری مزمنی است که در بسیاری از افراد جامعه دیده می‌شود. این بیماری با نشانه‌های مختلف خود را نشان می‌دهد که مهم‌ترین آن سردرد است.

علاوه بر موارد فوق، میگرن می‌تواند توسط نشانه‌های دیگری مانند اختلال در صحبت کردن، گر گرفتی، اشکال در بینایی و احساس سوزن سوزن شدن بدن، خود را بروز دهد.

به طور کلی افراد سردرد‌های میگرن را به صورت کوبیدن‌های ممتد و یا ضربان دار توصیف می‌کنند. علاوه بر این موارد این درد می‌تواند برای فرد حالت ناتوان کننده هم داشته باشد.

در بعضی از افراد میگرن به صورت مزمن و کسل کننده دارد که می‌تواند مانع از تمرکز در هنگام کار شود.

سر در‌دهای میگرن معمولا بر روی پیشانی روی می‌دهد. اما در برخی از افراد، زمانی که سردرد‌ها شدت پیدا‌ می‌کنند، در دو سمت سر فرد مشاهده می‌شوند.

سر درد در دوران باستان

در زمان‌های گذشته حدود ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد، در دوران باستان، عمل‌های جراحی‌های مغز و اعصاب به صور‌ت‌های کاملا مبتدی انجام می‌شد. جمجمه‌های دوران‌ گذشته نشان می‌دهد که جراحی‌هایی مانند برداشتن بخشی از استخوان جمجمه، به طور فراگیر در آن زمان انجام می‌شده است.

احتمالا در زمان گذشته، جهت آزاد سازی انرژی‌های منفی و  ارواح شیطانی از سر، روش‌هایی مورد مطالعه قرار می‌گرفته است. در واقع انسان‌های گذشته معتقد بودند، این انرژی شیطانی باعث ایجاد سردرد‌ها و اختلالاتی مانند صرع می‌شوند.

فردی به نام ویلیام هاروی، برای فردی که به میگرن غیر قابل تحمل مبتلا بود، ترپاناسیون یا ایجاد سوراخ در جمجمه را پیشنهاد کرد.

چند صد سال قبل از میلاد، بقراط کسی بود که اولین بار علائم بصری میگرن را شرح داد.

او پس از اینکه نوری درخشان را در چشم راست فرد تاباند، درد شدید سر در ناحیه‌ای خاص شروع شده و سپس درد، به سر و گردن نیز امتداد یافت.

علاوه بر مورد فوق، بقراط اولین بار ارتباطی را بین سردرد و برخی از فعالیت‌های روزانه، مانند ورزش و یا مقاربت توضیح داد.

در دوران گذشته، برخی سر درد‌ها را به اختلالات گوارش و جریان‌های صفرا مرتبط می‌کردند.

بنابراین بقراط کسی بود که در آن زمان، میگرن را به بخارات افزایش یافته در معده مرتبط ساخت و متوجه شد که تخلیه معده توسط استفراغ می‌تواند سردرد را تا حدودی کاهش دهد.

اولین بار چه کسی از میگرن سخن گفت؟

میگرن کلمه‌ای بود که اولین بار، برای حملات درد در یک ناحیه سر به کار برده شد. این لغت و این کشف بزرگ پزشکی اولین بار توسط فردی یونانی به نام آریتایوس انجام شد. در آن زمان برای این پزشک یونانی صحبت درباره بروز علائم میگرن بسیار مورد توجه واقع شد. لغت میگرن در ابتدا به واسطه کلمه یونانی hemicranias که مفهوم نصفه جمجمه را در بر داشت به وجود آمد.

میگرن در عصر علمی

Portrait of frustrated young man over grey background

در قرن هفدهم، اولین بار فردی به نام توماس ویلیس، با توجه به مشاهدات بسیاری که بر روی میگرن انجام داد، به اصطلاحی به نام عصب شناسی اشاره کرد‌. او میگرن را به عوامل متعددی مانند وراثت، رژیم‌های غذایی شخص و یا تغییرات‌ آب و هوایی مرتبط ساخت‌.

پس از آن، توماس ویلیس، بین میگرن و گشاد شدن عروق،‌ رابطه‌ای تنگاتنگ مشاهده کرد‌. به نظر او، اسپاسم‌های صعودی در عروق می‌تواند باعث ایجاد سردرد‌های میگرنی شود.

یک قرن پس از توماس ویلیس، پدربزرگ چارلز داروین، اراسموس داروین نظریه گشاد شدن عروق و ارتباط آن با سر درد را پذیرفته‌ و نتیجتا درمانی به وسیله سانتریفیوژ را ارائه داد.

پس از اراسموس داروین، در اواخر قرن نوزدهم، فردی به نام گروس، عصب شناس و پزشک بزرگ و برجسته آن‌ زمان‌ محسوب می‌شود. وی تاثیر رژیم‌ غذایی برای درمان میگرن را مورد توجه قرار داد. درمان‌هایی که وی برای سردرد پیشنهاد کرد، ماری‌جوانا و محلول نیترو گلیسیرین در الکل بود که توانست تا حدودی درد‌های میگرن را کاهش دهد.

میگرن و رواج آن‌ در میان زنان

Shot of a young woman experiencing a bad headache while relaxing at home

در سال‌های گذشته یکی از نکاتی که درباره میگرن مورد توجه قرار می‌گرفت، ارتباط بین مادر بودن و سردرد‌های میگرن‌ بود‌. برخی از پزشکان‌ سردرد را به مادرانی که با خواب ناکافی، شیردهی دائم به نوزادان، کار و فعالیت زیاد و علائم و نشانه‌های سوء تغذیه مرتبط می‌ساختند. بنابراین در آن زمان بسیاری از پزشکان تعداد بسیاری زیادی از زنانی را که به میگرن مبتلا بودند مورد آزمایش و بررسی قرار دادند.

متاسفانه امری که در زمان گذشته وجود داشت، این بود که زنانی که دچار سردرد‌های مکرر می‌شدند به علت‌های گوناگون مورد تمسخر دیگران‌ واقع می‌شدند و علاوه بر آن سردرد برای آن‌ها حکم تابو را داشت.

متاسفانه در آن زمان، بسیاری از افراد، سردرد‌های میگرن را لزوما به زنان نسبت می‌داند چرا که به نظر آن‌ها، این زنان برای قبول نقش زنانه و جنسی، هنوز مهیا نشده بودند.

دکتر هارولد ولف به عنوان پزشک مغز و اعصاب، فکر می‌کرد زنانی که دچار این بیماری هستند، روابط جنسی خود را تنها به عنوان یک رابطه مشروع در ازدواج تلقی می‌کردند. بنابراین در بیشتر موارد از این رابطه رنج برده و متنفر می‌شدند.

سخن پایانی

در این بخش از مقالات توانیتو به بررسی یکی از جالب‌ترین داستان‌های تاریخی پرداخته‌ایم. تاریخچه سردرد و میگرن که احتمالا تا کنون توجهی به آن‌ نکرده‌اید می‌تواند برایتان جالب باشد.

عموما سردرد یکی از مشکلاتی است که تعداد زیادی از افراد جامعه به آن‌ مبتلا هستند. به این دلیل که سردرد می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، در صورتی که نوع سردرد شما با میگرن متفاوت است و مدت زیادی برای شما مشکل آفرین بوده است، حتما به پزشک مربوطه مراجعه کرده و از طریق آزمایش، علت آن را جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *