تفاوت مراقب و پرستار برای افراد دارای معلولیت

برخی از اوقات والدین و سرپرستان افراد دارای معلولیت، توانایی و زمان مراقبت و نگهداری از این افراد را ندارند، این در حالی است که، افراد دارای معلولیت، در خیلی از مواقع نیاز به نگهداری، به کمک یک فرد متخصص دارند. کمکی که فرد متخصص برای این افراد خواهد داشت می‌تواند به گونه‌ای باشد که افراد دارای معلولیت شرایط بهبود را تجربه کنند‌.

همچنین پرستاران و یا به عبارتی افراد متخصص برای این امور، می‌توانند وخامت شرایط افراد دارای معلولیت را کاهش داده و در جهت کمک برای بازگشت این افراد به روال عادی زندگیشان اقدام کنند. در ادامه این مطلب، با توانیتو همراه باشید تا بیشتر درباره تفاوت مراقبت برای افراد دارای معلولیت و پرستاری از آن‌ها بدانید.

افراد دارای معلولیت

افراد دارای معلولیت، دارای محدودیت‌هایی از نظر جسمانی و یا ذهنی هستند. این افراد به طور عادی و در زندگی روزانه خود به کمک سایر افراد جامعه نیازمند هستند تا بتوانند با محیط اطراف خود هماهنگ شوند. این در حالی است که تصور از کار افتادگی این افراد مناسب نیست. با این حال باید توجه داشته باشید که افراد دارای معلولیتی که براثر حادثه‌، دچار انواع معلولیت شده‌اند، از نظر روحی بسیار آسیب‌پذیر تر از افرادی هستند که به صورت ژنتیکی و مادرزادی دچار مشکلات مربوط به معلولیت می‌باشند. تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که به طور کلی تنها ۲۰ درصد افراد دارای معلولیت، به واسطه ژنتیک و از ابتدای زندگی دچار معلولیت شده‌اند.

مراقبت از افراد دارای معلولیت

به طور کلی باید بگوییم که مراقبت از افراد دارای معلولیت، یک امر همیشگی می‌باشد و لازمه انجام آن، عشق به انجام این کار است. مراقبت از این افراد متفاوت از پرستاری از آن‌ها و هم‌چنین متفاوت از نگهدار آن‌ها می‌باشد.

تفاوت مراقبت از افراد دارای معلولیت با پرستار این افراد در این مورد می‌باشد که مراقبین این افراد توانایی ارائه خدمات پزشکی به آن‌ها را ندارند، و این امر به صورت انحصاری مختص پرستارانی می‌باشد که، در این زمینه آموزش لازم را دیده باشند. در غیر از این مورد، مراقبین افراد دارای معلولیت، سایر فعالیت‌های لازم برای نگه‌داری از آن‌ها را دارند.

همچنین تفاوت مراقب با نگهدار برای افراد دارای معلولیت در این مورد می‌باشد که، مراقبین آن‌ها تجربه بیشتری در این زمینه دارند و توانایی آن‌ها نسبت به مراقبت از افراد دارای معلولیت بیشتر است.

 مراقبت از افراد دارای معلولیت

قبل از هرچیز باید بگوییم افرادی که به عنوان مراقب برای افراد دارای معلولیت انتخاب می‌شوند، باید به گونه‌ای باشند که توانایی تحمل شرایط سخت این شغل را دارا باشند و بتوانند با ویژگی‌های این افراد به خوبی کنار بیایند. در این امر تفاوتی ندارد که مراقب یک کمک بهیار تجربی باشد یا یک بهیار. فرد مراقب باید توانایی مسئولیت در برابر مسائل قید شده در ذیل این مطلب را دارا باشد.

  • بهداشت،

افرادی که برای مراقبت از افراد دارای معلولیت استخدام می‌شوند، در جهت جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بهداشتی در این افراد، باید مواردی مانند، استحمام آن‌ها، وضعیت بهداشت اغذیه برای آن‌ها، شست‌وشو البسه و کمک به تعویض آن‌ها را تحت کنترل داشته باشند. به طور کلی، به طور منظم نیاز‌های بهداشتی آنان را مورد ارزیابی قرار دهند.

  • دارو و درمان

بعضی‌ از افراد دارای معلولیت، نیازمند مصرف به موقع دارو و درمان‌های خاص می‌باشند. بنابراین مراقبین این افراد لازم است جهت کمک به این عزیزان برای مصرف دارو، آموزش‌های لازم را برای نحوه صحیح استفاده آن‌ها، دیده باشند و برای مصرف به موقع آن‌ها احساس مسئولیت داشته باشند.

  • امنیت

از مسائل بسیار مهم برای افراد دارای معلولیت، امنیت‌ آن‌ها می‌باشد. این افراد باید بدانند مراقبین جهت رسیدگی به آن‌ها و برای برآورده کردن نیاز آن‌ها استخدام شده‌اند و لزوما این مسئله به خاطر نیاز‌های اقتصادی مراقبین نمی‌باشد. دانستن این نکته می‌تواند برای اعتماد سازی افراد دارای معلولیت بسیار موثر واقع شود و در کنار مراقب امنیت را لمس کند.

پرستاری از افراد دارای معلولیت

بعضی از افراد دارای معلولیت، نیاز به فردی برای پرستاری دارند. حالا باید پرستار را به شما معرفی کنیم. پرستار در واقع به کسی گفته می‌شود که دارای مدرک پرستاری بوده و همچنین وی باید دوره‌هایی را به عنوان پرستار در بیمارستان گذرانده باشد و سابقه پرستاری از افراد دارای معلولیت را نیز داشته باشد.

همانطور که در نکات فوق ذکر کردیم، فرق بزرگ بین پرستاری و مراقبت از افراد دارای معلولیت در این است که پرستاران سابقه کار در بیمارستان‌ها و مشارکت در امور انواع بیماران را داشته‌اند. این در حالی است که مراقبین تنها وظایف ساده در قبال افراد دارای معلولیت را می‌توانند بر عهده داشته باشند. بنابراین، پرستاری از افراد دارای معلولیت امری بسیار مهم و همچنین نیازمند دانش و تجربه فراوان می‌باشد.

وظایف پرستاران در قبال افراد دارای معلولیت

پرستاران به علت داشتن تخصص و همچنین تحصیلات در این زمینه، می‌توانند، اقداماتی را جهت رسیدگی به وضعیت جسمانی سالمند داشته باشند. این اقدامات گاهی از اوقات می‌تواند نجات دهنده سلامت این عزیزان باشد. این ویژگی پرستاران باعث می‌شود افراد دارای معلولیت و همچنین خانواده‌های این افراد، بتوانند به پرستاران اعتماد کنند.

از جمله رفتارهایی که پرستاران باید در قبال افراد دارای معلولیت داشته باشند، صبوری و ملاحظه می‌باشد. ممکن است افراد دارای معلولیت شرایط سختی را به علت ویژگی‌های رفتاری و محدودیت‌های جسمانی‌شان، برای پرستاران ایجاد کنند، که تنها صبوری می‌تواند برای این شرایط چاره مناسبی باشد. همچنین پرستاران باید ضمن طی کردن دوره‌های آموزش پرستاری، دوره‌های آموزش روان‌شناسی را نیز طی کرده باشند.

چرا که مشکلات روحی و روانی پرستاران می‌تواند برای افراد دارای معلولیت مناسب نباشد. این افراد باید شنود موثر داشته و همچنین از نظر بدنی فعال و سالم باشند. داشتن مهارت‌هایی جهت ارتباط برقرار کردن ویژه با افراد داری معلولیت نیز از نکات مهمی است که باید قبل از استخدام پرستاران به آن توجه داشته باشیم.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا تفاوت فعالیت‌های پرستاران با مراقبان در قبال افراد دارای معلولیت را خواندیم. شما یا عزیزان‌تان با داشتن هر نوع معلولیتی و نیاز به هرکدام از ویژگی‌های مربوط به پرستاران و یا مراقبان، می‌توانید با مراجعه به سایت توانیتو، بستری مناسب برای حل مشکلات و برطرف کردن نیازهای خود و عزیزان‌تان ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *