راهنمای قرنطینه خانگی برای افراد مبتلا به کرونا( قسمت سوم)

با سومین و آخرین قسمت از نکات مهم در قرنطینه خانگی در خدمت شما هستیم. آماده شنیدن مسائل ساده و کاربردی که امروز برای شما گردآوری کردیم باشید.

درباره ضدعفونی کردن منزلی که فرد مبتلا به کرونا در آن قرنطینه شده است، از شبکه‌های مجازی پروتوکل‌های مهمی را دریافته‌اید. اما در اینجا، با مطالب جدید در این مورد، در خدمت شما هستیم.

اگر به این بیماری مبتلا شدیم، چگونه وسایل مورد نیازمان را تهیه کنیم؟! اگر این سوال ذهنتان را درگیر کرده است، با ما همراه باشید.

همچنین اگر فرد کرونایی را در کنارتان دارید، این مقاله را از دست ندهید؛ چرا که‌ ممکن است نسبت به رفتارتان با وی دچار چالش باشید‌.

ضد عفونی منزل فرد مبتلا به کرونا

برای ضد عفونی کردن، چیزی که احتمالا تا کنون نمی‌دانستید این است که با این کار ویروس‌ها و آلودگی‌ها کشته نخواهد شد. بلکه تعداد آن‌ها به علت برداشته شدن از سطوح کمتر می‌شود.

افرادی که در منزل و در کنار خود، فرد مبتلا به کویید را قرنطینه کرده‌اند، باید به خاطر داشته باشند، برای ضدعفونی کردن سطوح حتما باید ماسک و دستکش به همراه داشته باشند. ماسک و دستکش ترجیحا باید مخصوص جراحی باشد.

در هنگام کار، فراموش نکنید که اجزا صورت خود را لمس نکنید.

زمانی که قصد ضد عفونی کردن مناطق آلوده خانه را دارید، سعی کنید کولر‌ را خاموش کنید. این کار خطر جا به جایی ویروس را کاهش می‌دهد. حتی می‌توانید پنجره را باز کنید تا جا به جایی جریان به شما در کاهش ویروس کمک کند.

در صورتی که مایل به شستن لباس‌های فرد بیمار دارید، آب داغ بیشتر توصیه می‌شود. ماشین لباس‌شویی بیشتر می‌تواند به شما کمک کند. پس‌ درجه آب را تا ۷۰ درجه سانتی گراد و مدت شست و شو را حداقل بر روی ۳۰ دقیقه تنظیم‌ کنید‌. مواد شوینده فراوان در اینجا بیشتر موثر خواهند بود‌.

توجه کنید که برای قرار دادن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، پرت کردن می‌تواند منجر به گسترش ویروس در فضا شود. پس این کار را نکنید.

ظروفی که افراد مبتلا در آن غذا مصرف می‌کنند باید با آب داغ شسته شود. مانند لباس‌ها، برای شستن ظرف‌ها هم، ماشین ظرفشویی تاثیر بیشتری دارد‌.

دستمالی که برای ضدعفونی مناطق مشکوک و یا ظرف‌های خیس افراد مبتلا استفاده می‌شود، حتما باید با آب داغ و مواد شوینده فراوان تطهیر شود.

داروها و سایر وسایل فرد مبتلا به کرونا:

دیگر نیازی به توضیح نیست که فردی که مبتلا به کویید ۱۹ است حتما باید ارتباط خود با سایر انسان‌ها را به صفر برساند. تنها به این علت که ناقل است. اما در صورتی که به وسیله ضروری احتیاج داشت باید چگونه آن را تهیه کند؟!

نگران نباشید. پاسخ این سوال گنگ و ترسناک نیست.

اصلی‌ترین پاسخی که برای این سوال مطرح می‌شود، تنها در یک کلمه خلاصه می‌شود؛ هم‌دلی!

فراموش نکنید که این روزها باید به کمک دیگران بشتابیم. باید بدانیم که آن‌ها به کمک‌های ما احتیاج دارند.

اگر می‌بینم که فرد در خانه قرنطینه است و شرایط خرید کردن را ندارد، باید بدون تماس با فرد بیمار، لیست وسایل مورد نیاز وی و داروهای ضروری او را برایش تهیه کنیم.

همسایه، دوست، فامیل، خانواده و یا هر فردی که با بیمار کرونایی آشنایی داشته باشد، می‌تواند به او در جهت رساندن محصولات مورد نیازش کمک رسان باشد.

راه دیگر برای تهیه وسایل برای فرد مبتلا، استفاده از خرید‌ و خدمات آنلاین است. این روزها خدماتی که به صورت مجازی در اختیار انسا‌ن‌ها قرار می‌گیرد، برای همه قابل مشاهده است. حتی می‌توانید از توانیتو برای خدمات بهداشتی و درمانی، کمک‌های آنلاین دریافت کنید‌.

با افراد مبتلا به کرونا چگونه رفتار کنیم؟!

کرونا ویروسی است که نفرت زیادی را نسبت به خود برانگیخته است‌. احتمالا کسی از ابتلا به این بیماری احساس خوشایندی نخواهد داشت. شاید احساس ترس داشته باشد؛ حتی ممکن است پس‌ از این بیماری افسردگی اساسی را تجربه کند. اما ما به عنوان اطرافیان فرد مبتلا، آن‌ها را چگونه در این مسیر یاری دهیم؟!

درست است که این ویروس قابلیت انتقال فوق‌العاده‌ای دارد و پس از ارتباط اندک با آن، فرد سریع بیماری کویید را تجربه می‌کند، اما برخی از مسائل را نباید فراموش کنیم. بیماری که از کرونا خلاص شده است، پس‌ از مدتی دیگر ناقل نخواهد بود. بنابراین می‌توانید با توجه به شرایط وی، پس از مدتی به ملاقات او بروید. این کار باعث می‌شود وی احساس تنهایی و رخوت پس از این بیماری را از خود دور کند.

فراموش نکنید که حتی فردی که مبتلا به کویید است، با تماس‌های تلفنی به شما آسیبی نمی‌رساند! پس این موهبت را از او دریغ نکنید.

صحبت کردن‌های مداوم و امیدواری دادن به وی، می‌تواند روحیه از دست رفته‌ش را باز گرداند. پس این لطف را در حق وی انجام دهید‌.

تفریحات مجازی مفرح، بحث‌های جالب در گروه‌های خانوادگی، صحبت‌های نشاط‌انگیز و دوستانه، از روش‌هایی است که فرد را حتی برای مدت کوتاهی از وضعیت ناراحت‌کننده‌اش خارج می‌کند.

علاقه و محبت خود را به او ابراز کنید. به او بگویید که در کنارش هستید و همچنان برای شما عزیز است.‌ این کار باعث می‌شود احساس نکند با ابتلا به این بیماری همه اطرافیان و دوستان نزدیکش را از دست داده است و دیگر محبوبیتی ندارد.

به فرد بیمار دائما خاطرنشان کنید که از پس کرونا بر خواهد آمد. قدرتمندی بدنش و توانایی روحی‌اش را یادآوری کنید. شاید احساس وحشت درباره مرگ و احساس ترس از عدم بهبود، بیشتر به او آسیب برساند.

محبت اصلی است که در هیچ کجای دنیا انکار نمی‌شود. پس حتی به صورت مجازی و از راه دور محبت خود را به افراد مبتلا به ویروس کرونا ابراز کنید. از راه دور به ملاقاتش بروید و دیدار‌ها را حتی از فاصله زیاد تازه کنید.

سخن پایانی:

توانیتو با چند مطلب بسیار ساده و پر اهمیت درباره قرنطینه خانگی افراد مبتلا به کرونا، تا امروز با شما همراه بود. این مطالب اگرچه به ظاهر بدون اهمیت به نظر می‌رسند، اما مطالعه آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود‌.

فراموش نکنید که کرونا تنها مهمان امروز و فردای ماست و به زودی رخت خود را از زندگی انسان‌ها بر خواهد بست. اما محبت‌ها و دوستی‌ها در بین ما باقی خواهد ماند‌. در کنار یکدیگر بمانید و فراموش نکنید که انسان‌، با همدلی از بحران عبور می‌کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *