تعریف معلولیت

معلول و معلولیت (ناتوانی) چیست؟

معلولییت قابل‌درمان با هیچ روشی نیست البته باوجود سرعت پیشرفت علم، می‌توان امیدوار بود که معلولیت هم در آینده قابل‌درمان باشد. اصولاً هر بیماری و یا ضعفی که برای انسان‌های زنده به وجود می‌آید و باعث رنجش انسان می‌شود، ممکن است با تدابیر پزشکی و کلینیکی یا با استفاده از دارو یا حرکت‌درمانی حل شود و فرد مبتلابه آن بیماری از آن خلاص شود؛ اما معلولیت کاملاً برعکس این موضوع است .

به زبان ساده و کلی معلولیت یک ناتوانی است که به‌هیچ‌عنوان قابل برطرف کردن نیست و فردی که به معلولیت دچار می‌شود باید تا آخر عمر خود با آن دست‌وپنجه نرم کند. معمولاً اشخاصی که دچار معلولیت هستند توانایی‌های ذهنی و سلامتی روانشان، حداقل شش ماه از استاندارد سن آن‌ها انحراف دارد و همین دلیل باعث می‌شود که این‌چنین مشکلاتی برای آن‌ها به وجود بیاید.

چه میزان از مردم جهان معلول می‌باشند؟

معلولیت یا همان ناتوانی عارضه‌ای کاملاً طبیعی و اجتماعی در جهان است و شما می‌توانید آن را در هر جامعه‌ای به‌صورت های متفاوت مشاهده کنید. طبق آمار رسمی درصد قابل‌توجهی از مردم جهان به این عارضه گرفتارشده‌اند و در جهان زندگی می‌کنند. بر اساس آخرین آمار منتشرشده از سازمان بهداشت جهانی در سال جدید، ده درصد از کل مردم جهان به انواع مختلف معلولیت گرفتار می‌باشند. ده درصد، واقعاً رقم قابل‌توجهی است و نشان می‌دهد که معلولین در جهان بسیار زیاد هستند. برای این‌که بهتر با این موضوع آشنا شوید، بهتر است بگوییم که کل جمعیت ایران، فقط یک درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد.

معلولین به مراقبت بیشتری نیاز دارند

معلولین مانند افراد عادی شاید نتوانند تمام‌کارهای خود را انجام بدهند و به همین دلیل هم از طرف خانواده و هم از طرف جامعه و دولت و ارگان‌های مختلف به مراقبت بسیار ویژه‌تری نیاز دارند و انسان‌ها باید در برخورد با معلولین، نهایت دقت را به خرج دهند تا باعث نشوند که معلولین فکر کنند که از کل جامعه جدا بوده و کسی به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهد. طی سال‌های اخیر و با پیشرفت علم در تمام زمینه‌ها، زندگی معلولین هم آسان‌تر شده است و امروزه معلولین می‌توانند بسیار راحت‌تر از گذشته پا به جامعه گذارند.

پیشرفت‌هایی در علوم مختلف مانند پزشکی، تربیت‌بدنی، جامعه‌شناسی، روانشناسی و … باعث شده‌اند که درک و شناخت مردم از افراد معلول بالا برود و به همین دلیل در هنگام مواجه با معلولان بهترین رفتار را از خود نشان دهند. لازم به ذکر است که مجموع این پیشرفت‌ها باعث می‌شود که معلولین در جامعه احساس بسیار راحتی داشته باشند و هیچ‌وقت فکر نکنند که سربار جامعه و یا خانواده خود هستند.

معلولین به چه امکاناتی نیاز دارند؟

افراد سالم می‌توانند به هر صورتی کار خود را انجام بدهند و به انجام دادن انواع مختلف فعالیت‌ها در هرکجا مشغول شوند، مثلاً می‌توانند بدون هیچ مشکلی از پله‌ها بالا روند یا سوار هر ماشینی شوند اما معلولین قادر به انجام چنین کاری نیستند و به امکانات خاص و ویژه‌ای نیاز دارند. به همین دلیل است که باید همه ارگان‌ها دست‌به‌دست هم بدهند تا بهترین و ایده آل ترین امکانات را برای افراد معلول درست کنند.

ازآنجایی‌که معلولیت دارای انواع مختلف می‌باشد، این امکانات هم می‌توانند بسته به نوع معلولیت متفاوت باشند اما امکاناتی که در زیر نام می‌بریم از آن امکاناتی هستند که هر معلولی ممکن است نیاز داشته باشد:

  • مسکن مناسب بسته به نیاز فرد ناتوان، فراهم آوردن وسایل بهداشتی مناسب، وجود وسایل و امکانات آموزشی مناسب که توانایی رفع نیازهای معلول را داشته باشند، وجود مکانی برای گذراندن اوقات فراغت بدون هیچ مشکل و محدودیتی، وجود شغل مناسب برای دوری از افکاری که به سراغ افراد معلول می‌آیند، وجود وسایل حمل‌ونقل برای معلولین به صورتی که افراد معلول در آن‌ها راحت باشند و اذیت نشوند (برای مثال اتومبیل‌هایی وجود دارند که مختص افراد قطع نخاعی طراحی‌شده‌اند و همچنین افرادی می‌توانند در این خودروها، احساس بسیار راحتی داشته باشند).

چرا افراد معلول بیشتر از افراد سالم به ورزش نیاز دارند؟

در تهیه و فراهم آوردن امکانات ورزشی برای معلولین باید نهایت تلاش را به خرج داد تا افراد معلول بتوانند نیازهای حرکتی بدن خود را با آن وسایل رفع کنند. افرادی که دارای بدنی سالم هستند می‌توانند با فعالیت‌هایی که در طول روز انجام می‌دهند، بدون آن‌که خودشان هم بدانند نیازهای حرکتی بدن خود را تأمین کنند و ممکن است نیاز بسیار کمی به ورزش داشته باشند اما ازآنجاکه بیشتر افراد معلول قادر به انجام چنین کارهایی نیستند قطعاً باید وسایلی برای آن‌ها فراهم شود که بتوانند نیازهای حرکتی بدن خود را رفع کنند.

معلولیت دارای انواع مختلف است

هر بیماری در جهان دارای انواع مختلفی است و معلولیت هم از این قاعده استثناء نیست و تاکنون انواع بسیار زیادی از معلولیت‌ها شناخته شدند. اگر بخواهیم معلولیت‌ها را به‌صورت کلی تقسیم کنیم، می‌توانیم آن‌ها را در سه دسته مختلف قرار بدهیم:

  • معلولین حسی
  • معلولین ذهنی و روانی
  • معلولین جسمی و حرکتی

سه مورد بالا، از دسته‌بندی کلی معلولیت‌ها هستند و معلولیت‌ها در این گروه‌ها قرار می‌گیرند. علائم و تأثیراتی که این معلولیت‌ها بر روی فرد موردنظر می‌گذارند باهم متفاوت است.

  • معلولین حسی چه کسانی هستند؟

افرادی که در دسته معلولین حسی قرار می‌گیرند اغلب به کم شنوایی، ناشنوایی، کم بینایی و نابینایی مبتلا می‌شوند و در کل آن‌ها را به دودسته معلولین شنوایی و معلولین بینایی تقسیم می‌کنند.

  • معلولین ذهنی و روانی چه کسانی هستند؟

افرادی که در دسته معلولین ذهنی و روانی قرار می‌گیرند ممکن است به هرکدام از مشکلات زیر مبتلا باشند:

  • وجود اختلالات رفتاری
  • وجود مشکلات روانی
  • عقب‌ماندگی ذهنی
  • معلولین جسمی و حرکتی

افرادی که به این نوع معلولیت دچار می‌شوند دارای اختلالات جسمی می‌باشند و دارای مشکلاتی درحرکت و وضعیت و شکل جسم خود هستند و همین اختلالات، مشکلات بسیار زیادی را برای آن‌ها به وجود می‌آورند.

 

ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه

دسته‌ها

بایگانی