معلولین

رفتارشناسی در برخورد با معلولین

مقدمه:

معلولین تقریبا 15 درصداز کل جمعیت جهان را شامل می شوند. بیشتر افراد جامعه از نحوه برخورد با معلولین آگاهی کامل ندارند و آداب برخورد و معاشرت با معلولین را نمی‌دانند، این در حالی است که باید با معلولین به نحوه‌ای برخورد کنیم که به خاطر این‌ دست از مسائل به حالت منزوی درنیایند.

اصول ابتدایی برخورد با معلولین:

  • به‌حق افراد معلول در استفاده از وسایل و اماکن عمومی احترام بگذارید و برای آن‌ها احترام ویژه‌ای قائل شوید.
  • اگر قصد برگزاری مراسم یا جلسه‌ای رادارید که در آن معلولین نیز حضور دارند باید امکانات موردنیاز آن‌ها را فراهم کنید تا به‌آسانی در آن مراسم شرکت کنند.
  • از پرسیدن سؤال‌هایی پیرامون معلولیت افراد تا حد امکان اجتناب نمایید و در صورت نیاز به‌صورت مؤدبانه و بااحتیاط و احترام سؤال خود را مطرح کنید و اگر فرد تمایلی به پاسخ دادن سؤالتان نداشت بر سؤال خود اصرار نکنید.
  • در نظر داشته باشید که فرد دارای معلولیت برای پاسخ دادن به سؤال‌های مطرح‌شده به زمان بیشتری نیاز دارد.
  • و … .

اصول بیان‌شده ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین اصولی هستند که باید در مواجه با معلولین آن‌ها را رعایت کنیم.

رعایت مساوات در محبت به فرزندان:

والدین در شکل‌گیری و ایجاد شخصیت فرزندان نقش بسزایی را دارا هستند، در این بخشی سعی داریم تا نحوه برخورد والدین با فرزندان را به‌صورت مختصر شرح دهیم. والدین باید در هنگام محبت به فرزندان بین فرزند معلول و سالم خود تفاوتی را قائل نشوند و به مساوات به آن‌ها محبت ورزند. نکتهٔ مهم دیگری که باید به آن توجه کنیم احترام به فرزندان معلول است نه ایجاد حس ترحم به آن‌ها.

در عین اینکه والدین باید بین فرزندان معلول و سالم خود به مساوات محبت ورزند تا دیگری ناراحت و آزرده نشود همچنین باید آموزش‌های لازم را به فرزندان سالم خود در هنگام برخورد با برادر یا خواهر معلول خود بدهند.

کمک کردن به معلولین:

قبل از انجام کارهایی برای معلولین از آن‌ها بپرسید آیا برای انجام این کار نیاز به کمک دارند یا خیر؟ اینکه افراد بدون پرسش و طرح سؤال به کمک آن ها می‌روند نوعی حس ترحم را در آن‌ها ایجاد می‌کند، این حس ترحم که قبل‌تر نیز به آن اشاره شد برای معلولین حسی آزاردهنده به شمار می‌رود و نمی‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند به همین خاطر پرسش و طرح سؤال باعث احترام گذاشتن به‌طرف مقابل که معلولین باشند می‌شود و آن‌ها را از حس ترحم به دور می‌کند. در هنگام کمک کردن به آن ها اگر فردی درخواست کمک شما را رد کرد برای کمک به فرد اصرار نورزید و به کار خود ادامه دهید؛ زیرا معلولین بهتر از شما در مورد نحوه انجام کارهای خود اطلاعات دارند می‌دانند که از پس چه‌کارهایی برمی‌آیند و از پس چه‌کارهایی برنمی‌آیند.

استفاده نکردن از وسایل معلولین:

یکی از مواردی که به‌شدت اتفاق می‌افتد استفاده از وسایل این افراد برای سرگرم شدن و استراحت کردن است. شاید به‌طور مثال صندلی چرخ‌دار مکان خوبی برای استراحت باشد و ما بتوانیم از آن برای استراحت استفاده کنیم اما قطعاً چیزی که آشکار و بدیهی است ناراحتی افراد معلول از این کارهاست. برای استفاده از وسایل معلولین و جابه‌جا کردن وسایل آن‌ها از معلولین سؤال بپرسید و در صورت رضایتشان به وسایل مربوطه را جابه‌جا کنید.

برقراری ارتباط مناسب با معلولین:

در هنگام ایجاد ارتباط با آن ها با مناسب‌ترین راه را برای ارتباط انتخاب کنیم به‌صورتی که باعث ناراحتی افراد نشویم. مثلاً با افرادی که دچار ناتوانی جسمی هستند، همانند کودکان رفتار نکنید، با صدای بلندتر با آن‌ها سخن نگویید و … . با این کار به‌صورت ناخواسته به آن‌ها القا می‌کنید که توانایی لازم را برای انجام کارهایشان ندارند و همین نوع برخورد باعث اثرات روحی و روانی مخرب در فرد می‌شود. همچنین هنگام صحبت و هم‌کلام شدن با معلولین از کلمات تحقیرآمیز استفاده نکنید.

برقراری ارتباط مستقیم:

یکی از کارهایی که باعث آزرده‌خاطر شدن آن ها می‌شود اهمیت ندادن به آن‌ها است. برای طرح پرسش‌ها تا حد امکان با خود معلولین ارتباط مستقیم برقرار کنید نه با پرستارانشان. همچنین برای ایجاد ارتباط با فرد معلول و هم‌کلام شدن با او سعی کنید هم‌سطح او قرار گیرید و به مکالمه بپردازید.

کلام آخر:

برای ایجاد ارتباط با آن ها به نکات مهم توجه کنید و به‌سادگی از کنار مسائل مرتبط عبور نکنید چراکه همین مسائل باعث ایجاد روحیه‌ای مضاعف در بیمار شما برای ادامه زندگی خواهد شد. در همین راستا تیم توانیتو سعی دارد تا با کمک مؤسسات و خدمات ارائه‌دهندگان بستری را برای آموزش‌های لازم شما عزیزان فراهم کند تا با این آموزش‌ها تا حد امکان بتوانید به بیمار خود کمک کنید و امید به زندگی را در آن‌ها افزایش دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *