تکنولوژی‌های روز دنیا برای ناشنوایان

از آغاز آفرینش، انسان همواره ابزارهایی ساخته است تا بتواند با استفاده از آنها شرایط زندگی خود را بهبود بخشد. این ابزارها به مرور و با کسب تجربه تغییر کرده‌اند و بر اساس دانش اندوخته شده به روز رسانی شده‌اند. برخی از ابزارها با هدف ارتقاء کیفیت زندگی برای بعضی از انسان‌ها ساخته می‌شوند و برای تمامی انسان‌ها کارایی ندارند.

یکی از گروه‌هایی که نیازمند ابزارهای کمکی ساخته شده به دست انسان هستند تا بتوانند با بهره‌گیری از آنها سازگاری بیشتری را با محیط اطراف خود داشته باشند، افراد دارای معلولیت هستند. ناشنوایی یا نیمه شنوایی نوعی معلولیت است که جزو معلولیت‌های حسی به حساب می‌آید و محدودیت‌هایی را برای فرد ایجاد می‌کند. این محدودیت‌ها می‌توانند ارتباط‌های فرد را تحت تأثیر قرار دهند و متعاقبا سلامت روانی و اعتماد به نفس او را نیز در معرض خطر قرار دهند.

در این میان می‌توان با استفاده از تکنولوژی‌های کمکی به افراد ناشنوا و نیمه شنوا کمک کرد تا با مشکل خود بهتر و آسان‌تر کنار بیایند. اگر مایل هستید با تکنولوژی‌های روز دنیا برای ناشنوایان آشنا شوید، با توانیتو همراه باشید.

دوربینی که برای ترجمه کلمات به کار می‌رود

دوربینی را تصور کنید که یک میکروفون به همراه خود دارد. این دوربین با احتمال 98 درصد تعیین می‌کند که چه چیزی بیان شده و سپس آن را به زبان اشاره ترجمه می‌کند. برای این کار، از پیش تصویر نمای شماتیک حرف‌ها و کلمات مختلف در دستگاه ثبت شده‌اند و به محض اینکه گوینده کلمات مورد نظر را ادا می‌کند، تصویر آنها به فرد ناشنوا نشان داده می‌شود. به این ترتیب فرد ناشنوا می‌تواند آنچه که گفته شده را به زبان اشاره ببیند.

دستکش مترجم

ناشنوایان برای اینکه بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند، مجبورند از از زبان اشاره استفاده کنند. اما افرادی که ناشنوا نیستند، زبان اشاره را نمی‌فهمند. این مشکل باعث محدود شدن دایره ارتباطات افراد ناشنوا به افراد ناشنوای دیگر می‌شود و به نوبه خود می‌تواند فرصت‌های داشتن یک زندگی عادی را از آنها سلب کند.

پژوهش‌گران آمریکایی دستکشی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند زبان اشاره را به زبان نوشتار تبدیل کند. البته این نسخه آمریکایی آن است و برای همه زبان‌ها کارایی ندارد. نحوه استفاده از آن نیز به این شکل است که ابتدا فرد ناشنوا آن را به دست می‌کند و بعد شروع به استفاده از زبان اشاره می‌کند. براساس تفاوت در میزان مقاومت الکتریکی که مربوط به کلمات مختلف است، متن متفاوتی بر روی نمایشگر ثبت می‌شود و مخاطب می‌تواند آن را بخواند.

نوع دیگری از این دستکش‌ها وجود دارند که با کمک یک میکروفون، حرکات دست فرد ناشنوا را به صوت تبدیل می‌کنند. در نتیجه مخاطب می‌تواند آن کلمات و جملات را بشنود.

میکروفونی برای تبدیل صوت به متن

مهندسان هلندی فناوری نوینی در ارائه کرده‌اند که با استفاده از میکروفون‌هایی که به لباس فرد متصل می‌شوند، صدای افراد حاضر در محیط را دریافت می‌کند. در مرحله بعد آن را به صورت نوشتاری به نمایش درمی‌آورد که براساس صدای افراد مختلف به رنگ‌های متفاوتی نشان داده می‌شوند تا فرد ناشنوا بتواند بین آنها تمایز بگذارد.

سمعکی که می‌تواند امواج مغزی را بخواند

پژوهش‌گران کلمبیایی در حال ساخت سمعکی هستند که به فرد کمک می‌کند که بر روی صدای شخص خاصی تمرکز کند. طریقه عملکرد این دستگاه به شکلی است که امواج مغزی فرد را ردیابی می‌کند. سپس بر اساس اینکه فرد بر روی کدام صدا در محیط تمرکز می‌کند، می‌تواند  آن سخنان را ردیابی کند. این پروژه هنوز عملی نشده و در حال بررسی بیشتر است.

سمعک‌هایی که با نور خورشید کار می‌کنند

این سمعک‌ها از نور خورشید به عنوان منبع انرژی خود استفاده می‌کنند. نکته مهم در مورد این نوع سمعک‌ها این است که عمر باتری‌های مورد استفاده در این سمعک‌ها 3-2 سال بیشتر از انواع دیگر است.

عینک‌های خاص برای ناشنوایان

باشگاه ورزشی بایرن مونیخ آلمان از عینک‌های خاصی رونمایی کرده که برای افراد ناشنوا طراحی شده‌اند. این عینک‌ها اطلاعات بیشتری را به صورت متنی، برای این افراد فراهم می‌کنند. و افراد ناشنوا می‌توانند در جریان اتفاق‌های ورزشگاه قرار گیرند.

همچنین تئاتر ملی لندن با کمک گروهی از پژوهشگران عینکی را طراحی کرده است که می‌تواند برای درک بهتر هنرهای سینمایی و موسیقی به افراد ناشنوا کمک کند. طریقه عملکرد هر دو عینک مشابه است و هر دو با نمایش متنی در پایین تصویر ارائه شده توسط عینک، به فرد ناشنوا کمک می‌کنند که موقعیت بازی فوتبال یا نمایش را از دست ندهد.

ساعت هوشمند مترجم

این ساعت هوشمند، صداها را دریافت می‌کند و آنها را به زبان قابل فهم برای افراد کم شنوا ترجمه می‌کند. همچنین می‌تواند این کار را از زبانی به زبان دیگر انجام دهد. تاکنون این ساعت توانایی ترجمه به 70 زبان مختلف را دارد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به معرفی تکنولوژی‌هایی که می‌توانند به افراد ناشنوا یا نیمه شنوا کمک کنند تا با محیط خود ارتباط بیشتری برقرار کنند، پرداختیم. برخی از این تکنولوژی‌ها هنوز در مرحله پیش تولید و طرح‌های اولیه خود هستند و برخی دیگر برای تمام ناشنوایان جهان قابل استفاده نیستند (مربوط به زبان کشور سازنده هستند).

اما با این حال نوید بخش آینده‌ای روشن برای افراد دارای این مشکل هستند و می‌توانند انگیزه‌ای برای مهندسان و دانشمندان سایر کشورها نیز باشند تا بتوانند برای ناشنوایان کشور خود اقدامات مشابه یا جدیدتری را انجام دهند.

تکنولوژی هایی که ما در اینجا معرفی کردیم بسیار متنوع بودند. 7 فناوری که در اینجا معرفی شدند عبارت بودند از: دوربینی که کلمات را ترجمه می‌کند، دستکش مترجم، میکروفونی که صوت را به متن ترجمه می‌کند، سمعکی که می‌تواند امواج مغزی را بخواند، سمعک‌های خورشیدی، عینک‌های خاص ناشنوایان و ساعت‌های هوشمند.

سخن آخر اینکه مجموعه توانیتو با ارائه خدمات ویژه به افراد دارای معلولیت، گامی مهم در جهت آموزش آنها برداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *