راهنمای قرنطینه خانگی برای مبتلایان به کرونا(قسمت اول)

 با بخش دیگری از مقالات توانیتو همراه با شما هستیم. متاسفانه همان طور که می‌بینیم، کرونا هنوز هم در کنار ماست. این ویروس در این روزها، بزرگ‌ترین دشمن انسان طلقی می‌شود. احتمالا نکاتی که برای کاهش شیوع این بیماری وجود دارد، زیاد به گوشتان خورده باشد. اما بحث امروز ما، درباره پس از زمان ابتلا به کویید ۱۹ است. افرادی که دچار این بیماری می‌شوند، ممکن است به صورت سنگین این بیماری را تجربه کرده و برای درمان راهی بیمارستان شوند؛ در واقع آن‌ها در بیمارستان قرنطینه خواهند شد‌. اما برخی از افراد با توجه به درخواست پزشک، منزل خود را برای قرنطینه انتخاب می‌کنند. توانیتو قصد دارد کمی درباره نکات مربوط به قرنطینه خانگی صحبت کند.

قرنطینه خانگی امن:

اگر الان که این‌ مقاله را می‌خوانید، در قرنطینه خانگی به سر می‌برید، به یاد داشته باشید که تهویه در این زمان و شرایط شما دارای اهمیت است. اگر اولین بار است که این نکته را می‌شنوید و یا از مطالعه آن تعجب کرده‌اید، نگران نباشید. ما شما را نسبت به این موضوع آگاه می‌کنیم.

نکته دیگری که باید راجع به قرنطینه خانگی امن بدانید، کپسول‌های اکسیژن است. چگونگی استفاده از آن‌ها و نکات حائز اهمیت را با توانیتو بیاموزید. در کنار ما بمانید.

کرونا و سیستم تهویه هوا:

تا سال‌های قبل، امیدوار بودیم که در تابستان، گرمای زیادی را متحمل نشویم؛ چرا که‌ انواع سیستم‌های تهویه و کولر، به کمک ما می‌آمدند؛ اما امسال کرونا وضعیت را کمی تغییر داد.

با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، گویا سیستم‌های تهویه هوا در انتشار این ویروس اثربخش بوده است. اولین بار کارشناسان چینی مشاهده کردند که افرادی که حتی با وجود فاصله اجتماعی، به رستوران رفته بودند، با توجه به جهت باد کولر، دچار بیماری شدند. آن‌ها نتیجه گرفتند که پس‌ از عطسه سرفه و یا حتی صحبت کردن معمولی افراد ناقل ، قطرات ریزی که از دهانشان خارج شده بود، به واسطه سیستم‌های تهویه به مکان‌های دیگر و به سایر افراد منتقل شد.

با این حال، این مبحث هنوز در دست آزمایش است. اگرچه با توجه به تجربیاتی که در این زمینه دیده شده است نتایج نشان‌دهنده این مسئله است، اما این موضوع همچنان در دست تحقیقات علمی است.

تحقیقات نشان داده است که فیلتر‌های هوای دستگاه تهویه هم در این زمینه نقش دارند. بعضی از این سیستم‌ها توانسته‌اند از بازگشت قطرات ریزی که از دهان فرد ناقل خارج می‌شود، جلوگیری کنند.

به همین منظور باید به یاد داشته باشید، در صورتی که در منزل قرنطینه شده‌اید، باید سیستم تهویه منزل را بررسی کنید.

اگر در منزل شما فردی ناقل قرنطینه شده است و در محیطی سربسته با شما قرار دارد، مراقب کولر‌ها و جهت باد آن‌ها باشید. در این صورت تا جایی که می‌توانید به طور کلی سیستم کولر ها را خاموش کنید. چون این کار درصد بسیار بالایی انتقال ویروس را کاهش می‌دهد.

از صحبت کردن، عطسه کردن و سرفه کرد در جهت باد سیستم‌های تهویه خودداری کنید. همچنین سعی کنید روزانه در و پنجره‌های منزلتان را کمی باز کنید تا هوای داخل جا به جا شود.

توجه داشته باشید که حتما در دورانی که فردی در خانه ناقل ویروس است، باید هر چند وقت یکبار فیلتر‌های تهویه کولرها را عوض کرده و یا تمیز کنید. این کار برای احتیاط بیشتر انجام می‌شود. همچنین به خاطر داشته باشید که از پنکه و فن‌های تهویه به طور هم‌زمان استفاده کنید.

دستگاههای تنفس و استفاده در منزل:

همانطور که قول داده بودیم، باید درباره استفاده از دستگاه اکسیژن نیز کمی با هم صحبت کنیم‌. احتمالا می‌دانید که کرونا در اکثر مواقع، ریه افراد را درگیر خواهد کرد. پس برای برخی از افرادی که این بیماری را تجربه می‌کنند دستگاه‌های تنفسی احتیاج می‌شود‌. دستگاه‌های تنفسی به بیماران توانایی مقابله با ویروس را داده و نتیجتا می‌تواند ریه‌ آن‌ها را نجات دهد.

نکته‌ای احتمالا تاکنون نمی‌دانستید نوع این دستگاه‌هاست؛ که به دو صورت تنفس مصنوعی و کمک تنفسی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد‌. دستگاه تنفس مصنوعی تنها در بیمارستان به بیماران کمک می‌کند، در حالی که شما می‌توانید در منزل نیز از دستگاه کمک تنفسی بهره ببرید.

استفاده از دستگاه اکسیژن خانگی، روش مصرف خاصی دارد که باید حتما طبق آن عمل کنید. از جمله مهم‌ترین نکاتی که باید درباره استفاده از کپسول‌های اکسیژن به آن دقت شود، دور بودن آن از وسایل حرارتی است‌. حرارت در کنار کپسول‌های اکسیژن ممکن است منجر به احتراق شود‌.

حتما می‌دانید که باید قبل از استفاده از این وسیله، پزشکتان را در جریان این موضوع قرار دهید. آن‌ها در این صورت به شما مشورت خواهد داد.

کپسول‌های اکسیژن را در صورتی که موادی نظیر اسپری و یا رنگ در هوا وجود دارد، مورد استفاده قرار ندهید‌. قبل از استفاده، حتما لوسیون‌ها و کرم‌های دست و صورت را در قسمت بینی و صورت فرد مبتلا پاک کنید. محصولاتی مانند وازلین که پایه نفتی دارند، نباید قبل از دستگاه‌های اکسیژن استفاده شوند.

برای استفاده از کپسول اکسیژن، مطمئن باشید که شستی تنظیم جریان روی عدد صفر قرار گرفته باشد‌. دستگاه‌های اکسیژن کپسول اهرم T مانندی دارند. باید دقت کنید این اهرم حتما محکم باشد. سعی کنید آچار را بر خلاف عقربه‌های ساعت بگردانید تا شیر باز شود‌. در این هنگام فشار ۲۰۰۰psi نشان دهنده پر بودن کپسول خواهد بود‌. دقت کنید که شستی جریان هوا، از این به بعد باید با توجه به خواسته پزشک تنظیم شود.

فراموش نکنید که لوله هوا به قسمت پستانکی مانند وصل باشد. در صورتی که احساس می‌کنید که میزان اکسیژن دریافتی شما، باید تغییر کند، پزشک خود را از این قضیه آگاه کنید. او می‌تواند در این جریان به شما کمک کند.

سخن پایانی:

حتی بعد از مراقبت‌‌های دائم ممکن است کرونا گریبان‌گیر ما باشد. در صورتی که به کویید مبتلا شدید، اصلا نگران نباشید؛ اگر بیماری شما را بیش از حد درگیر نکرده باشد، احتمالا در خانه خود بستری خواهید شد. اما نکاتی وجود دارد که لازم است حتما آن‌ها را رعایت کنید. بدون نگرانی این مقاله توانیتو، و قسمت‌های بعدی را مرور کنید. توجه کنید که این مسائل ساده می‌تواند جان فرد مبتلا و اطرافیانش را نجات دهد. پس به آن‌ها ساده نگاه نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *