توانیتو توانمند سازی برای همه

رسم و رسوم سایر کشورها در سال نو

ر

رسوم نو کردن سال جدید در کشورهای مختلف چگونه است؟

این سنت‌ها نشان دهنده چه چیزهایی است؟

سال جدید زمان خوبی برای شادی کردن است، اما سنت‌های آن در کشورهای مختلف متفاوت است. مهمانی‌های سال نو در سرتاسر جهان، آمدن سال نو را مشخص می‌کند، زیرا مردم برای جشن گرفتن همه چیزهای قدیمی و نیز استقبال از سال جدید به میدان می‌آیند.

با سایت «توانیتو» چه مقدار آشنایی دارید؟

توانیتو همیار همه افراد دارای معلولیت برای دریافت خدمات آنلاین اینترنتی، در تلاش است تا ارایه خدمات سلامتی خود را به صورت ۲۴ ساعته در سرتاسر ایران به مرحله اجرا بگذارد.

ما در این مقاله سعی داریم نگاهی گذرا به سنت‌های جالب سال نو که جامعه و فرهنگ را در سراسر جهان تعریف می‌کند، بپردازیم …

 • دانمارک

سال جدید در این کشور به این صورت اتفاق می‌افتد که مردم نیمه شب از صندلی‌های خود پرش می‌کنند، که این سنت نشانگر حرکت رو به جلو و نیز پشت سر گذاشتن اتفاقات بد در سال جدید است.

علاوه بر این، ساکنان این کشور با پرتاب بشقاب و لیوان‌های قدیمی و شکستن آن‌ها در مقابل درب‌های خانواده و دوستانشان، محبوبیت خود را نسبت به آن‌ها منعکس می‌کنند.

 • برزیل

در بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی از جمله برزیل، سال نو بصورتی شروع می‌شود که مردم لباس‌های ویژه‌ای با رنگ‌های خاص را برای عید بر تن می‌کنند. از جمله محبوب ترین رنگ‌ها در این کشور، قرمز است، زیرا تصور می‌شود عشق را در سال جدید به ارمغان می‌آورد. رنگ زرد، بیانگر رسیدن به پول است و همچنین رنگ سبز، آغازگر شانس برای مردم می‌باشد.

 • اسپانیا

سال جدید در این کشور اروپایی مرسوم است که ۱۲ عدد انگور خورده شود، زیرا هر انگور نشان دهنده موفقیت برای یک ماه از سال آینده است. در شهرهای بزرگتر مانند مادرید و بارسلونا، مردم حتی در میادین اصلی جمع می‌شوند تا انگورهای خود را با همدیگر میل کنند و نیز به جشن و شادی بپردازند. 

 • استرالیا

جشن سال نو در این کشور با آتش بازی در سراسر کشور آغاز می‌شود، بصورتیکه مردم در شهرهای مختلف با شمارش معکوس منتظر پرواز جرقه‌های رنگی در آسمان هستند.

بندر سیدنی نیز میزبان یکی از بزرگترین جشن‌های سال نو در جهان است و همچنین هزاران نفر از مردم استرالیا بر اساس سنت‌هایشان در انتظار پیشگویی در اطراف خانه اپرا جمع می‌شوند.

 • کانادا

در مناطق روستایی کانادا، عید نوروز بصورت زمانی برای گذراندن ماهیگیری در مناطق یخ زده با دوستان و آشنایان می‌گذرد. این جشن‌ها در حوضچه‌ها و رودخانه‌های یخ زده انجام می‌گیرد و حتی بعضی از افراد تمایل دارند با دوستانشان در کلبه‌های خود بمانند و به ماهیگیری و خوشگذرانی‌بپردازند. آن‌ها گاهی اوقات برای جشن چند عدد ماهی نیز صید می‌کنند.

 • ژاپن

مردم این سرزمین سال جدید را با خانواده جشن می‌گیرند. آن‌ها به همراه یکدیگر مشغول تمیز کردن و تزیین خانه می‌شوند. ابزار و وسایل تزیین خانه از طبیعت به دست می‌آیند. مانند : شاخه کاج، شکوفه‌های آلو و بامبو؛ که نقش مهمی در آماده سازی خانه برای جشن سال نو دارند.

آن‌ها درست قبل از نیمه شب در عید نوروز، رشته‌های سبزی می‌خورند، زیرا دارای نمادگرایی زیادی است و معنی گذر از یک سال به سال جدید و همچنین رها کردن حسرت‌های سال گذشته است.

 • ایتالیا
Cotechino with lentils with rosemary served on a plate with some ingredients; Shutterstock ID 532086673; Job: –

مردم کشور چکمه عدس‌ها را به خاطر شکل شبیه سکه خود، نماد شانس و رفاه می‌‌دانند. درنتیجه شام سال نو آن‌ها معمولا از این حبوبات برای اطمینان از شانس در سال آینده برخوردار است.

 • یونان

در یونان پیاز بصورت سنتی به عنوان نمادی از تولد دوباره به حساب می‌آید. بصورتیکه مردم این کشور پیاز را از درب‌های ورودی منازل خود آویزان می‌کنند. در روز سال نو، والدین، فرزندان خود را با ضربه زدن پیاز بر روی سرشان از خواب بیدار می‌کنند.

یونانیان در سال جدید با خوردن وازیلوپیتا(نان مخمر شیرین)به استقبال سال نو می‌روند. آن‌ها سکه‌ای را در درون نان پخته شده می‌گذارند و شخصی که قطعه سکه را پیدا می‌کند، برای یک مدت، سالی پر از ثروت را تجربه می‌کند.

 • ایرلند

مردم این کشور عادت دارند در سال جدید نان را بر روی دیوارهای خانه خود بچسبانند. ایده این کار به این موضوع برمی‌گردد که اعتقاد بر این است بد شانسی و ارواح شیطانی را از آن‌ها دور می‌کند.

 • فیلیپین

مردم این کشور برای نو کردن سال جدید بر این باورند که در جیب خود سکه بگذارند و لباس‌هایی پولکی بپوشند، زیرا نماد پول است و آن‌ها معتقدند این عمل، موفقیت مالی خوبی را در سال جدید برایشان به ارمغان می‌آورد.

بسیاری از خانواده‌ها بر روی میز نهار خوری شمع‌های میوه‌ای قرار می‌دهند و بعضی از مردم دقیقا ۱۲ نوع میوه(رایج ترین آن انگور)را در شب میل می‌کنند.

 • کلمبیا

یکی از راه‌های مورد علاقه مردم این سرزمین برای جشن سال نو، حمل چمدان خالی در اطراف محوطه خانه است. این سنت در کلمبیا به این معنا است که یک سال مسافرتی برای افراد خانواده به وجود می‌آید.

 • فنلاند

یکی از سنت‌های مردم فنلاند در سال نو جدید، خواندن و پیشگویی آینده است. آن‌ها با ریختن قلع مذاب در یک ظرف آب، و پس از سفت شدن آن، از روی شکل به وجود آمده، اقدام به پیش بینی و تعبیر آن می‌کنند.

قلب یا حلقه به معنای ازدواج است. درحالیکه کشتی نشانگر سفر و خوک نمادی از رزق و روزی زیاد می‌باشد.

 • شیلی

در یکی از شهرهای کوچک این کشور، سنتی وجود دارد که مردم آخر شب سال را در گورستان می‌گذارند.

مردم محلی بر این باورند که روح دوستان، خانواده و عزیزانشان در شب عید نوروز رها می‌شوند، بنابراین آن‌ها آتشی روشن کرده، غذا و نوشیدنی می‌آورند و نیز قبور عزیزان خود را تزیین می‌کنند.

سایت «توانیتو» با قرار دادن یک هدف والا، در جهت کمک به افراد دارای معلولیت و اقشار توانیاب جامعه، آمادگی ارایه هرگونه خدمات آنلاین پزشکی – سلامتی را اعلام می‌کند.

نتیجه گیری …

از آنجایی که ما قصد داریم درباره جشن‌های مختلف سال نو در سراسر جهان بیشتر بیاموزیم، ممکن است پیچیدگی‌های فرهنگی عجیب و غریبی در آن‌ها پیدا کنیم که برای ما غیر منطقی به نظر برسد.

 اما این نوع نحوه جشن گرفتن مردم در دنیا برای خودشان مقوله‌ بسیارعادی به حساب می‌آید، زیرا ناشی از فرهنگ و سنت‌های آن‌ها است و به گونه‌ای قابل احترام است.

درباره نویسنده

سارا رجبلو

ارسال دیدگاه

توانیتو توانمند سازی برای همه

ما را دنبال کنید

دسته‌ها

نوشته‌های تازه

بایگانی‌ها