تکنولوژی‌ها یا محصولات روز دنیا برای نقص عضو-پا

نقص عضو چیست و به چه نوع آسیب‌هایی گفته می‌شود؟

تکنولوژی از طریق ارائه محصولات جدید چه نوع خدماتی برای این افراد ایجاد کرده است؟

منظور از نقص عضو؛ قطع، تغییر شکل و یا از دست دادن توانایی انجام کار عضوی از اعضای بدن است، که به علت حادثه و یا از بدو تولد ایجاد می‌شوند. در نتیجه آن نقص عضو یا مادرزادی و یا اکتسابی است.

 افراد دارای این نوع نقایص با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم می‌کنند. گروه‌های فعال در زمینه پیشرفت تکنولوژی، سعی دارند محصولات بروزی را برای افراد دارای نقص عضو ایجاد کنند. با ما همراه باشید تا با مجموعه‌ای از این محصولات جدید بیشتر آشنا شویم.

آیا می‌دانید که چگونه باید از سایت «توانیتو» استفاده کرد؟ افراد دارای هرگونه معلولیت می‌توانند در توانیتو ثبت نام کرده و نسبت به خدمات مورد نظر و رزرو آن اقدام کنند. تمامی خدمات ما با کیفیت بالا و در زمان مورد نظر به شما عرضه می‌شود.

  • ابزاری برای کمک کردن به راه رفتن

شرکت هوندا در اقدامی بزرگ، فناوری‌هایی برای کمک به راه رفتن عرضه کرده است. این ابزار جدید حدود 2 کیلو و 700 گرم وزن دارد، بسیار سبک و سریع است و همچنین قادر است از میزان خستگی و استرس در پاهای کسی که دچار اختلالات حرکتی است، بکاهد و از این رو در راه رفتن به او کمک کند.

 پژوهشگران در بخش توسعه شرکت هوندا توضیح می‌دهند: این دستگاه ساختاری بسیار ساده دارد و مجهز به دو موتور، یک باتری و یک کامپیوتر است. در هنگام راه رفتن، حسگرهای موجود، حرکات مفاصل ران را ثبت کرده و سپس آن را به تبلت منتقل می‌کند و از این طریق برای افراد دارای نقص حرکتی بسیار مناسب می‌باشد.

این وسیله با الهام از«آسیمو» روبات انسان نما، طراحی و ساخته شده است، زیرا مهندسان با کمک این روبات درباره سیستم راه رفتن انسان تحقیقات کاملی انجام داده‌اند و از سال 2013 تاکنون بیماران بسیاری در ژاپن از این ابزار کمکی استفاده کرده‌اند.

  • ساخت عینک هوشمند برای نابینایان

بسیاری از افرادی که از آن‌ها به عنوان نابینا یاد می‌شود، در واقع می‌توانند نور و حرکت را درک کنند. محققان دانشگاه آکسفورد عینک هوشمندی تولید کرده‌اند که اطلاعات تصویری را به تصاویری تبدیل می‌کند که افراد نابینا قادر به حس کردن آن هستند.

این عینک هوشمند از 1 تا 2 دوربین و 1 پروژکتور مادون قرمز بهره می‌برد که می‌تواند اجسام نزدیک را شناسایی کند. علاوه بر آن این ابزار توسط ژیروسکوپ، قطب نما و جی پی اس، قابلیت جهت یابی را برای کاربر محیا می‌سازد. اطلاعات جمع آوری شده توسط عینک هوشمند می‌تواند به تصاویری روی نمایشگرهای« او ال ای دی» تبدیل شود.

  • حرکت و کنترل پای مصنوعی با قدرت فکر

«زک واوتر» در طی حادثه تصادف با موتور سیکلت یکی از پاهای خود را از دست داد. بعد از آن حادثه پزشکان در موسسه توانبخشی شیکاگو موفق شدند برای او یک پای کاملا بیونیک بسازند که با فکر کنترل شده و حرکت می‌کند.

«واوتر» به عنوان نخستین شخصی که از این چنین پای بیونیک برخوردار شده است می‌گوید: می‌توانم پایم را دراز کنم، انگشت پایم را جمع کرده و باز کنم، زانوی خود را خم می‌کنم و قوزک پایم را حرکت می‌دهم.

او تمام این حرکات را همچون انسان‌های کاملا سالم انجام می‌دهد. دو عصب در پای او به ماهیچه زرد پی متصل شده و این عصب‌ها با حسگرهای داخلی پای مصنوعی در ارتباط هستند. حسگرها با ارسال پیامی به رایانه توانایی انجام چنین حرکاتی را دارند.

  • چاپگرهای سه بعدی

چاپگرهای سه بعدی، شامل مجموعه‌ای از فرآیندهایی است که در طی آن مواد به صورت منظم و کنترل شده به یکدیگر پیوند داده می‌شوند تا یک شی 3 بعدی ساخته شود.

یافتن راه حل مشکلات سلامتی مختص شرکت‌های بزرگ نیست. بسیاری از سازمان‌ها در کشورهای مختلف هم در این زمینه فعالیت دارند. آن‌ها با استفاده از ترکیب فناوری‌های روباتیک و فناوری چاپگر سه بعدی، اندام مصنوعی می‌سازند که با یک حسگر، می‌توان انقباض‌های عضلانی را به حرکت تبدیل کند.

فناوری چاپ سه بعدی در سال‌های اخیر در بسیاری از حوزه‌های پزشکی و سلامتی توسعه بسیار چشمگیری داشته است. اما امروزه اتفاق تازه‌ای روی داده است که می‌تواند باعث خوشحالی بسیاری از افراد دارای نقص عضو بخصوص ورزشکاران شود.

فناوری جدید پای مصنوعی و بازوی روباتیکی با بهره گیری از تازه ترین دستاوردهای دانش ساخت اندام مصنوعی بخصوص بخش‌های مهم طراحی و با تکیه بر فناوری چاپ سه بعدی طراحی و تولید شده است.

  • عرضه چشم بیونیک برای نابینایان

محققان استرالیایی موفق به ابداع جدیدی شدند که توانسته است دید محوری را برای افراد نابینا به ارمغان بیاورد. این ابزار به کاربر نابینا این امکان را می‌دهد تا اجسام و افراد را با یک ایمپلنت مغزی مشاهده کند.

 ایمپلنت به صورت بی سیم به دوربینی متصل شده که می‌توان آن را بر روی عینک و یا انتهای انگشت کاربر نصب کرد. تصاویر گرفته شده توسط این دوربین‌ها از طریق پردازشگر به تراشه‌ای که در زیر جمجمه در پشت سر کاشته شده، ارسال می‌شود.

 ایمپلنت‌ها توسط الکترودهایی برای تحریک قشر بصری استفاده شده و به مغز این اجازه را می‌دهد تا اشکال و رنگ‌های تصویر را تعبیر و تفسیر کند.

با استفاده از این سیستم، افراد نابینا می‌توانند اشخاص را شناسایی کرده و حتی از فضای سبز بیرون و محیط اطراف لذت ببرند، چرا که قادر به تشخیص درختان و رنگ زیبای آن‌ها هستند.

سایت«توانیتو» با پشتیبانی 24 ساعته در تمام روزهای هفته، صحت سنجی مدارک خدمات دهندگان و گرفتن تضمین‌های مورد نیاز از آن‌ها، مقایسه کیفیت و قیمت خدمات ارائه شده و دیدن نظر کاربران در صدد است تا بهترین امکانات را در زمینه خدمات آنلاین مخصوص افراد دارای معلولیت و سالمندان فراهم کند.

نتیجه گیری…

سالانه هزاران نفر بر اثر حوادث مختلف دچار نقص عضو می‌شوند که این افراد در گروه‌های سنی مختلفی قرار دارند. بسیاری از این افراد در گذشته به علت نبودن علوم و تکنولوژی‌های امروزی مجبور به ادامه زندگی با مشکلات ناشی از نقص عضو بودند.

اما امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی و امکانات در این زمینه ابزار و وسایل مختلفی برای برطرف کردن این نقص‌ها عرضه می‌شود. دیگر کودکان متولد شده دارای نقص عضو و خانواده آن‌ها مجبور به تحمل این شرایط نیستند، زیرا پژوهشگران زیادی در این عرصه دست به کار شده‌اند تا نتیجه پژوهش‌های خود را در اختیار این عزیزان قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *