حرکات ورزشی مناسب برای افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند(چربی سوزی روی ویلچر)

آیا حرکات ورزشی مناسب می‌تواند باعث چربی سوزی در افراد استفاده کننده از ویلچر شود؟

در این مقاله قصد داریم به ورزش‌ها و حرکات ورزشی بپردازیم که توانایی چربی سوزی و کاهش وزن را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

در حال حاضر به نظر می‌رسد کمتر کسی وجود داشته باشد که علاقه‌مند به کاهش وزن نباشد. به خودی خود کاهش وزن برای اکثر افراد امری سخت و مشکل است، زیرا احتیاج به فعالیت زیادی دارد. این امر برای کاربران ویلچر به مراتب سخت تر است. بسیاری از ورزش‌ها و فعالیت‌های حرفه‌ای که در تمرینات و باشگاه‌های ورزشی انجام می‌شود به سادگی قابل دسترسی برای کاربران ویلچر نیست.

سایت«توانیتو»با در نظر گرفتن تمام شرایط و امکانات افراد دارای معلولیت، توانسته است فضایی به وجود آورد که این افراد بتوانند به راحتی بسیاری از نیازهای بهداشتی و درمانی را از این درگاه اینترنتی تهیه کنند.

کنترل وزن و متناسب نگه داشتن فیزیک بدنی برای کاربران ویلچر بسیار حایز اهمیت است. این افراد باید به طور مشخص از برنامه‌های غذایی و تمرینی ویژه‌ای استفاده کنند تا بتوانند سلامتی جسمی و روحی خود را افزایش بدهند.

توجه به تغذیه در این افراد امری مهم و ضروری است. پس لازم است آن‌ها به سوخت و ساز خود نگرش ویژه‌ای داشته باشند. حدالامکان از غذاهایی با ارزش غذایی بالا و کالری کم استفاده کنند و ساعت‌های مشخصی از روز را به فعالیت‌های بدنی بپردازند.

به صورت کلی افراد دارای معلولیت(کاربران ویلچر)باید چند نکته را در فعالیت‌های بدنی خود در نظر بگیرند :

● قدرت

این فعالیت‌ها بیشتر بر روی معقوله کار با وزنه انجام می‌‌شود. از آنجایی که توجه به هسته اصلی بدن بسیار مهم است، این نوع تمرینات بر روی قسمت اصلی بدن و بازوها اثرگذاری خوبی دارد.

 • استقامتی

این نوع ورزش‌ها شامل هر نوع فعالیتی است که ضربان نبض، قلب و تنفس شما را افزایش می‌دهد. همانطور که مشخص است این نوع فعالیت‌ها، استقامت بدنی را افزایش می‌دهد.

 • چابکی

این نوع فعالیت‌ها از طریق انجام حرکات انعطاف پذیر و کششی صورت می‌گیرد. ورزش‌هایی مانند یوگا برای کاربران ویلچر می‌تواند به سادگی این امکان را برای آن‌ها فراهم کند، زیرا تمرین‌ها و فعالیت‌ها باید با سطح تحرک خاص افراد مطابقت داشته باشد.

 • کاهش وزن در ویلچر

یک مرد به صورت متوسط برای حفظ وزن بدن به روزانه حدود ۲۵۰۰ کالری انرژی نیاز دارد. این در حالی است که همین مقدار انرژی مورد استفاده برای زنان، ۲۰۰۰ کالری است. اگر شما جزو کاربر استفاده کننده از ویلچر هستید، به احتمال زیاد به کالری کمتری از این مقادیر نیازمند خواهید بود. این موضوع تا حدی به این دلیل است که شما تمایل به استفاده از ماهیچه‌های بزرگ پا ندارید. داشتن عضله کمتر به معنای مصرف کالری کمتر برای حفظ وزن بدن است.

 • در ویلچر فعال باشید

داشتن یک فعالیت بدنی منظم، به رسیدن و حفظ وزن ایده‌آل بدن کمک می‌کند و همچنین برای سلامت عمومی کاربران ویلچر مناسب است. سطح توانایی بدنی هر چه که باشد، ورزش و داشتن فعالیت فیزیکی جزو اولویت‌های اصلی خواهد بود.

سعی کنید فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که سلامت قلب و قدرت عضلات شما را بهبود دهد. اگر می‌خواهید برنامه‌ای روزانه و کاربردی داشته باشید :

 • حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی در هفته
 • داشتن تمرینات قدرتی در ۲ روز یا بیشتر در هفته

فعالیت‌های هوازی هنگام کاهش وزن و چربی سوزی اهمیت ویژه‌ای دارد. اینگونه ورزش‌ها بر اثر افزایش ضربان قلب و تنفس، باعث تعریق و کالری سوزی می‌شود.

اگر به سالن ورزشی دسترسی دارید، می‌توانید طیف وسیعی از گزینه‌های چربی سوزی را تجربه کنید.

ورزش‌های با ویلچر تنوع زیادی دارد. آن‌ها می‌توانند تک نفره یا گروهی نیز باشند. این گونه ورزش‌های سازمان یافته می‌توانند از نظر روحی و جسمی بسیار حایز اهمیت باشند، زیرا در نشان دادن استعدادها و مهارت‌های شما کمک کننده‌اند.

در حال حاضر در صنعت تجهیزات ورزشی، انواع و اقسام وسایل حرفه‌ای می‌تواند به کاربران ویلچر کمک کنند تا با استفاده از آن‌ها، استقامت، قدرت و چابکی خود را افزایش دهند. باشگاه‌های ورزشی تجهیزات حرفه‌ای را برای افراد دارای معلولیت گردآوری کرده‌اند، که همه آن‌ها به گونه‌ای کار می‌کنند که کاربران ویلچر بتوانند به راحتی از آن‌ها بهره ببرند. یکی از این وسایل ورزشی تغییر یافته و پر کاربرد، ماشین پاروزنی سازگار شده با صندلی چرخ دار است.

اگر به چنین تجهیزاتی دسترسی ندارید، انجام مراحل ورزشی بسیار ساده نیز می‌تواند کمک کننده باشد. بازوهای خود را مستقیما در جلوی خود بلند کنید، چند ثانیه نگه‌دارید و به طرفین حرکت دهید. اینگونه حرکات را می‌توانید در چند ست تکرار کنید. استفاده از وزنه‌های ساده و در دسترس نیز بسیار موثر است.

کاربران ویلچر می‌توانند از کوچکترین وسایل در دسترس برای انجام فعالیت استفاده کنند، شما لزوما به وسایل فوق حرفه‌ای احتیاج ندارید. توپ‌های کوچک بادی را زیر پاهایتان قرار دهید و سعی کنید به هر طریق ممکن آن را بغلتانید.

چوب‌های کوچک و بزرگی که در اطرافتان می‌بینید می‌توانند یک نوع وسیله ورزشی را برای شما به وجود آورند. دو طرف چوب را با دستتان بگیرید و آن را با بالا و پایین حرکت دهید. شما می‌توانید آن را بر روی گردن‌تان بگذارید و سعی کنید از ناحیه کمر خود را به طرفین بچرخانید.

گزینه‌های ورزشی زیادی در دسترس هستند که آشنایی و فعالیت در هر کدام از آن‌ها، سلامتی و تندرستی را برای شما به ارمغان می‌آورد :

 • بسکتبال با ویلچر
 • بدمینتون
 • بوچیا
 • تنیس روی میز
 • دوی سرعت با ویلچر
 • شنا کردن
 • و …

سایت«توانیتو»با شناخت و بررسی دقیق انواع مشکلات مختص افراد دارای معلولیت همه سعی و دانش خود را به کار برده است تا این عزیزان با بهره‌گیری از چنین منبع اینترنتی، نیازهای درمانی خود را از آن جستجو کنند.

نتیجه گیری …

همانطورکه می‌دانید و شنیده‌اید، ورزش برای همه افراد امری الزامی است. داشتن یک فعالیت بدنی مناسب برای همه از جمله افراد دارای معلولیت بسیار مهم است، زیرا باعث انرژی زایی شده و قدرت بدن را افزایش می‌دهد. نکته مهم در این مبحث، انجام نوع مناسبی از ورزش بر اساس وضعیت بدنی است. انجام این گونه حرکات ورزشی علاوه بر حفظ سلامت روحی و جسمی، جایگاه اجتماعی بهتری را نسیب شما می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *