روابط عاطفی و ازدواج افراد دارای معلولیت

آیا تا کنون به ازدواج فرزند دارای معلولیت خود فکر کرده‌اید؟ پیدا کردن یک شریک عاطفی و جنسی، برای او چگونه میسر است؟ آیا آنها می‌توانند به راحتی دیگر افراد ازدواج کنند؟ چه مشکلاتی بر سر راه ازدواج آنها وجود دارد؟

روابط عاطفی نیاز هر انسانی است. همه انسان‌ها با تمام محدودیت‌ها و ضعف‌هایی که دارند، حقِ داشتن یک شریک عاطفی را دارند. بنابراین افراد دارای معلولیت نیز از این قاعده مستثنی نیستند و باید به این نیاز آنها توجه شود.

با این وجود، ازدواج آنها به سهولت صورت نمی‌گیرد. در این مقاله می‌خواهیم بخشی از مشکلاتی که افراد دارای معلولیت برای ازدواج دارند، روش‌هایی که اطرافیان می‌توانند در کاهش این مشکلات کمک کنند، و چالش‌های بعد از ازدواج آنها را معرفی کنیم.

افراد دارای معلولیت چه مشکلاتی برای ازدواج دارند؟

یکی از مشکلاتی که برای ازدواج افراد معلول وجود دارد، این باور نادرست و کلیشه‌ای است که فرد معلول نمی‌تواند ازدواج کند. این باور به نوبه خود از یک باور دیگر سرچشمه می‌گیرد. در جامعه ما عقیده بر این است که افراد برای ازدواج باید بی‌نقص باشند. افراد باید خانه، ماشین، شغل مناسب و … داشته باشند و همچنین به لحاظ جنسی، جسمانی و روانی در وضعیت بلوغ کامل باشند. این عقاید ازدواج افراد دارای معلولیت را با مشکلات بیشتری مواجه می‌کنند.

عقیده دیگری وجود دارد که افراد دارای معلولیت، میل جنسی ندارند. متاسفانه این باور کاملا غلط است و معلولیتی که این افراد تجربه می‌کنند ارتباطی با میل جنسی آنها ندارد. (شاید عملکرد جنسی آنها را تحت تأثیر گذارد، ولی در خود ماهیت میل جنسی بی‌تأثیر است).

افراد دارای معلولیت جذاب نیستند. این باور نادرست دیگری است که روابط عاطفی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گرچه در روابط عاطفی و ازدواج، سلیقه افرد بسیار حائز اهمیت است. اما این به معنای آن نیست که افراد دارای معلولیت اصلا جذابیت ندارند. آنها می‌توانند یک رابطه عاطفی لذت بخش و طولانی مدت را تجربه کنند.

ترس از ناتوانی در روابط جنسی و توانایی ازدواج یکی دیگر از مشکلات افراد دارای معلولیت است. این افراد به دلیل معلولیتی که دارند، ذهنیت مبتنی بر ناتوانی دارند. به عبارت دیگر، آنها خود را در بسیاری از حوزه‌ها ناتوان می‌دانند.

برطرف کردن مشکلات ازدواج برای افراد دارای معلولیت

اطرافیان می‌توانند مشکلات افراد دارای معلولیت برای روابط عاطفی و ازدواج را تا حدود زیادی برطرف کنند. گرچه خود آنها احتمالا افرادی بوده‌اند که به این مشکلات دامن زده‌اند. آنها با تحمیل باورهایی که گفتیم برای این افراد مشکلات فراوانی ایجاد کرده‌اند.

به این ترتیب نخستین روشی که می‌توانند به وسیله آن کمک کنند این است که عقاید، افکار و باورهای اشتباه خود را کنار بگذارند. با این کار، به مرور مشکلات مربوط به باورهای اشتباه از بین می‌روند.

می‌توان با کمک‌های مالی مانند فراهم کردن شغل مناسب، پرداخت هزینه‌های مراسم و … بار بزرگی از روی دوش افراد دارای معلولیت برداشت.

همواره می‌توان از مشاوره افراد متخصص در این زمینه بهره برد. بدون شک مشاوره گرفتن می‌تواند برای از میان برداشتن مشکلات ازدواج کمک شایانی داشته باشد.

ازدواج افراد دارای معلولیت با یکدیگر

ازدواج افراد دارای معلولیت دو حالت دارد. یا هر دو معلولیت دارند و یا یکی از دو طرف. هر کدام از این انواع جنبه‌های مثبت و منفی خاص خود را دارد که توجه به آنها اهمیت فراوانی دارد. برای مثال، اگر یکی از دو طرف معلولیت داشته باشد، بیشتر مسئولیت و دشواری‌های زندگی بر روی دوش دیگری قرار می‌گیرد. که باعث می‌شود به مرور این فرد دچار خستگی جسمانی و روان‌شناختی شود.

مشکلات ازدواج برای افرادی که هر دو دارای معلولیت هستند تا حدودی بیشتر است. چرا که هر کدام ضعف‌هایی دارند که می‌تواند زندگی مشترک آنها را تحت تأثیر قرار دهد. بسته به اینکه معلولیت آنها از چه نوعی باشد، مشکلاتی که با آن مواجه هستند نیز متفاوت خواهد بود.

اگر هر دو معلولیت مشابهی داشته باشند، انجام فعالیت‌هایی که نیازمند آن توانایی خاص است، با مشکل مواجه می‌شود. برعکس، اگر معلولیت های متفاوتی داشته باشند، می‌توانند تقسیم وظایف بهتری انجام دهند.

توجه داشته باشید که پذیرش متقابل و بی‌قید و شرط که یکی از الزامات ازدواج موفق است، در مورد ازدواج افراد دارای معلولیت اهمیت بیشتری می‌یابد. و این پذیرش متقابل در مورد افرادی که هر دو دارای معلولیت هستند بیشتر است. شاید ازدواج‌هایی که یکی از طرفین معلولیت دارد با عشق شروع شود، اما الزاما موفق باقی نمی‌ماند.

چالش‌های بعد از ازدواج

عموما به ازدواج به عنوان عاملی برای از بین بردن مشکلات توجه می‌کنند. اما ازدواج نه تنها برطرف کننده مشکلات دیگر نیست، بلکه خود آن نیازمند حمایت و مراقبت است و به همین دلیل مسائل و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. در این بخش، مشکلاتی که این افراد با آنها مواجه هستند را معرفی می‌کنیم:

انتظاراتی که غیر واقعی هستند. هر دو طرف باید شرایط، ویژگی‌ها، ضعف‌ها و توانایی‌های خود و دیگری را بشناسند. این امر به آنها کمک می‌کند انتظارات خود از یکدیگر را به شکل مناسبی تعدیل کنند. در بسیاری از موارد انتظارات غیر واقعی باعث دلزدگی دیگری می‌شود و به روابط بین فردی آسیب می‌زند.

مشکل در یافتن شغل و مسائل مالی. پیدا کردن شغل مناسب در کشور ما برای افراد دارای معلولیت یکی از چالش‌های زندگی آنهاست که در ازدواج نیز ادامه پیدا می‌کند. نمی‌توان گفت اشتغال یک امر بی‌اهمیت است. داشتن شغل در کاهش مشکلات اقتصادی، افزایش هدفمندی و روحیه فرد تأثیر غیر قابل انکاری دارد.

مشکلات ارتباطی و جنسی. از دست دادن صمیمیت در ازدواج یکی از مشکلاتی است که به ازدواج و روابط عاطفی صدمه می‌زند. حمایت کردن از یکدیگر، همدلی و درک مشترک، کمک کردن به یکدیگر و … می‌توانند مشکلات ارتباطی را تا حد زیادی کاهش دهند. همچنین بخشی از مشکلات آنها به دلیل مسائل جنسی است که به ارتباط سالم و لذت بخش آنها با یکدیگر صدمه می‌زند.

متخصصین سایت توانیتو آمادگی این را دارند که خدمات ویژه برای مشاوره ازدواج را به افراد دارای معلولیت ارائه دهد تا این عزیزان کیفیت بهتری از زندگی خود را تجربه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *