تنهایی سالمند

تنهایی سالمندان

تنهایی به‌طورکلی و جامعه به یک حس ذهنی خلاصه می‌شود که در همه انسان‌ها قابل‌مشاهده است. اما بسیاری از مردم ممکن است به دلایل مختلف که عمده‌ترین آن برچسب خوردن احساس است از صحبت کردن دربارهٔ این موضوع هراس داشته باشند.

اولین معضل اصلی که سالمندان با آن روبرو می‌شوند تنهایی است. تنهای درد بسیاری را در خود گنجانده است که فهم و درک آن برای افراد جوان و نوجوان و یا میان‌سال گاه قابل‌درک نیست. چراکه تنهایی سالمندان بدون داشتن تقریباً هیچ تفریحی و یا شور و شوق جوانی قابل‌بیان نیست.

تعریف کردن خاطره

تعریف کردن خاطره یکی از راه‌های فرار از تنهایی است که با انجام آن فرد سالمند تا حدی از حس تنها بودن خارج خواهد شد. تعریف کردن خاطره محدود به فرزندان و یا افراد نزدیک نمی‌شود. ازآنجایی‌که سالمندان از سن بالایی برخوردار هستند درنتیجه با سختی‌ها و دشواری‌های بسیاری روبرو شده و مراحل بسیاری از زندگی را پشت سر گذاشته‌اند که با تلخی یا شیرینی خاص خود به پایان رسیده است. این تلخی و شیرینی زندگی همگی جزو خاطرات و تجربیات سالمندان است که تمایل و اشتیاق فراوان برای به اشتراک‌گذاری آن‌ها دارند.

سالمندان که گاها احساس تنهایی می‌کنند به افرادی نیاز دارند تا با آن‌ها هم‌کلام شده و مقداری از تنهایی خود را با آن‌ها صرف کنند. برای پیدا کردن این دسته از افراد نیاز نیست لزوماً از افراد نزدیک خانواده مانند فرزندان و … باشند، بلکه می‌توانند یک جمع دوستانه در پارک‌ها و یا سایر مکان‌ها تشکیل دهند. هرچند اگر این افراد جزو دسته اول باشند سالمند با شادی و اشتیاق بیشتری به این امر پرداخته و علاوه بر اینکه با تعریف کردن خاطرات از تنهایی درخواهد آمد، به پشتوانه‌ای که برای خودساخته نیز افتخار کرده و حس تنها بودن را از بین خواهد برد.

ورزش کردن

ورزش کردن علاوه بر اینکه بدن افراد را مقاوم و سالم نگه می‌دارد، بر روح و روان افراد نیز تأثیرگذار خواهد بود و آن‌ها را تا حدی از تنهایی خارج خواهد کرد. این خارج کردن سالمندان از تنهایی با ورزش کردن باید با ورزش‌هایی همراه باشد که به‌صورت گروهی اتفاق می‌افتد چراکه در حین و هنگام ورزش کردن با افرادی از جنس خودشان هم‌کلام شده و تنهایی‌هایشان را با یکدیگر تقسیم می‌کنند.

تنهایی، بیماری واگیردار

تنهایی افراد سالمند بسیار دردناک‌تر و سخت از تصورات ما است. این افراد برای فرار از تنهایی علاقه فراوان به هم‌صحبت شدن و هم‌کلام شدن با افرادی دارند که آن‌ها را درک کرده و به حرف‌هایشان گوش دهند. این دسته از افراد که به بیماری تنهایی دچار شده‌اند باید به کمک اطرافیان دوباره به اجتماع بازگردند و روابط اجتماعی خود را قوی‌تر از قبل تشکیل دهند.

این روابط اجتماعی سالمندان را از تنهایی نجات داده و همچنین بیماری‌های مختلفی که در پشت این تنهایی پنهان‌شده‌اند نیز از بین خواهند رفت. تنهایی علاوه بر اینکه موجب گوشه‌گیری فرد می‌شود خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های روانی و جسمی به‌ویژه بیماری‌های قلبی را شدت خواهد بخشید. که در کنار همه این بیماری‌ها مرگ پنهان‌شده است که با برطرف کردن تنهایی فرد بر عمر او نیز افزوده خواهد شد.

خطر بروز آلزایمر

همان‌طور که قبل‌تر نیز به آن اشاره کردیم تنهایی از خطرات بسیاری دارد یکی دیگر از این خطرها، خطر بروز آلزایمر است. پزشکان سوئدی به‌تازگی تحقیقاتی را روی سالمندان پیاده‌سازی کرده‌اند که نتیجه آن به این صورت است:

سالمندانی که بدون داشتن روابط با دوستان نزدیک و یا ارتباط اجتماعی به زندگی خود ادامه می‌دهند، تا ۶۰درصد امکان مبتلا شدن به بیماری زوال عقل را در خوددارند. این در حالی است که افرادی با داشتن رابطهٔ اجتماعی در برابر بیماری زوال عقل مقاومت کرده و به آن دچار نخواهند شد.

نتایج و نظرات محققان

برخی از محققان بر این باورند که تنهایی روزبه‌روز در حال گسترش است و اثرات مخرب آن از چاقی یا سیگار کشیدن نیز فراتر رفته است، اما متأسفانه تعداد کثیری از مردم بر این موضوع باور و اعتقاد ندارند. در یک نظرسنجی که روی بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ نفر انجام‌شده بود فقط ۲۰ درصد مردم تصور می‌کردند تنهایی عامل به وجود آمدن بیماری‌های جسمی در یک فرد شود و سلامت او را تهدید کند.این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی اثرات مخرب تنهایی را بیش‌تر از سیگار و چاقی عنوان کرده است.

مدتی قبل تحقیقاتی در ۱۴۸ کشور جهان و روی ۳۰۰ هزار نفر انجام شد که حاکی از آن است که سالمندان و افرادی که زندگی اجتماعی گسترده‌ای ندارند و ارتباط زیادی با دوستان و آشنایان خود برقرار نمی‌کنند به‌احتمال ۵۰ درصد بیش‌تر امکان دارد نسبت به افراد و سالمندان اجتماعی‌تر دچار مرگ زودرس شوند. به همین دلیل از تنهایی به‌عنوان مرگ خاموش یادشده است که در این زمینه بحث‌های پیشرفته و فراوان‌تری باید انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *