پارافیلیا

پارافیلیا چیست و درباره آن چه میدانید

انحراف جنسی

اختلال پارافیلیا یا همان انحراف جنسی چیست و چگونه به وجود می آید؟ تا چه میزان از این اختلال آگاهی دارید؟ این بیماری به شکل های مختلفی در فرد ظاهر می شود که در این مقاله به آنها می پردازیم. ابتدا اختلال پارافیلیا و انحرافات مختلف جنسی را مورد بررسی قرار داده، سپس راه های شناخت و درمان آن را بررسی می کنیم.

اختلال پارافیلیا یا انحراف جنسی چیست؟

نشان دادن علاقه و تمایل فرد به هر نوع میل جنسی به غیر از آنچه که به طور طبیعی در تحریک و نیاز جنسی با همسرش باید اتفاق بیفتد، همان اختلال پارافیلیا یا انحراف جنسی نام دارد. این اختلال موجب ناراحتی و آسیب رسانی به خود فرد و دیگران می شود.

البته در برخی موارد اختلال پارافیلی، آزاری برای خود یا دیگری به وجود نمی آورد. در واقع نوعی گرایش جنسی شخصی است که آسیبی به کسی نمی رساند و خطرآفرین نیست. تمایل فرد به برقراری رابطه جنسی با شخص بسیار مسن تر و پیرتر از خودش، یا گرایش و رابطه جنسی فرد با افراد بسیار تنومند و قدرتمند از این موارد هستند.
در برخی موارد همچون میل جنسی به کودکان، میل جنسی به حیوانات، لباس زیر، قتل هایی که از روی شهوت جنسی شکل می گیرد، نمایش اندام جنسی در برابر غریبه ها، چشم چرانی از حد گذشته و لمس بدن دیگران بدون رضایت آنها کاملاً انحراف جنسی و اختلال پارافیلیای خطرآفرین هستند.

این بیماری نوعی برانگیختگی جنسی است که فرد را وابسته به افکار یا رفتارهای جنسی غیرطبیعی می کند به گونه ای که در برخی موارد بسیار افراطی و نامتعادل ظاهر می شود. این اختلال بیشتر در مردان شایع است. در افراد تمرکز وسواس گونه ای به وجود می آید که فرد آنقدر ذهنش درگیر آن عمل خاص افراطی مدنظرش می شود که بدون آن به ارضای جنسی نمی رسد.

علائم و نشانه های اختلال پارافیلیا

برای تشخیص و شناخت پارافیلیا باید از سوی پزشک آزمایش کامل خون، آزمایش پلاسما و بررسی میزان هورمون های غده تیروئید صورت گیرد. آزمایش های مختلفی وجود دارد که زیر نظر پزشک می توان به قطعیت این بیماری پی برد و از راه های مختلف، درمان آن را شروع کرد.

این اختلال در افراد علائمی دارد که چندان هم عجیب نیستند اما می توان تا حدی به این اختلال در او پی برد. به عنوان مثال حرف های شهوت انگیز باعث برانگیختگی جنسی در برخی افراد می شود و اگر تنها راه برانگیختگی فرد، حرف های شهوت انگیز باشد می توان آن را پارافیلیا دانست. یا به طور مثال تماشای بدن برهنه در برخی فیلم ها ممکن است باعث برانگیختگی جنسی در افراد بسیاری شود اما در مورد شخصی که دچار این نوع بیماری است، تماشای این فیلم ها به حد یک وابستگی بیش از اندازه روانی تبدیل می شود، طوری که فرد دیگر بدون تماشای این فیلم ها برانگیخته نمی شود.

فرد به جای آنکه با همسر خود رابطه درست و طبیعی جنسی برقرار کند با اشیاء دیگری ارضا می شود. به عنوان مثال از کفش پاشنه بلند یا جوراب یا پوشیدن لباس خانم ها لذت می برد. این رفتار تأثیر منفی بر همسر او خواهد گذاشت.

انحراف جنسی

دلایل به وجود آمدن اختلال پارافیلیا

روان پزشکان معتقدند افراد مبتلا به اختلال پارافیلیا تمایل به تکرار یا بازگشت به عادت جنسی دارند که در کودکی شان رخ داده است. در واقع این اختلالات در فرآیند شرطی شدن به وجود می آیند. به همین دلیل در بزرگ سالی به مرور در فرد رشد کرده و شدت بیماری را بیشتر می کند.

بچه ای که از همان ابتدای کودکی خود قربانی یا تماشاگر رفتارهای انحرافی جنسی بوده، از آن رفتار نامناسب الگو گرفته و تقلید این مدل رفتارها را فرا می گیرد. این کودکان در آینده و در بزرگ سالی میل بیشتری به تقلید از این رفتارهای انحرافی پیدا می کنند. آنها به دنبال راه ها و ابزارهای نامناسب و نامتعارف در جامعه برای ارضای جنسی خود هستند.

اختلال پارافیلیا یا همان انحراف جنسی به صورت وسواسی در فرد به وجود می آید. به خصوص اگر در موقعیتی باشند که موجب استرس، اضطراب و افسردگی آنها شود. در این صورت بیمار به طور مکرر به رفتار انحرافی خود شدت بخشیده و قادر به کنترل خود نیست. هرچه شدت آن بیشتر شود آزاری که به خود و دیگران می رساند بیشتر خواهد بود.

راه های درمان اختلال پارافیلیا

برای درمان این اختلالات نیاز به جلسات روان درمانی است تا عامل مؤثر بروز این رفتارها در فرد مشخص شود. با شناخت بیشتر فرد و پیدا کردن عامل اختلال پارافیلیا می توان فهمید که در پس¬زمینه ذهنی شخص چه می گذرد. گاهی نیز به طور موقت داروهایی به نام آنتی آندروژن همراه با این روش های روان درمانی به کار گرفته می شوند. این داروها سطح هورمون تستوسترون را به شدت کاهش می¬دهند. با مصرف این داروها میل جنسی در افراد کاهش پیدا کرده و دیگر با دیدن اشیاء و موارد برانگیزاننده جنسی کمتر تحریک می شوند و تصویرسازی ذهنی می کنند. فرد وقتی در شرایط کاهش میل جنسی قرار بگیرد بهتر می تواند به روان درمانگر مراجعه کرده و خود را بهبود بخشد.

گاهی لازم است در هنگام درمان از راه همذات پنداری وارد شد. همذات پنداری با شخصی که دچار اختلال پارافیلیا است باعث می شود که متوجه درک ما نسبت به موقعیت خودش گردد. فرد می تواند قربانی یا کسی که همچون خودش آزار دیده را ببیند و آنها همزمان به درک مشترکی برسند و این حس مشترک و درک دوطرفه درمان را سرعت می بخشد. فرد خود را بهتر می شناسد و به دنبال راهی برای درمان و بهبود بخشیدن به زندگی خویش می گردد. چون انحراف جنسی مانع از زندگی متأهلی و زناشویی خوب می شود و برطرف شدن این اختلال برای ادامه زندگی افراد لازم است.

و در انتها

اختلال پارافیلیا به گونه ای است که در طول زندگی با افرادی که دارای این اختلال هستند در جاهای مختلف مواجه خواهید شد. احتمال آن که در جلسات، مترو، اتوبوس، اقوام، دوستان و… با این اشخاص مواجه شوید وجود دارد. به جای آن که رفتار بد و خشونت آمیزی از خود نشان دهید بهتر است که به آنها بی توجهی کنید. چون رفتار خشن و ناراحت کننده آنها را بیشتر سرکوب کرده و به انحراف بیشتری در جامعه روی می-آورند. اختلال در این افراد به راحتی قابل شناسایی است و بهتر است کار آنها را به روان درمانگر بسپارید. اختلال پارافیلیا به شدت به گذشته و درون شخص ربط دارد که با یک روانشناس کاردان می توان این بیماری روانی را به مرور درمان کرد و از شدت آن کاست.

شرکت “توانا توسعه تدبیر” با نام تجاری توانیتو با استفاده از فناوری روز زندگی را برای شهروندان و افراد دارای معلولیت و بیماری های روانی راحت تر می کند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *