تکنولوژی‌ها یا محصولات روز دنیا برای نقص عضو – دست

تکنولوژی با چه امکاناتی به کمک افراد دارای نقص عضو شتافته است؟

چه محصولاتی در این زمینه عرضه شده‌اند؟

نقص عضو به تغییر شکل یا نبود بخشی از اندام‌های بدن گفته می‌شود که یا به دلایل مادرزادی و یا بر اثر حادثه به وجود می‌آیند. افرادی که دچار نقص عضو می‌شوند، با مشکلات خاصی دست و پنجه نرم می‌کنند. البته با ظهور تکنولوژی‌های روز افزون و ابداع محصولات کمکی مرتبط با این موضوع، زندگی برای کسانی که با این عارضه مواجه هستند، آسان تر شده است. با ما در این مقاله همراه باشید تا شما را با این تکنولوژی‌ها و محصولات بیشتر آشنا کنیم.

آیا با سایت «توانیتو» آشنایی دارید؟ این سایت با به روزترین اطلاعات و خدمات روز در اختیار همه افراد دارای معلولیت قرار دارد. توانیتو درگاهی برای رفع نیازهای روزمره افراد دارای معلولیت و سالمندان است که این امکان را می‌دهد تا زندگی را آسوده تر دنبال کنید…

  • دست مصنوعی:

در سال 2006، فردی به نام آماندا کیتس بر اثر سانحه تصادف، دچار نقص عضو دست شد. او پس از چند سال در مرکز پزشکی کلیولند توانست یک دست مصنوعی را کنترل کند. این عضو مصنوعی از طریق یک سوکت پروتزی که بر روی کتف بسته شده است، هدایت می‌شود.

 سوکت پروتزی از جنس ترموپلاستیک است. رشته‌های اعصابی  که پیش از قطع عضو، به دست و ساعد او دستور حرکت می‌دادند؛ پس از آن، ماهیچه‌های دو سر و سه سر را تحریک می‌کنند.

این ماهیچه‌ها در جلو و پشت بازو قرار دارند. سوکت تعبیه شده روی شانه، سیگنال‌های الکتریکی از ماهیچه‌های دست را به دست مصنوعی ارسال می‌کند.در نتیجه او با ذهن خود دست مصنوعی را هدایت کرده و در حال حاضر، آماندا حرکت دست خود را حس می‌کند.

 امروزه با پیشرفت‌های اساسی در این زمینه و ساخت پروتزهای متحرک، توانایی حرکت در افراد قطع عضو بازگردانده می‌شود.

  • علم فیزیولوژی اعصاب:

متخصصان فیزیولوژی اعصاب بر روی مسیله حس عمقی توجه ویژه‌ای دارند. امروزه پروتزهای پیشرفته نمی‌توانند حس عمقی را برای افراد قطع عضو که دیگر عضو قطع شده را حس نمی‌کند، توسط اندام مصنوعی را فراهم کنند.

بنابراین تنها راه برای آگاهی از موقعیت اندام مصنوعی، استفاده از حس بینایی است. با استفاده از روش ارائه شده نه تنها هدایت دست مصنوعی را بهبود می‌دهد بلکه درک حرکت و موقعیت دست را برای کاربر امکان پذیر می‌کند.

 این روش بر پایه درک حس حرکت ناشی از لرزش و ارتعاش عمل می‌کند. لرزش با فرکانس 70 تا 115 هرتز حس حرکت را برای تاندون القا می‌کند و این گونه شرایط استفاده از دست مصنوعی را برای افراد قطع عضو آسان تر می‌کند.

  • پوست مصنوعی:

پژوهشگران دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه نورث وستون پوستی مصنوعی ایجاد کردند که می‌تواند از طریق ارایه لرزش‌ها در زیر پوست کاربر، حس لامسه را به وجود آورد.

 این دستگاه به صورت بی‌سیم کنترل می‌شود و برای افراد دارای پروتز و افراد نیازمند توانبخشی بسیار مناسب می‌باشد. ایجاد حس لامسه برای اندام‌های مصنوعی می‌تواند یک انقلاب بزرگی را در زندگی این افراد به ارمغان بیاورد، زیرا فناوری‌های فعلی اغلب به منبع انرژی حجیم و سیم‌های دست و پاگیر برای فعال کردن موتورهای الکتریکی احتیاج دارند، و این امر موجب محدود شدن کاربر در موقعیت‌های مختلف است.

 اما فناوری جدید از رویکردهای گذشته چشم پوشی کرده و شرایط متفاوتی را به وجود آورده است.

  • اهمیت بازخوردهای حسی:

همه می‌توانند تصور کنند که چگونه می‌توان این فناوری را با واقعیت مجازی ترکیب کرد تا بازی‌های تعاملی و همه جانبه و سرگرمی‌های جالبی ایجاد شود.

 اما به تازگی محققان این روش را با فناوری بازوی پروتزی خود ادقام کردند. زمانی که افراد دارای نقص عضو(دست) آن را بر روی بازوی خود امتحان کردند، می‌توانستند احساساتی را که از نوک انگشتان مصنوعی به بازویشان منتقل شده بود، احساس کنند.

با توجه به استحکام و نیروی اعمال شده از طریق انگشتان پروتزی، ارتعاشات کم و یا شدید احساس می‌شود.

  • ایده جدید برای تولید عصا: 

مدرن ترین عصاهای امروزی با ساختاری به قدمت حدود یک قرن، برای استفاده متکی به دست، عضلات و ماهیچه‌های آن هستند. اما امروزه یک دانشجوی ایرانی با ارائه طرحی نو و تازه به مدلی دست یافته که به جای تحمل وزن پا به قسمت بالایی بدن( زیر بغل )، وزن به سادگی بر روی عضلات چهار سر ران قرار می‌گیرد.

 برای این مدل، او از یک سیستم نگه‌دارنده استفاده کرده که وزن شخص را در تمام قسمت پشت ران پخش می‌کند. این، یعنی اینکه وقتی همچین وسیله‌ای را به تن دارید، می‌توانید در هنگام خستگی بنشینید و استراحت کنید.

 این وسیله دارای قابلیت‌های فوق العاده در طول دوران نقاهت است و همچنین برای افراد دارای نقص عضو دست بسیار مناسب می‌باشد.

  • تایپ کردن بدون استفاده از دست:

محققان آزمایشگاه سی لب سامسونگ تازه ترین دستاوردهای خود را در نمایشگاه سی ای اس آمریکا به نمایش خواهند گذاشت که یکی از آن‌ها قابلیت تایپ با استفاده از دوربین سلفی گوشی خود فرد است.

در قالب این روش حرکات انگشت دست در برابر دوربین سلفی با استفاده از هوش مصنوعی به حروف و کلمات تبدیل می‌شود و نیز به شکل داده‌های قابل استفاده در می‌آید.

 این نوآوری برای همه افراد مخصوصا افراد دارای قطع عضو(دست) و کسانی که از اندام‌های مصنوعی استفاده می‌کنند، بسیار مناسب می‌باشد.

سایت «توانیتو» با ارائه انواع خدمات درمانی و سلامتی به همه افراد دارای معلولیت و سالمندان، از جایگاه ویژه‌ای در بین این افراد برخوردار است.

 توانیتو علاوه بر تنوع در خدمات، در هر زمان و مکانی قابلیت ارایه خدمات به مشتریان را دارد. کارشناسان معتبر در این سایت آماده هرگونه خدمت رسانی می‌باشند.

نتیجه گیری…

متاسفانه نقص عضو به دلایل زیادی ممکن است در زندگی بسیاری اتفاق بیفتد. اما بروز چنین پیشامدی به خودی خود نباید مانعی برای کارهای عادی و حتی پیشرفت‌های بعدی زندگی شوند. زیرا هنوز راه حل‌های زیادی در این زمینه وجود دارد.

 هدف از استفاده تکنولوژی و محصولات به روز در این بیماران، بازتوانی و افزایش توانایی‌های حرکتی است و هرگونه وسایل کمکی در آن‌ها باید دارای شرایطی باشد که: اولا، بیمار از نظر روحی و روانی احساس خوبی داشته باشد و ثانیا، اینکه استفاده از آن آسان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *