پروتز حورا

قصه ما به «حورا» رسید

ماجرای اولین سفارش پروتز در توانیتو

به پیشنهاد یکی از همراهان عزیز که متخصص ارتز و پروتز است، تصیم داشتیم در توانیتو سرویس تازه‌ای راه اندازی کنیم که افراد دارای معلولیت بتوانند ارتز و پروتزهای مورد نیاز خود را آنلاین سفارش داده و تهیه کنند. اهمیتش از این نظر بود که اولا به شفافیت این عرصه کمک کرده و به افراد دارای معلولیت امکان انتخاب، خارج از انحصارهای بازار را می‌دهد و ثانیا با ترویج استفاده از ارتز و پروتز، آن را به مثابه یک نیاز ضروری، وارد گفتمان حقوق افراد داری معلولیت میکند.

نقص عضو یکی از مهمترین عوامل انزوا و افسردگی در معلولین است که متاسفانه اغلب در ردیف اقدامات زیبایی و ترمیمی دیده شده و کمتر به آن اهمیت داده می‌شود. غافل از اینکه بخش بزرگی از ارتزها و پروتزها، مثل پای مصنوعی، کارکردهای جدی در زندگی روزمره افراد دارند و حتی آنهایی که کمتر کارکردی هستد و صرفا ظاهر اندام را مشابه‌سازی می‌کنند، ابعاد روانی و هویتی افراد دارای معلولیت را تحت تاثیر قرار داده و باعث حضور راحت‌تر آنها در عرصه‌های عمومی می‌شوند.
با یک تیم تخصصی تفاهم و شروع کردیم به برنامه‌ریزی و تولید محتوا برای بخش ارتز و پروتز توانیتو. نتیجه فراتر از تصورمان بود، اولین فرد دارای معلولیتی که برای تهیه پروتز به توانیتو مراجعه کرد، زنی به نام حورا بود که درجای خود بخشی از تاریخ معاصر ما محسوب می‌شود و داستانش یکی از تلخ‌ترین صفحات تاریخ ماست!

حورا در یک خانواده ایرانی ساکن عراق متولد شده است که اوایل جنگ و با زور رژیم بعث، زمانی که او نوزاد بود، مجبور به فرار شده و از کوهستان‌های غربی، وارد وطن می‌شوند. در مسیر از آب رودخانه خورده و لباس‌های حورا را می‌شورند؛ اما نمی‌دانستند که آنجا بمباران شیمیایی شده و آب آلوده است! این باعث ایجاد مشکلاتی در بدن حورا شده و یک عارضه‌ی ژنتیکی را فعال می‌کند که به مرور بعضی از اندام‌هایش را از جمله چشم‌ها، یکی از گوشها و دست راستش را بین میبرد. چند سال پیش یک عمل جراحی برای بازگرداندن بینایی‌اش انجام می‌شود اما علیرغم موفقیت عمل و بازگشت بینایی، متاسفانه دوباره توان دیدن را از دست می‌دهد. اما حورا کسی نیست که تسلیم اینها شود؛ همچنان دارد برای زندگی مبارزه می‌کند که در همین مسیر، گذرش به توانیتو افتاد برای ساخت پروتزِ دو اندام از بدنش که تحت تاثیر جنگ، از بین رفته اند.از زندگی حورا قبلا یک فیلم مستند ساخته شده به نام «قصه حورا» که به احتمال زیاد در اینترنت بتوانید پیدا کرده و ببینید. این فیلم روایت یک تلاش موفق پزشکی برای پیوند قرنیه است که طی آن حورا توانسته برای مدتی بینایی خود را به دست آورد. ما امیدواریم قصه حورا همچنان ادامه داشته و الهام بخش افراد بیشتری شود برای درمان نقص عضو و تسلیم نشدن به شرایط و مبارزه برای زندگی.

ارتز و پروتز

عکس‌ها و متن: محسن هادی

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *