خانه سالمندان یا پرستار خانگی

با افزایش تعداد سالمندان در دهه‌های اخیر در کشورمان، یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌های این عزیزان نحوه و مکان مراقبت از آنهاست. به طور کلی دو دیدگاه در این مورد وجود دارد.

 دیدگاه سنتی‌ معتقد است که اعضای خانواده بایستی در کنار یکدیگر باشند تا بتوانند علاوه بر مراقبت، از محبت یکدیگر نیز برخوردار باشند. در عوض دیدگاه مدرن به صورت حرفه‌ای به همه پدیده‌ها نگاه می‌کند و بر این باور است که مراقبت از سالمندان یک امر تخصصی بوده و نیازمند آموزش‌های ویژه است که افراد خانواده از آن بی‌بهره‌اند.

            به هر حال هر کدام از این دو دیدگاه، طرفداران خاص خود را دارند. بسیاری از خانواده‌ها نگاه بینابینی دارند و مایل‌اند مزیت‌ها و معایب هر کدام از این دو دیدگاه سنتی و مدرن را بیشتر بدانند تا بتوانند تصمیم مناسب‌تری بگیرند.

توانیتو در این مقاله قصد دارد تا شما را با مزیت‌ها و معایب استفاده از خانه سالمندان یا پرستار خانگی آشنا کند.

            خانه سالمندان چه مکانی است؟

            خانه‌های سالمندان از آغاز عصر صنعتی شدن در جوامع مطرح شدند. این مراکز می‌توانند خدمات ویژه نگهداری و درمان سالمندان را ارائه دهند. باوری وجود دارد که خانه سالمندان را مکانی وحشتناک و پر از درد و رنج تصور می‌کند. در حالی که این گونه نیست و این مراکز می‌توانند با داشتن چند ویژگی، بسیار مناسب سالمندان باشند. ویژگی‌هایی که خانه سالمندان را به مکان مناسبی تبدیل می‌کنند عبارت‌اند از:

  1. ویژگی‌های فیزیکی:

داشتن محیطی امن، تمیز و زیبا جزو نخستین استانداردهای خانه‌های سالمندان است. داشتن امکانات تفریحی و مناظر چشم‌نواز در روحیه ساکنان این مراکز تأثیر بسیار زیادی دارد

2.تعداد مراقبان و نحوه برخورد آنها:

بهره‌مندی از امکانات خانه سالمندان بدون نیروی متخصص و کارآزموده امکان پذیر نیست. پرستاران، مشاوران، روان‌شناسان، پزشکان و … در خانه سالمندان حضور دارند (البته در هر کدام از این مراکز می‌تواند متفاوت باشد) و هر کدام خدماتی را به این عزیزان ارائه می‌دهند.

3.رسیدگی به نیازهای سالمند:

سالمندان نیز مانند تمام انسان‌های دیگر نیازهای جسمانی و روحی و روانی دارند. برخی بیماری‌هایی که سالمندان را رنج می‌دهند (مانند آلزایمر) نیاز به مراقبت را در آنها افزایش می‌دهد. همچنین نیاز به پیوند و برقراری ارتباط اجتماعی در آنها بسیار با اهمیت است. به شکلی که بسیاری از مراکز به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که هر چند وقت یک بار از والدین خود بازدید کنند و آنها را برای مدتی به خانه ببرند.

مزیت‌های خانه سالمندان

            در این بخش به برخی از مزایای خانه سالمندان در مقایسه با مراقبت خانگی اشاره می‌کنیم.

  • مراقبت شبانه روزی. افراد متخصص و دوره دیده همواره برای مراقبت از سالمندان حضور دارند.
  • برقراری ارتباط با سایر سالمندان. این امر باعث می‌شود، آنها خود را در تجربه مشکلات این دوره، تنها ندانند و افرادی را با مشکلات و دغدغه‌های مشابه ببینند.
  • امکان بازگشت به خانه. در بسیاری از کشورها، ورود به خانه سالمندان برای یک دوره کوتاه مدت و بنا به دلیل خاصی، مثلا بیماری، انجام می‌شود. با این حال، در کشور ما باور بر این است که ورود به خانه سالمندان مشابه حبس ابد است.

معایب

            گرچه خانه سالمندان مزایایی دارد، با وجود این، معایبی نیز دارد که غیر قابل اجتناب است. دانستن این معایب می‌تواند در تصمیم‌گیری مفید باشد.

            دلتنگی برای خانواده. خواه ناخواه فرد سالمند با دور شدن از اعضای خانواده خود دچار حس دلتنگی می‌شود و اگر نتواند با آن سازگاری پیدا کند، منجر به احساس تنهایی و افسردگی می‌شود.

            احساس انزوا در سالمند افسرده. خانه سالمندان برای فردی که اختلال افسردگی دارد، به هیچ وجه مکان مناسبی نیست. زیرا به احساس طرد شدگی و دوست داشتنی نبودن دامن می‌زند.

            پرستار خانگی

برخی خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که از افراد سالمند در خانه مراقبت کنند و به امور آنها رسیدگی کنند. با این حال توانایی مراقبت از آنها را ندارند. این امر، دلایل مختلفی دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • دغدغه‌های کار و زندگی روزمره: شرایط اقتصادی حاکم بر خانواده‌ها باعث می‌شود تمام اوقات روز را به مسائل شغلی توجه کنند. در برخی موارد، زن و شوهر، هر دو شاغل هستند. بدیهی است که در چنین شرایطی نمی‌توانند به خوبی از سالمند یا سالمندان خانواده نگهداری کنند.
  • نداشتن آگاهی و تخصص کافی: آگاهی و تخصص لازمه برخورد مناسب با سالمندان است و اعضای خانواده از آن بی‌بهره هستند. البته این آگاهی قابل افزایش است (و عموما چنین انتظاری نیز وجود دارد)، اما به اندازه‌ای نیست که اعضای خانواده در این موضوع متخصص به حساب بیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *