توسعه گردشگری قابل دسترس (افراد دارای معلولیت ) در راستای کارآفرینی

آمارهای جهانی در دهه‌های اخیر نشان می‌دهد که صنعت گردشگری یکی از پردرآمدترین صنایع است. این صنعت به نوبه خود نقش مهمی در رشد اقتصادی کشورها داشته و در این راستا گونه‌ها و بازارهای  متنوع گردشگری ، از جمله گردشگری قابل دسترس ظهور پیدا کرده است.

زیرساخت و تسهیلات مناسب برای توسعه صنعت گردشگری

این نوع از گردشگری خواستار ارائه محصولات و خدمات به طیف وسیعی از جامعه است. همچون ارائه خدمات به افراد دارای معلولیت، سالمندان، زنان باردار ، کودکان و تمام افرادی که به هر علتی ممکن است برای استفاده از خدمات رایج  گردشگری با مشکل مواجه باشند.

از سویی  کشور ایران پتانسیل بالایی در جذب گردشگر دارد. اما به عقیده کارشناسان از توسعه‌ای که شایسته آن باشد برخوردار نشده است. از جمله عواملی که در پیشرفت این صنعت تاثیر به سزایی دارد، فراهم کردن  زیرساخت ها و تسهیلات مناسب است .

دستیابی به بازار صنعت گردشگری

اگر این زیرساخت‌ها و تسهیلات به گونه‌ای طراحی شود که پاسخگوی افراد دارای معلولیت، کودکان و سالخوردگان باشد در واقع توانسته‌ایم به بازار بزرگ برای صنعت گردشگری دست پیدا کنیم.

چرا که براساس آمار های سازمان ملل، تنها جمعیت افراد دارای معلولیت در جهان بیش از یک میلیارد نفر است. همچنین جالب است بدانید که به طور متوسط ده الی پانزده درصد از افراد هر جامعه دارای معلولیت هستند.

پس بنابراین در حال حاضر ورود این طیف بالقوه به بازار گردشگری نیازمند ایجاد زیرساخت و برنامه ریزی‌های دقیق می‌باشد.

فراهم‌آوری امکانات و تسهیلات صنعت گردشگری برای افراد دارای معلولیت

 

تاسیس شرکت‌ها و موسسه‌هایی که بتوانند امکانات و  تسهیلات لازم  را مختص این افراد ایجاد کنند و محدودیت های سفر را برای این قشر از جامعه به حداقل برسانند، نه تنها در ارتقاءِ گردشگری قابل دسترس، موثر است بلکه باعث ایجاد کسب و کار و در واقع کارآفرینی می‌شود.

افراد دارای معلولیت به دلیل طراحی‌های محیط شهری و سیستم حمل و نقل نمی‌توانند از امکانات جامعه همانند سایرین استفاده کنند.

بنابراین گردشگری قابل دسترس سعی می‌کند امکانت و محصولات گردشگری را درحداکثر امکان در اختیار تمام افراد جامعه بگذارد .

کارآفرینی از طریق توسعه گردشگری قابل دسترس

به موزات توسعه گردشگری قابل دسترس، شرایط برای کسب کار جدید و کارآفرینی ایجاد می‌شود. از یک سو گروه‌ها و مؤسسات مختلف قادر خواهند بود محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنند و از سوی دیگر دربردارنده ارزش اجتماعی عظیم برای شهروندان دارای معلولیت و سالخورده‌ای است که از جریان اصلی گردشگری کنار گذاشته شده‌اند.

گردشگری برای افراد دارای معلولیت دارای ویژگی‌هایی است که فرصت‌های بیشتری را برای رونق اقتصادی و ایجاد کسب کار جدید نسبت به سایر گردشگری‌ها فراهم می‌کند.

این ویژگی‌ها شامل موارد زیر هستند :

  • با طیف وسیعی از افراد جامعه روبرو هستیم. همان طور که قبلا اشاره شد، افراد دارای معلولیت نزدیک به ده درصد از جمعیت کشور را شامل می‌شوند. این افراد نیاز های متفاوتی در طول سفر دارند. از جمله شبکه‌های حصیری برای عبور ویلچر ( pathmat )،رمپ پرتابل، دوچرخه‌های دستی،واکر ساحلی و… . ساخت و عرضه این محصولات در ایران، زمینه را برای ایجاد شغل فراهم می‌کند .

خوشبختانه استارتاپ توانیتو شرایط را برای عرضه محصولات و خدمات  مختلف به افراد دارای معلولیت ایجاد کرده است. همچنین این سامانه امکان اشتغال و درآمدزایی ارائه دهندگان خدمات را نیز فراهم می‌کند.

  • بسیاری از این افراد ترجیح می‌دهند در فصول خلوت‌تر سال به سفر بروند که خود به کاهش فصلی بودن صنعت گردشگری کمک می‌کند و باعث رونق اقتصادی برای ذی نفعان گردشگری در دیگر فصول می‌شود.
  • افراد با نیاز های خاص اغلب با همراه به سفر می‌روند.طبق یک نظر سنجی درباره تعداد همراهان افراد با نیازهای ویژه، تخمین زده شده که به طور میانگین،هر شخص با نیازهای ویژه به همراه ۱٫۹ نفر به مسافرت می‌رود. همچنین آمارها نشان می‌دهد افرادی که با نوعی محدودیت روبرو هستند تمایل دارند مدت بیشتری در مقصد بمانند و این به معنای سودهی بیشتر برای مراکز اقامتی و رستوران‌ها است.

فرجام اینکه:

باتوجه به آمارهای موجود از تعداد افراد دارای معلولیت و سالمند در ایران، نیاز به توسعه گردشگری قابل دسترس احساس می‌شود. چرا که می‌تواند یک بازار بالقوه برای صنعت گردشگری باشد. لازمه این توسعه، مناسب سازی زیرساخت‌های گردشگری برای افراد با نیاز خاص است.

افراد ناتوان نه تنها نیازهای متفاوتی برای تفریحات خود دارند بلکه به مکان‌های اقامتی خاص با امکانات و تجهیزات در دسترس نیازمندند.

فراهم آوردن این خدمات و عرضه آن، زمینه را برای اشتغال‌زایی و کارآفرینی فراهم می‌کند. پس توسعه گردشگری برای افراد دارای معلولیت و ایجاد و تهیه تسهیلات و زیرساخت‌ها و ارائه خدمات به ویژه برای افرادی که از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کنند نه تنها فرصتی است برای رونق اقتصادی ،بلکه گامی است در جهت تأمین نیازهای روحی و روانی این گروه از جامعه.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *