دیابت در سالمندان

به‌صورت تقریبی حدود 10 درصد از سالمندان بالای 65 سال به‌نوعی از دیابت مبتلا بوده و این رقم روزبه‌روز در حال افزایش است. باید برای جلوگیری از مبتلا شدن به دیابت به مصرف مواد غذایی مناسب توجه کرده و همراه آن‌ها نیز به ورزش بپردازیم تا قند خون به‌صورت منظم کنترل شود. اندازه‌گیری قند خون در سالمندان دو بار یا بیشتر در طول سال پیشنهاد می‌شود تا در صورت مشاهده بیماری دیابت اقدامات لازم برای جلوگیری از آن صورت گیرد.

سالمندانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، باید زیر نظر پزشک بوده و مرتب کنترل شوند. در حال حاضر دیابت بیماری است که در سطح جهان شایع بوده و افراد زیادی را درگیر خودکرده است. برای تشخیص بیماری دیابت قند فرد در حالت ناشتا را اندازه‌گیری می‌کنند. به این صورت که اگر میزان قند خون فرد ناشتا بالای 110 میلی‌گرم باشد به‌طورمعمول به بیماری دیابت دچار است. شخصی که به بیماری دیابت مبتلا است به پر ادراری و تشنگی نیز دچار خواهد شد. زیرا برای دفع قند خون زیادی احتیاج به دریافت آب فراوان و درنتیجه دفع آن‌ها خواهد داشت.

انواع دیابت

بیماری دیابت که در سالمندان و افراد دیگر رایج است دارای انواع مختلفی است که به دیابت نوع 1 (وابسته به انسولین)، دیابت نوع 2 (غیر وابسته به انسولین) و دیابت بارداری تقسیم خواهند شد.

  •  نوع 1:  دیابت نوع یک در کودکان و جوانان رایج است و در اثر فقدان انسولین رخ خواهد داد.
  •  نوع 2: دیابت نوع دو در بزرگ‌سالان و افراد سالمند رایج بوده و دلیل آن ترشح انسولین ناکافی یا اینکه سلول‌های بدن قادر به استفاده از انسولین نیستند خواهد بود.

در اکثر موارد (بالای 80 درصد) افراد دیابتی چاق بوده و در این افراد اضافه بودن چربی‌های خون نیز قابل‌مشاهده است. نزدیک به 50 تا 60 درصد مرگ‌ومیرهایی که برای این بیماران رخ می‌دهد مربوط به نارسایی قلبی و عروقی است. در افرادی که بیماری دیابت دارند، تری گلیسیریدهای خون به مقداری زیادی است. دلیلی که باعث گرفتی رگ‌ها می‌شود بالا بودن انسولین خون است که در پی آن تجمع چربی‌ها را در دیواره رگ‌ها تحریک خواهد کرد.

  •  بارداری: نوع دیگری از دیابت که افراد با آن مواجه خواهند شد دیابت بارداری است که در دوران بارداری و در افراد مستعد به وجود خواهد آمد.

مشکلات افراد دیابتی

افراد دیابتی با توجه به بالا بودن قند خون در معرض اختلالات متعددی قرار خواهند گرفت، که از این موارد می‌توان به اختلال بینایی که به‌مرورزمان باعث کاهش دید خواهد شد اشاره کرد. از دیگر اختلالاتی که این افراد با آن مواجه هستند می‌توان به اختلالات کلیوی نیز اشاره کرد. به همین علت این بیماران دچار ورم در پاها شده و از ادرار آن‌ها نیز آلبومین دفع خواهد شد.

ازنظر عصبی نیز رفلکس‌ها در آن‌ها از بین رفته و حساسیت در پاها نیز حس نخواهد شد و درنتیجه زخم‌هایی را در پا های فرد مشاهده خواهیم کرد که درنتیجه آن‌ها باعث قطع انگشتان پا و حتی در مواردی قطع خود پا را در پی خواهد داشت. فرد دیابتی باید به‌صورت منظم به پزشکان متخصص مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد.

رژیم غذایی در افراد دیابتی

رژیم غذایی در افراد دیابتی از اهمیت خاص و فراوانی برخوردار است. این افراد باید در رژیم غذایی خود دقت فراوانی داشته و برای درمان سریع‌تر همراه با مصرف دارو و انسولین از رژیم غذایی مناسب نیز پیروی کنند. در بیماران دیابتی وزن یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید به‌شدت کنترل شود و همچنین مقدار قند خون نیز باید حتی‌الامکان نوسانات کافی را داشته باشد.

مقدار و زمان دریافت مواد غذایی باید در طول روز محاسبه‌شده و طبق زمان‌بندی‌های انجام‌شده، غذا را به مصرف رسانیم. همچنین باید توجه داشته باشیم که در برنامه خود سه وعده‌غذای اصلی و سه میان وعده را در آن جای دهیم. مقدار قند دریافتی در این بیماران باید چیزی حدود 50 تا 55 درصد کالری دریافتی‌شان را تشکیل دهد که برای یک رژیم با 1000 کیلوکالری معادل 150 گرم خواهد شد. همچنین این مقدار قند دریافتی باید از نوع قندهای پیچیده یا کند (غلات) باشد. اگر قند خون افراد دیابتی تحت کنترل باشد، می‌توان از 10 تا 15 درصد قند ساده (قند، شکر، عسل، مربا، شیرینی) نیز استفاده کرد. در غیر این صورت باید از مصرف مواد دارای قند ساده خودداری و جلوگیری شود.

نمایه گلاسمی

دسته‌ای از مواد غذایی که دارای قند هستند، پس از مصرف باعث افزایش قند خون خواهند شد. هرچه میزان بالا بردن قند خون بیشتر صورت گیرد، می‌گویند، اندیس یا نمایه گلاسمی آن ماده غذایی بیشتر است. نمایه گلاسمی علاوه بر میزان قند خون موجود در ماده غذایی به مواردی دیگری ازجمله به نوع قند، به میزان هضم و جذب، به میزان فیبر موجود درماده غذایی و … بستگی دارد. به همین دلیل افراد و سالمندانی که دچار بیماری دیابت هستند نباید موادی با نمایه بالا را هم‌زمان مصرف کنند و یا موادی که دارای نمایه بالا هستند را به مقدار زیاد و قابل‌توجهی دریافت کنند.

افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، باید برای تأمین قند موردنیاز روزانه بدن خود، در هر سه وعده غذایی از نان به‌ویژه نان‌های سبوس‌دار، برنج به‌صورت روزانه و مقدار کم، میوه‌هایی با شیرینی کم، انواع سبزی‌ها خام و پخته و لبنیات کم‌چرب را در برنامه غذایی جای دهند.

ارسال دیدگاه

نوشته‌های تازه

دسته‌ها

بایگانی