توانیتو توانمند سازی برای همه

دوباره به خیابان بیا!

د

امروز روز عصای سفید است؛ روزی برای نابینایان، یادآوری اهمیت عصای سفیدشان و البته توجه به مسئله «حقوق شهروندی» این افراد و تمامی معلولین. از عصای سفید چه می‌دانید؟ خبر دارید ماجرای نامگذاری این روز چیست و از کجا آمده؟

اولین بار در سال ۱۹۲۱ «جیمز بیگز» عکاس انگلیسی که در یک تصادف، بینایی خود را از دست داده بود، برای اینکه بتواند راحت در سطح شهر رفت‌وآمد کند و از خطر تصادف نیز در امان باشد، عصایی سفیدرنگ به دست گرفت و به خیابان آمد و همین آغاز اهمیت «عصای سفید» شد.

در سال ۱۹۵۰ سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، (یونسکو) و شورای جهانی نابینایان در جلسه ای مشترک در سال ۱۹۵۰ میلادی، قانون «عصای سفید» را بررسی و تصویب کردند و روز ١۵ اکتبر برابر با ٢٣ مهر ماه را روز جهانی «عصای سفید» یا روز جهانی «ایمنی نابینایان» اعلام کردند.

این روز از سال ۱۹۶۴ به عنوان روزی ملی نیز جشن گرفته شده است: یعنی پس از آنکه ناول‌ پری (ریاضیدان) و دکتر جاکوپس تن ‌بروک (حقوقدان) توانستند پیشنهاد قانونی در خصوص حقوق معلولین به کنگره آمریکا ارائه کنند که کنگره نیز آن را تصویب کند. در این قانون بر حقوق اجتماعی و قانونی افراد نابینا تاکید شده است.

در ایران هم اولین مدارس خاص نابینایان در سال ۱۲۹۹ در تبریز توسط یک آلمانی به نام «پاستور ارنست کریستوفل» راه‌اندازی شد. بعد از آن، در سال ۱۳۲۵ نیز «گون گستر» انگلیسی، در اصفهان مدرسه ویژه نابینایان ساخت. در حال حاضر نیز، علاوه بر مدرسه، این افراد دارای نشریه مخصوص خود (ایران سپید) با خط بریل هستند که در واقع اولین روزنامه با خط بریل محسوب می‌شود.

اما امروز بزرگترین چالشی که افراد نابینا با آن روبرو هستند «دسترس‎پذیری شهر» است. به این معنا که با وضعیت موجود امکانات شهری، خیابان‌کشی‌ها، پیاده‌روها و … برای افراد نابینا چندان راحت نیست که از خانه بیرون بزنند و در شهر رفت‌وآمد کنند. این مسئله می‌تواند عواقب روحی و روانی برای این افراد داشته باشد و به علاوه، کشور را از حجم عظیمی از پتانسیل کاری، اجتماعی و فرهنگی محروم کند. بر ماست که دوباره و با عینکی دیگر به حقوق افراد نابینا و به طور کل معلولین نگاه کنیم و اجازه دهیم آنها دوباره در خیابان حضور یابند.

درباره نویسنده

وحید رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها