راهنمای قرنطینه خانگی برای افراد مبتلا به کرونا( قسمت دوم)

با دومین قسمت از نکته‌های مهم برای قرنطینه خانگی در خدمت شما هستیم. سعی کنید نکته‌هایی که در این مقاله‌های  توانیتو مطالعه می‌کنید جدی بگیرید. به طور کلی قرنطینه خانگی برای کرونا، باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.. توجه به زمانی که این افراد ممنوع‌الملاقات هستند و مواد غذایی‌ که این افراد باید میل کنند، مهم است.

زمان قرنطینه خانگی برای افراد مبتلا به کرونا

شاید در ظاهر این نکته به نظرتان بدون اهمیت گبرسد؛ اما افرادی که بیماری کویید ۱۹ را تجربه می‌کنند به علت اینکه تا زمان مشخصی ناقل محسوب می‌شوند، باید از حضور در جامعه خودداری کنند. پس برای احتیاط بیشتر باید به بازه زمانی که افراد ویروس کرونا را در بدن خود دارند، دقت شود.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید درباره زمان قرنطینه خانگی به آن اشاره کنیم، میزان ابتلا فرد است. در واقع باید ببینیم که فرد تا چه اندازه‌ای در دام کرونا گرفتار شده است. مقدار جدی بودن، تا حدود زیادی می‌تواند زمان در قرنطینه ماندن فرد را تعیین کند. با توجه به میزان بالا بودن سیستم ایمنی بدن، برخی از افراد سریع‌تر بهبود می‌یابند. بنابراین زودتر می‌توانند از قرنطینه خارج شوند. این در حالی است که بعضی از مبتلایان، زمان بسیار طولانی را درگیر بیماری هستند.

بعضی از مسائل در زمان بهبود افراد مبتلا تاثیر دارد. سن، جنس، نوع خورد و خوراک فرد و یا سیستم ایمنی بدن با توجه به ژنتیک فرد، می‌توانند در زمان بهبود فرد و در نتیجه در زمان قرنطینه خانگی نقش بازی کنند‌.

مدتی که سازمان بهداشتی جهانی به بیماران، برای قرنطینه شدن توصیه می‌کند، دو هفته است. در این زمان عموما افرادی که عوارض اصلی را تجربه می‌کنند، ممکن است به صورت خفیف به بیماری مبتلا شوند و یا جدی‌تر درگیر آن باشد‌. افرادی که به صورت خفیف کویید را احساس می‌کنند با گذشته یک هفته معمولا تب را شکست می‌دهند. اما سرفه‌های خشک در افراد ممکن است بیشتر طول بکشد.

برخی از مبتلایان ممکن است عوارض را جدی‌تر احساس کنند‌. پس از ۷ الی ۱۰ روز بعد از عفونت، سایر نشانه‌ها در فرد بروز می‌کنند. این تغییرات عموما به صورت ناگهانی در فرد پدید می‌آید. در این موارد سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا در تلاش است. با این حال موفقیت زیادی کسب نمی‌کند؛ بنابراین عوارض ثانویه در فرد پدیدار خواهد شد‌. این بیماران زمان بیشتری را برای بهبود و قرنطینه خانگی احتیاج خواهند داشت.

یکی از پزشکان خانواده به نام سارا جاروس درباره زمان قرنطینه خانگی می‌گویند: ممکن است زمان بهبودی افراد دو الی هشت هفته به طول بینجامد. حتی ممکن است نفس‌تنگی افراد تا مدت‌ها طول بکشد.

جالب است بدانید که افرادی که با توجه به شدت بیماریشان در مراقبت‌های ویژه بیمارستان قرار دارند، با توجه به شدت درگیر شدن بدنشان با کرونا، ممکن است تا ۱۲ الی ۱۸ ماه، درگیر این بیماری باشند.

بهترین نوع تغذیه برای افراد مبتلا به کرونا:

این بار نوبت به صحبت درباره رژیم غذایی افراد مبتلا به کرونا رسیده است. در رژیم غذایی مهم‌ترین اصل، بالا بردن سیستم ایمنی بدن است. باید تلاش کنیم در صورت ابتلا، موادی را مصرف کنیم که برای بدن تقویت کننده محسوب شوند.

مهم‌ترین موادی که ارتباط مستقیمی با سیستم ایمنی بدن دارند، پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها هستند. این مواد را با نام مایکرونوترینت‌ها می‌شناسیم. همچنین میکرونوترینت‌ها نیز باید در رژیم غذایی فرد حضور داشته باشند. این مواد شامل ویتامین‌ها، مینرال‌ها و مواد معدنی هستند.

اگر در تلاش برای بالا بردن قدرت سیستم ایمنی بدنتان هستید، فراموش نکنید که باید مکمل‌هایی مانند آهن، روی، امگا۳، انواع مختلف ویتامین‌ها مانند ویتامین A, D, C و ویتامین B۶ و B۱۲ را مصرف کنید. از فولیک اسید‌ها، پری بیوتیک‌ها و پرو بیوتیک‌ها غافل نباشید. درباره مصرف ویتامین C نیازی به تاکید وجود ندارد؛ چرا که احتمالا از اهمیت و تاثیر آن بر روی سیستم ایمنی بدن خبر دارید. فراموش نکنید که تحقیقات نشان داده است افرادی که از ویتامین D به اندازه، محروم هستند، آسیب‌پذیری بیشتری در برابر کرونا دارند.

با توجه به تحقیقاتی که درباره رژیم غذایی افراد مبتلا به کویید انجام شده است، روغن امگا ۶، می‌تواند باعث افزایش التهاب شود‌. احتمالا اصلی که درباره مصرف روغن وجود دارد، این است که حتما باید تنوع در برنامه غذایی وجود داشته باشد. بنابراین استفاده مداوم از روغن کنجد و یا هر روغن دیگری به تنهایی، روش درستی نخواهد بود. توصیه متخصصان برای مصرف روغن، بیشتر روغن کلزا و کانولا است. برای ایجاد تنوع در مصرف روغن، افراد مبتلا به کویید ۱۹، می‌توانند از روغن کنجد، روغن سویا، و روغن کلزا و کانولا بهره ببرند.

در صورتی که تمایل به مصرف میوه‌ دارید، از تنوع در میل کردن آن‌ها غافل نشوید. حتما بدانید که بدون مشورت با پزشک از گیاهان و دمنوش‌های مختلف استفاده نکنید. این کار می‌تواند بدن مبتلا به ویروس را با وضعیت ناشناخته‌ای مواجه کند.

مصرف آب را فراموش نکنید. تا جایی که ممکن است بیشتر از حد نیاز بدنتان آب مصرف کنید. حتی اگر خوشبختانه کرونا شما را درگیر نکرده است، فراموش نکنید که آب و مایعات فراوان، می‌تواند ویروس را به سرعت از بدن خارج کند. بنابراین فراموش کنید که تنها در هنگام تشنگی باید آب میل بنوشید. در واقع شما باید هر ساعت، لیوانی پر آب مصرف کنید.

بعضی از مواد خاصیت آنتی اکسیدانی دارند؛ بنابراین باید در رژیم غذایی حضور داشته باشند.  سیر و پیاز جزو مواردی هستند که همگی از خاصیت آن‌ها مطلع هستیم. علاوه بر آن‌ها هویج، اسفناج و زردک مواد غذایی هستند که با توجه به خاصیت آنتی اکسیدانی‌شان، می‌توانند در مبارزه با کرونا به بدن کمک کنند.

سخن پایانی:

قبل از هر چیز باید قدردانی‌مان را به شما ابراز کنیم که تاکنون شکیبایی کردید و در کنار ما بودید.

در این بخش از مقالات توانیتو، شرایط لازم برای قرنطینه خانگی را مطرح کردیم. احتمالا برای شما هم درباره رژیم غذایی افرادی که به علت ابتلا در منزل قرنطینه شده‌اند، سوال پیش آمده باشد. علاوه بر این موضوع درباره بازه زمانی که فرد باید در قرنطینه باقی بماند نیز گفت و گو کردیم.

با این وجود هنوز هم اطلاعاتی مربوط به قرنطینه خانگی وجود دارد که شما را در روز‌های آینده در جریان آن‌ها خواهیم گذاشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *