حقوقی برای معلولین از سمت دولت

چه حقوقی از سمت دولت برای معلولین داده خواهد شد

آشنایی به حقوقی که توسط دولت برای معلولین اختصاص گرفته شده

در همه جای دنیا نیز همانند کشور ما برای معلولین مزایا و حقوقی در نظر گرفته می‌شود، این حقوق و مزایا برای معلولین کمک می‌کند تا این عزیزان بتوانند زندگی باکیفیت بالا را تجربه نمایند و تنها دغدغه، بیماری خود را داشته باشند. معلولیت ممکن است به علت عوامل اکتسابی و یا انتسابی باشد که درهرصورت فرد دچار اختلال در انجام کارهای خود خواهد شد.

حمایت بهزیستی

ازجمله حقوقی که دولت برای معلولین عزیز در نظر گرفته است می‌توان به حمایت آنان توسط بهزیستی اشاره نمود. معلولین پس از شناسایی و تحت تکلف قرار گرفتن توسط بهزیستی می‌توانند از امکانات رفاهی و خدماتی این سازمان، بهره‌مند شوند به‌عنوان‌مثال:

بهزیستی افراد تحت پوشش خود را بیمه خدمات درمانی خواهد نمود. مزیت دیگر این است که خانواده‌های تحت تکفل معلولین نیز(اگر معلولی سرپرست خانوار باشد) بیمه‌های کمک درمانی می‌شوند و از مزایای آن برخوردار خواهند بود.

تحصیل رایگان

ازجمله دیگری حقوقی که دولت برای معلولین عزیز در نظر گرفته است، تحصیل رایگان توسط مددکاران و مدارسی است که با بهزیستی هم کاری دارند.(مدارس استثنایی)پیامد این امر، تولید نیروهای کارآمد و قابل اشتغال در شغل‌های مناسبی ازجمله اپراتوری تلفن‌های همراه و یا شرکت‌های مخابراتی، تدریس و مشاوره به هم نوعان خود، کار در مؤسسات توان‌بخشی خواهد بود.

با تصویب دولت طرح نگهداری به کمک مددکاران و پرستاران در خانه اجرایی خواهد شد. این طرح اگرچه مدت طولانی است که در مجلس مطرح گشته است اما، به علت توجه به نواقص این امر با کمک خود معلولین عزیز فرآیند عملیاتی شدن این طرح محقق شد و دولت آن را به تصویب رساند.

دولت از سال ۱۳۹۵ برای خانوارهایی که بیش از ۲ معلول داشته باشند مسکن به‌صورت رایگان تهیه خواهد نمود. با توجه به این عمل اگر به‌صورت استثنا در یک خانوار ۲ معلول یا بیش از ۲ معلول وجود داشته باشد دیگر مشکل مسکن نخواهند داشت و این پوشش یک امر حمایتی مناسب در اوضاع اقتصادی اکنون خواهد بود.

اشتغال زایی

دولت برای اشتغال‌زایی معلولین صندوق توسعه کارآفرین را در برنامه کاری خود گنجانده است، بدین سبب معلولین عزیزی که توانایی انجام مشاغل در خانه و یا کارگاه‌های تولید کوچک را داشته باشند با بهره‌گیری از این تسهیلات می‌توانند کسب‌وکار خود را راه‌اندازی نموده و در جهت اشتغال‌زایی هم نوعان خود و یا افراد عادی به‌عنوان کارآفرین عمل نمایند.

از سال ۱۳۸۹ تا به اکنون وزارت مسکن و شهرسازی به‌تمامی واحدهای دولتی که در حال احداث معابر و یا پل‌ها بوده‌اند کتباً احراز نموده است که تمامی موارد یادشده باید با اعمال و حفظ حقوق شهروندان عادی و معلول باشد.

اگرچه این عمل تا به اکنون در تمامی موارد اجرانشده است به‌عنوان‌مثال در مترو و اتوبوس هیچ‌گونه وسیله کمک‌کننده‌ای برای معلولین عزیز در نظر گرفته نشده است درصورتی‌که در کشور چین علاوه بر وسایل کمکی، امدادگرانی نیز در حال یاری‌رساندن به معلولین عزیز برای سوار و یا پیاده شدن از وسایل نقلیه عمومی هستند. طبق این مصوبه دولت، وزارت مسکن و شهرسازی پروانه و جواز پایان کار به مسئولین نخواهد داد مگر آنکه در اماکن عمومی این امر رعایت گردد.

اقدامات پیشگیرانه

دولت به‌منظور جلوگیری از افزایش تعداد معلولین در جامعه اقدامات پیشگیرانه‌ای هم انجام داده است. بدین‌صورت که آزمایش‌های غربال‌گری و آزمودن اوتیسم از یک‌سالگی به بعد برای کودکان به‌صورت رایگان در نظر گرفته است.

برخی از بیماری‌هایی که منجر به معلولیت می‌شوند اگر در زمان‌های آغازین شناسایی شوند، با داشتن خدمات پرستاری مناسب می‌توانند به درمان پاسخ مثبت داده و روند بهبود به‌گونه‌ای امیدبخش انجام شود. اگرچه دولت قسمت عمده وظایف مربوط به معلولین را بر عهده سازمان بهزیستی نهاده است اما برای تحقق این امر به‌گونه‌ای عالی، کمک و یاری مردم عزیز را می‌طلبد تا با احداث مرکزها و سازمان‌های مردم‌نهاد توان‌بخشی و بازیابی، در راستای کمک به کارآمدی و بهبودی معلولین عزیز کوشا باشیم. دولت از نهادهای خصوصی و مردمی درخواست کمک برای یاری‌رساندن به معلولین عزیز نموده است و انحصاراً خود این امر را انجام نخواهد داد.

به‌عنوان‌مثال کارهای عمده‌ای که این مؤسسات توانبخشی انجام می‌دهند، شناسایی استعدادهای معلولین عزیز است درزمانی است که هنوز بیماری به اوج خود نرسیده، با تحقق این امر معلولین عزیز می‌توانند با استفاده از توانای وجودی خود راهی هموار و آینده‌ای روشن را در پیش گیرند. یا آموزش افرادی در دانشگاه به عنوان پرستار تخصصی معلولین و یا فیزیوتراپی مخصوص این افراد است.

پرورش معلمین

دولت از سال ۱۳۸۰ رشته‌های مربوط به توان‌بخشی معلولین عزیز را وارد دانشگاه نمود تا باروی کار آوردن نیروی‌های کارآمد و کارکنان آشنا با کودکان معلول در جهت افزایش کیفیت روند برقراری ارتباط و تأثیرگذاری بیش‌ازپیش بر روی آنان، تعامل در کنار آموزش به شیوه‌ای تخصصی انجام گردد.

بر طبق این برنامه‌ریزی دولت، این امر محقق می‌شود تا با تنظیم یک کادر مجرب آموزش و هم‌چنین پرورش این کودکان با کمک افرادی متخصص هم کیفیت زندگی آنان افزایش‌یافته و هم‌خانواده‌ها با دلگرمی بیشتری از کودکان معلول خود حمایت به عمل‌آورند.

دولت از همان ابتدای سال تأسیس سازمان بهزیستی، حقوقی ماهیانه برای معلولین در نظر گرفته است. بدین منظور معلولین عزیز با کمک‌هزینه‌های دریافتی می‌توانند نیازهای بهداشتی خود را تأمین نمایند.

کمک مالی مهمترین حقوقی که برای معلولین در نظر گرفته شده

اگرچه با گران شدن پوشک‌های بهداشتی و لوازمی مانند، سوند، بتا دین، باند، گاز استریل و غیره کمک‌هزینه ماهیانه ۱۰۰ تومان برای تأمین نیازهای یک بیمار قطع نخاعی کافی نخواهد بود اما به مدت ۲ هفته می‌تواند نیازهای آنان را برطرف سازد.

همه‌ساله دولت برای معلولین عزیز حقوقی را با توجه به نیازها و با مشاوره از خود معلولین عزیز در نظر می‌گیرد اما کمبود بودجه و تعداد زیاد معلولین و هم‌چنین اضافه شدن بیماری جدید اوتیسم سبب شده است تا رسیدگی به معلولین کاهش یابد و این امر نیاز به برنامه‌ریزی جدید برای مقابله با این امر خواهد داشت.

این افراد نیز مانند دیگر انسان‌ها حقوقی دارند و این بر عهده دولت است که اهمیت به آنان را برای جامعه مهم جلوه دهد. فرهنگ‌سازی برای تحقق این امر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است چراکه بافرهنگ سازی توسط نهادهای دولتی مردم عادی نیز با الگو قرار دادن آنان توجه و برخورد خود را تغییر خواهند داد.

برای اینکه این افراد بتوانند به‌راحتی وارد اجتماع شوند، درباره‌ای گروهی شرکت کنند و از خدمات اجتماعی مانند یک فرد عادی استفاده نمایند، ما مردم عادی نیز وظیفه‌ای خواهیم داشت.اگر آنان بدانند که تغییر نگرش و درک ما از موضوع معلولیت به‌کل وابسته به میزان کارآمدی آنان است نه به‌ظاهر و یا ویلچری که نشسته‌اند، انگیزه و امید وارد زندگی آنان شده، به‌راحتی از خانه بیرون خواهند آمد و در کنار ما اجتماع پویا و شادابی را خواهند ساخت.

اگر جزو افرادی هستید در اطرافیان معولین دارید و میخواهید از خدمت خاصی بهرمند شوید که در بین این موارد گفته شده نبود میتوانید به قسمت خدمات سایت توانیتو وارد شده خدماتی مانند مشاوره آنلاین و یا روانشناسی در مورد افراد معلول استفاد کنید.

یک نظر

  1. جواد پاسخ

    تورا به خدا و پبغمبر از مسعولین و. خیرین تقاضا کمک دارم من تو این مدت بیماری کرونا بدبخت و بیچاره شدم هیچ حقوق و درامدی ندارم از ناحیه پا مشکل دارم محتاج نون سرسفره ام هستم دست به فروش لوازم خونه شدم برا نون سرسفره یه اجاره نشین هستم که پنج ماهه اجاره ندادم خجالت زده ام تورو زن و بچه ام کمکم کنبد نورا به قران قسم میدم ٠۹۳۹۵۸۷۸۵۷۶

  2. جواد پاسخ

    تورا به خدا و پبغمبر از مسعولین و. خیرین تقاضا کمک دارم من تو این مدت بیماری کرونا بدبخت و بیچاره شدم هیچ حقوق و درامدی ندارم از ناحیه پا مشکل دارم محتاج نون سرسفره ام هستم دست به فروش لوازم خونه شدم برا نون سرسفره یه اجاره نشین هستم که پنج ماهه اجاره ندادم خجالت زده ام تورو زن و بچه ام کمکم کنبد نورا به قران قسم میدمتون٠۹۳۹۵۸۷۸۵۷۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *