خواب سالمندان

طبق تحقیقات و آزمایش‌هایی که دانشمندان انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که خواب مناسب و منطبق با ساعت بدن باعث خواهد شد مواد خوازائدی که در مغز تجمع یافته و برای کار کرد آن مضر است پاک‌سازی شود. به همین دلیل است که بر خواب منظم و سر ساعت تأکید بسیار شده است چراکه اگر فردی خواب منظم نداشته باشد در طول زندگی دچار مشکلات فراوانی شده و کیفیت زندگی خود را از دست خواهد داد.

همان‌طور که ذکر کردیم کم‌خوابی دچار بروز مشکلات فراوانی خواهد شد. مشکلاتی که باعث  خواهد شد مغز با سرعت بیشتری تحلیل شود و مشکلات دیگر همچون افت ظرفیت عصبی _ شناختی و آلزایمر در پی آن به وجود آید. اگر خواب فرد در طول شبانه‌روز کمتر از 3.5 ساعت و یا بیشتر از 8.5 ساعت باشد به ترتیب دچار مشکلات کم‌خوابی و پرخوابی هستند.

افراد در هر سنی ممکن است دچار بدخوابی شوند ولی ما در این مقاله قصد داریم تا خواب سالمندان را برای شما موردبررسی قرار دهیم.

انواع بدخوابی‌ها

هنگامی‌که درباره خواب سالمندان از آن‌ها سؤال پرسیده می‌شود به‌طورمعمول اکثر افراد از خواب خود شکایت دارند و از کم‌خوابی یا پرخوابی زیاد حرف می‌زنند. پزشکان با تحقیقات و مطالعاتی که روی خواب افراد دارند متوجه می‌شوند که خواب افراد مطلوب بوده و منظور سالمندان از کم‌خوابی یا پرخوابی مناسب نبودن خوابشان است. به‌طور مثال سالمندی را تصور کنید که خواب سبکی دارد، این سالمند ممکن است در طول خواب خود چندین بار از خواب برخیزد و تصور می‌کند که در طول روز اصلاً نخوابیده است. این دسته از افراد با توجه به اینکه از خواب خود شکایت دارند اما در طول روز با مشکل خوابی مواجه نشده و باانرژی بالا به انجام کارهای روزانه خود خواهند پرداخت.

این افراد برای حل مشکلات خود نیازی نیست که به تعداد دفعات زیادی نزد پزشک مراجعه کرده بلکه فقط باید به توصیه‌های ساده پزشکان عمل کرده تا خوابی راحت‌تر را تجربه کنند. اما در برخی موارد مشکلاتی از سوی سالمندان عنوان می‌شود که نشان از این است که افراد در خواب خود دچار مشکلاتی هستند که باید پیگیری‌های بیشتری از سمت پزشک صورت گیرد. اختلالات خواب در سالمندان به 2 گروه تقسیم می‌شود بدخوابی و کژ خوابی.

بدخوابی به 30 الی 40 نوع اختلال و کژ خوابی نیز به 40 تا 50 نوع اختلال قابل‌تقسیم هستند.

 اختلالات بدخوابی اصولاً به 3 گروه عمده‌تر قابل‌تقسیم است که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.
  • اختلال در شروع خواب: برخی از سالمندان هنگامی‌که به رخت خواب می‌روند تا به خواب کامل روند زمان زیادی به طول می‌انجامد.
  • اختلال در تداوم خواب: این نوع اختلال مربوط به سالمندانی است که پس از مدتی از خواب شب از خواب بیدار شده و دیگر توان خوابیدن را ندارند. این مورد ممکن است دلایلی همچون افسردگی را در خود داشته باشد.
  • اختلال در ریتم خواب‌وبیداری: در این مورد سالمند مانند دیگر اعضای خانواده نخوابیده و در ساعاتی که بقیه بیدار هستند سالمند خواب و برعکس.

خواب مناسب برای سالمندان

سالمندانی که در طول خواب مناسب و کافی نداشته باشند باعث بروز بیماری‌های افسردگی و جسم خواهند شد. همچنین برای اینکه سالمند در طول روز با شادابی کامل به انجام امور خود بپردازد باید خواب کافی و مناسب را تجربه کند. خواب سالمندان در مقایسه با جوانان دارای تفاوت‌های است. تفاوت‌هایی که باعث می‌شود سالمند نسبت به جوانان از خواب سبک‌تری بهره ببرند و به‌محض شنیدن صداهایی از خواب برخیزند و ادامه خواب برای آن‌ها دشوار خواهد بود.

افراد در دوران سالمندی به میزان خواب کمتری نسبت به جوانان و میان‌سالان احتیاج دارند. به‌طوری‌که جوانان و میان‌سالان در دوران زندگی خود به 6 الی 9 ساعت خواب در طول روز نیاز داشته اما این ساعت در سالمندان بین 5-6 الی 7 ساعت خواهد بود. بهترین زمان خوابیدن برای افراد سالمند خواب شب است و مشاغلی که شیفتی هستند برای آن‌ها به‌هیچ‌وجه مناسب نخواهد بود و این افراد باید ساعتی معین به خواب‌رفته و ساعتی معین نیز از خواب برخیزند.

علت کم‌خوابی در سالمندان

کم‌خوابی در سالمندان به دودسته تقسیم خواهد شد. کم‌خوابی اولیه و کم‌خوابی ثانویه.
کم‌خوابی اولیه: در این نوع کم‌خوابی نمی‌توان دلیلی مطمئن برای کم‌خوابی پیدا کرد اما از دیدگاه روان‌پزشکان کم‌خوابی اولیه دلایلی هم چون افسردگی و … دارد که با درمان آن‌ها می‌توان این کم‌خوابی را بهبود بخشید.

کم‌خوابی ثانویه: در کم‌خوابی ثانویه می‌توان دلایل زیادی را عنوان کرد. دلایلی همچون ابتلای سالمند به بیماری‌های مختلف، بیماری‌های عفونی، قلبی، کلیوی، سرطان، درد مزمن، مصرف بعضی از داروها مثل داروهای ضدافسردگی و …. .

درمان کم‌خوابی و بی‌خوابی در سالمندان

برای درمان کم‌خوابی و یا بی‌خوابی سالمندان ابتدا باید تشخیص داده شود که سالمند به کدام‌یک از بیماری‌های کم‌خوابی دچار است و با توجه به اینکه اختلال در خواب سالمند روانی است یا جسمانی اقدامات لازم برای درمان او صورت گیرد. درمان‌هایی که توسط پزشک صورت می‌گیرد به دو شکل دارویی و غیر دارویی قابل‌تقسیم هستند. اگر پزشک درمان دارویی را برای سالمند برگزید باید داروهای تجویزشده توسط پزشک برای سالمند دور از دسترس سالمند قرار گیرد چراکه داروهای خواب به‌شدت اعتیادآور بوده و ممکن است عواقب بدی را برای سالمند داشته باشد.

داروهایی که توسط پزشک برای سالمندان تجویز می‌شود در دوران کوتاه‌مدت به‌خوبی عمل کرده و در درازمدت ممکن است مشکلات دیگری را برای فرد ایجاد کنند. همچنین به‌طورمعمول پزشکان داروهایی که برای خواب افراد تجویز می‌کنند را به مدت دو هفته تمدید خواهند کرد و بیش از مدت برای سالمندان مضر خواهد بود. برای قطع داروهای بی‌خوابی این داروها باید به‌تدریج قطع شوند و قطع ناگهانی آن‌ها عواقبی جبران‌ناپذیری را برای سالمند در پی خواهد داشت.

ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه

دسته‌ها

بایگانی