توانیتو توانمند سازی برای همه

توسعه شخصی با IDP چیست؟ چگونه می‌توان یک برنامه توسعه شخصی برای سال ۱۳۹۹ داشته باشیم؟

ت

نوروز امسال با نورز سال‌های پیش بسیار متفاوت شده است. شاید شما هم به خاطر ویروس ناخوانده کرونا، بسیاری از فعالیت‌هایی که در سال‌های قبل انجام می‌دادید را کنار گذاشته باشید (توصیه ما هم به شما همین است).  ماندن در خانه، آن هم در ایام نوروز، کسالت آور و ناراحت کننده است. ولی حالا که چاره‌ای نیست، شاید بهترین کار این باشد که از این ایام به شکل مفیدی استفاده کنید.

همه ما اهداف و آرزوهای خودمان را دنبال می‌کنیم و در طول سال به دنبال پیدا کردن یک زمان مناسب برای برنامه ریزی آنها یا پیگیری برنامه‌ها برای دستیابی به آنها هستیم. حالا نوروز ۱۳۹۹ فرارسیده و فرصتی که به دنبالش می‌گشتید را به دست آورده‌اید.

در این وبلاگ، توانیتو قصد دارد شما را با برنامه توسعه شخصی یا فردی (IDP) آشنا کند.

توسعه شخصی با IDP چیست؟

برنامه توسعه فردی یا (Individual Development Plan)، برنامه‌ای است که بسیاری از افراد برای دستیابی به اهداف شخصی خود طرح ریزی کرده و پیگیری می‌کنند. افراد، به کمک این برنامه می‌توانند مهارت‌ها و استعدادهای خود را کشف کرده و گسترش دهند.

این توسعه در طول زمان اتفاق می‌افتد. اگر مایل هستید از IDP استفاده کنید باید بدانید که این برنامه، حالت مقطعی ندارد و شما باید آن را برای بلند مدت یا دائمی پیگیری کنید. بنابراین نخستین موردی که نیاز است به آن توجه کنید این است که باید برای تغییر کردن مصمم باشید.

IDP را برای چه حوزه‌هایی از رفتار می‌توان به کار گرفت؟

براساس اینکه فرد بخواهد برای ارتقاء کدام توانایی‌ها یا تبدیل ضعف‌ها به توانایی‌ها IDP را به کار ببرد، این برنامه می‌تواند برای ۳ حوزه مختلف مفید باشد.

توسعه جسمانی: ایجاد عادت‌های رفتاری مناسب (مانند ورزش کردن) و ترک عادت‌های رفتاری مضر (مانند ترک سیگار) می‌تواند به توسعه وضعیت جسمانی فرد کمک کند. این کار با IDP امکان پذیر است.

توسعه ذهنی: با استفاده از IDP می‌توان بسیاری از مهارت‌های ذهنی را تقویت کرد. از جمله اعتماد به نفس بالا، حل مسئله، مدیریت انرژی و زمان، مدیریت استرس و … .

توسعه روانی: استفاده از مراقبه، وقت گذراندن با دوستان و خانواده و … می‌تواند با استفاده از IDP به دست آید.

علاوه بر موارد بالا، شما می‌توانید با برنامه ریزی و پیگیری مداوم آن، با استفاده از IDP، هر هدف دیگری را در خود نهادینه کنید.

مراحل برنامه توسعه فردی

  1. نقطه آغازین: هر برنامه‌ای برای دستیابی به هدف‌های مشخص، باید با تعیین نقطه آغاز همراه باشد. نقطه آغاز همان وضعیت کنونی شما در هدف‌تان است. باید ضعف‌ها و قوت‌ها به خوبی تعیین شوند.
  • تعیین هدف: پس از آن باید برای خود هدف تعیین کنید.
  • نقشه راه: سپس شما نیاز دارید که بدانید برای رسیدن به هدف خود از چه راهی بگذرید، بنابراین به نقشه راه نیاز دارید.
  • ارزیابی نقشه راه: ممکن است نقشه راهی که ترسیم کرده‌اید مشکلات و ضعف‌هایی داشته باشد، بنابراین ارزیابی نقشه راه ایجاد شده، حائز اهمیت است.
  • ثبت مسیر: در هر زمان باید مسیر طی شده را ثبت کنید تا بازخوردی از نحوه و میزان پیشرفت‌تان کسب کنید.

IDP برای چه کسانی مناسب است؟

برنامه توسعه فردی برای افرادی مفید است که دلیل محکمی برای تغییر کردن دارند. این افراد کسانی هستند که برای رشد کردن با انگیزه هستند. افرادی که می‌خواهند پتانسیل‌های خود را به حالت بالفعل دربیاورند، افرادی که می‌خواهند از مسیر انتخابی خود مطمئن شوند و افرادی که می‌خواهند بهترین باشند، می‌توانند از IDP استفاده کنند.

چند نکته

  • زمان‌بندی دقیق، هزینه‌های دستیابی به اهداف و افراد مسئول یا کسانی که در جریان برنامه هستند را مشخص کنید.
  • در بسیاری از موارد، از IDP برای اهداف سازمانی و ارتقاء مهارت‌های کارمندان نیز استفاده می‌شود. در این موارد، مدیر سازمان می‌تواند فرد ناظر و مطلع از برنامه توسعه فرد باشد.
  • برنامه توسعه فردی در صورتی موثر خواهد بود که فرد، سهم خود در یادگیری و ارتقاء مهارت‌هایش را بپذیرد.
  • باید در اجرای برنامه، انعطاف نیز داشته باشید. اما توجه کنید که این انعطاف به تعهد شما به برنامه آسیب نزند.
  • مسئولیت اصلی اجرای برنامه را خودتان برعهده بگیرید.

جمع بندی

استفاده از ایام تعطیلات نوروز ۱۳۹۹ به دلیل توصیه‌های پزشکی و پیشگیرانه به ماندن در خانه، فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید تغییراتی در خودتان ایجاد کنید یا به اهداف‌تان برسید. یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید به این مهم دست یابید، برنامه توسعه فردی یا شخصی است.

برنامه توسعه فردی یا (Individual Development Plan)، برنامه‌ای است که بسیاری از افراد برای دستیابی به اهداف شخصی خود طرح ریزی کرده و پیگیری می‌کنند. نخستین موردی که نیاز است به آن توجه کنید این است که باید برای تغییر کردن مصمم باشید.

به طور کلی، IDP را می‌توان برای رفتارهای مختلفی به کار برد که در سه حوزه جسمانی، ذهنی و روانی جای می‌گیرند.

برنامه توسعه فردی شامل مراحلی است که عبارت اند از نقطه آغازین، تعیین هدف، نقشه راه، ارزیابی نقشه راه، ثبت مسیر.

برنامه توسعه فردی برای این افرادی مفید است: کسانی که دلیل محکمی برای تغییر کردن دارند، کسانی که برای رشد کردن با انگیزه هستند، افرادی که می‌خواهند پتانسیل‌های خود را به حالت بالفعل درآورند، افرادی که می‌خواهند از مسیر انتخابی خود مطمئن شوند و افرادی که می‌خواهند بهترین باشند.

چند نکته در مورد استفاده از IDP وجود دارد: زمان‌بندی دقیق، هزینه‌های دستیابی به اهداف و افراد مسئول را تعیین کنید؛ IDP می‌تواند برای استفاده در سازمان‌ها نیز به کار برود؛ برنامه توسعه فردی در صورتی موثر خواهد بود که فرد، سهم خود در یادگیری و ارتقاء مهارت‌هایش را بپذیرد؛ باید در اجرای برنامه، انعطاف نیز داشته باشید؛ مسئولیت اصلی اجرای برنامه را خودتان برعهده بگیرید.

وب سایت توانیتو از شما دعوت می‌کند تا از فعالیت متخصصان آن دیدن فرمایید و نیازهای مختلف مراقبتی، پزشکی، توانبخشی و روان‌شناسی سالمندان و افراد دارای معلولیت خویشان و نزدیکان خود را به بهترین نحو برآورده کنید.

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها